Převod vozidla: Co vás čeká?

Převod vozidla: Co vás čeká?

Chystáte se prodat své auto? Nebo si naopak chcete pořídit nové? Poradíme vám, jak na to!

Jak postupovat při převodu vozidla na registru vozidel?

Po odhlášení vozidla na nového vlastníka (provozovatele) musí dojít nejpozději do 10 pracovních dnů k přihlášení vozidla do evidence novým vlastníkem (provozovatelem).

 

 • Musíte vyplnit formulář pro odhlášení vozidla na nového vlastníka (provozovatele) a Žádost o zápis změn údajů v Registru silničních vozidel. Přiložte originál velkého technického průkazu vozidla a originál osvědčení o registraci vozidla. Pokud je vlastník jiný než provozovatel, přiložte i souhlas vlastníka.
 • Doložte údaje (jméno, datum narození/IČ, atd.) o novém vlastníkovi a přiložte jeho doklady (OP, ŘP, pas, v případě právnické osoby výpis z obchodního rejstříku, který nesmí být starší než rok a musí se jednat o originál nebo ověřenou kopii. U OSVČ jsou to doklady podle předmětu podnikání, např. živnostenský list, koncesní listina atd.)
 • Pokud je provozovatel odlišný od vlastníka, musíte mít s sebou i příslušné doklady provozovatele.
 • S tím vším navštivte příslušný úřad, tedy magistrát či obecní úřady obcí s rozšířenou působností.

Jak postupovat při přihlášení vozidla?

 • Vyplňte formulář pro registraci nového vozidla (Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel), přiložte originál velkého technického průkazu, doklad o nabytí vozidla (faktura, kupní smlouva, leasingová smlouva). Pokud se vlastník liší od provozovatele, musíte mít i souhlas vlastníka vozidla.
 • Dále je třeba zajistit pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla (Zelená karta).
 • Připravte si také osobní doklady vlastníka, pokud jde o právnickou osobu, tak výpis z Obchodního rejstříku, v případě OSVČ živnostenský list a další dokumenty podle předmětu podnikání.
 • Občan ČR musí přinést kromě originálu i kopii obou stran občanského průkazu, cizinec musí mít doklady pouze v originále. Pokud se liší provozovatel od vlastníka, je třeba doložit doklady a plnou moc provozovatele.
 • Navštivte osobně příslušný úřad spolu se všemi dokumenty.

Odhlásit vozidlo z evidence musíte i při prodeji

Původní i nový vlastník musí splnit své oznamovací povinností vůči registru vozidel do 10 pracovních dnů. Původní majitel musí oznámit změnu vlastníka své pojišťovně a odevzdá zelenou kartu. Nový vlastník musí do 14 dnů uzavřít novou pojistnou smlouvu o pojištění odpovědnosti (povinné ručení). Bez uzavřeného povinného ručení nesmí vozidlo na silnici.

Administrativní poplatky

Při koupi nebo prodeji automobilu je nutné zaplatit některé administrativní poplatky. Podívejte se na přehled, jaké poplatky je nutné zaplatit a v jaké výši.

Ekologická daň auta

Dalším poplatkem za přepis auta je tzv. Ekologická daň. Ekologická daň je určená na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění autovraků (klienti ČP se sjednanými asistenčními službami mají ekologickou likvidaci vozu zdarma). Poplatky jsou rozděleny dle příslušné emisní skupiny, do které vozidlo spadá. Pro přesné stanovení skupiny je nutné nahlédnout do velkého technického průkazu, kde by měla být uvedena emisní norma. Daň se určuje dle emisní normy, ne podle roku výroby. Daň neplatí motocykly, vozidla nad 3,5t a oficiální veterány.

Emisní skupiny:

 • Automobily s normou EURO 0, většinou vyrobené do roku 1992.
  Jedná se o automobily bez katalyzátoru, např. Škoda 120, Trabant, Wartburg, VAZ, Favorit. Ekologická daň je 10 000 Kč
 • Automobily s normou EURO I, většinou vyrobené do roku 1995.
  Jedná se o automobily bez katalyzátoru, např. VW Golf II, Fiat Uno, Tipo, Bravo, Peugot 205. Ekologická daň je 5 000 Kč.
 • Automobily s normou EURO II, většinou vyrobené do roku 2000.
  Jedná se o automobily bez katalyzátoru, např. VW Golf III, Felicia 1,3MPI, Seat Toledo, Fiat Punto. Pro tuto skupinu je ekologická daň 3 000 Kč. ¨
 • Norma EURO 3, 4 a vyšší je bez poplatku

Nízká cena pojištění = nízké limity plnění

Obecně přetrvává názor, že když je pojištění povinné a škoda se týká někoho druhého, je výhodné platit co nejméně. Jenže nízké limity plnění v povinném ručení se nemusejí vždy vyplatit. Pokud totiž nestačí na platbu pojištění, vše nad limit musí viník platit ze svého. V krajním případě se dluh i dědí. Může to znamenat i desítky milionů korun, zvláště v případě, kdy dojde nejen ke škodě na majetku, ale i na zdraví a poškozený je po zbytek života trvale odkázán na další pomoc.

Co je hrazeno z povinného ručení?

 • Škody na zdraví
 • Škody na věci a majetku
 • Platby zdravotní pojišťovně
 • Ztížení společenského uplatnění
 • Bolestné
 • Náhrada ušlého výdělku
 • Příspěvek na zdravotní pomůcky
 • Příspěvek na pečovatelku nebo jinou výpomoc v domácnosti

Reálný příklad: Projíždějící auto nestihlo zabrzdit v Praze 5 před přechodem pro chodce a ve snaze zabránit nehodě, strhl řidič volant a vjel na chodník. V ten moment tam procházel úspěšný 29letý regionální obchodní ředitel významné společnosti Jiří. Ze svých zranění se léčil téměř rok a přes veškerou snahu lékařů zůstane do konce života ochrnutý na dolní polovinu těla. Česká pojišťovna, u které byl viník nehody pojištěn, vyplácí Jiřímu rentu 52 tisíc korun měsíčně plus dalších 10 tisíc korun jako příspěvek na výpomoc v domácnosti. Celkové náklady na pojistné plnění dosáhnou zhruba 82 milionů korun.
 

Proč se pojistit zrovna u České?

Pomoc v každé situaci                           

Ať jste viník (běžné povinné ručení), poškozený, nebo třeba jen sjedete z cesty a havarujete.

Šetříme vaše nervy i čas                        

Vyřídíme celou pojistnou událost za vás včetně vyjednávání s pojišťovnou viníka.

Bez ztráty pohodlí                          

Po nehodě pro vás zajistíme bezplatný odtah až 500 km, a pokud nehodu zavinil jiný řidič, zdarma vám zapůjčíme náhradní vozidlo na celou dobu opravy, v ostatních případech až na 3 dny.

Šetříme vaše peníze                              

Bonus až 55 % za bezeškodní průběh (lze převést i od jiných pojišťoven).

Postaráme se o vás i vaše auto               

Asistenční služby v případě nehody i poruchy a úrazové pojištění zdarma k vybraným variantám.

 

 Odcizení za výhodnou cenu                   

Možnost připojistit si k povinnému ručení i odcizení vlastního vozidla.


Pojistěte se online

Povinné ručení si můžete sjednat jednoduše online, navíc s 20% slevou. Využít můžete i naší klientské linky 241 114 114.

Podrobnosti najdete i na webu Ministerstva dopravy.

 

Komplexní pojištění vašeho vozu

Komplexní pojištění vašeho vozu

 • Povinné ručení a havarijní pojištění v jednom
 • Úrazové pojištění zdarma

Více informací