Cykloturistika – nejvyhlášenější domácí trasy

Cykloturistika – nejvyhlášenější domácí trasy

Pokud se vypravíte na některou z našich cyklostezek, odměnou vám bude nejen sportovní zážitek, ale také výhledy, které by ocenil i pan doktor z filmu Vesničko má středisková.

Podívejme se trochu do historie a připomeňme si, jak to u nás bylo za minulého režimu s cyklostezkami. V 80. letech byly na západ od našich hranic zcela běžné, zatímco u nás po nich neštěkl ani pes. Poměrně osvícení byli v Hradci Králové, kde začali s výstavbou prvních cyklostezek ještě před revolucí. Do ostatních měst přicházel tento fenomén pomalu a v bolestech – například v rovinaté Olomouci vybudovali první cyklostezku dlouhou pouhých 900 m až v roce 1994. Dnes už je naštěstí situace jiná - máme 1593 km cyklostezek, 310 km komunikací vhodných pro cyklisty a okolo 37 000 km cyklotras, přičemž další průběžně vznikají. Jak mezi nimi vybrat ty nejhezčí? Nabízíme vám pár tipů.

Populární Labská cyklostezka

Labská stezka patří u nás i v Německu k nejoblíbenějším. Poměrně nenáročná rovinatá trasa od Polabí přes České středohoří a Labské pískovce až k Severnímu moři měří 1270 km. Díky malému převýšení se dá jet po i proti proudu; ostatně variantu proti proudu doporučuje průvodce po Labské cyklostezce kvůli převládajícímu proudění větru ze severozápadu. Při cestě je opravdu čím se kochat – u nás uvidíte mj. Radobýl, Milešovku a za Děčínem pak nejhlubší pískovcový kaňon v Evropě.

Z Prahy na Karlštejn podél Berounky

Oblíbená trasa vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy k soutoku do Lahovic a následně okolo Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně až na Karlštejn. Kolem Berounky se jede velmi příjemně a cestou potkáte i několik stánků s občerstvením.  Nenáročnou trasu zvládnou trénovaní cyklisté za necelé dvě hodiny. Pokud si ale cestu chcete užít, počítejte, že vám zabere zhruba čtyři hodiny.

Okolo Třeboně

Jižní Čechy jsou vyhlášeným cyklistickým rájem, a jestliže hledáte místo, kde dětem poprvé nasadit přilbu, okolí Třeboně je jasná volba. Na trase na vás čeká 22 zastávek s naučnými tabulemi, takže zde bude i dost času na výletnickou svačinu z batůžku. Při cestě si užijete výhled na malebné jihočeské rybníky, uvidíte také rašeliniště a určitě neprohloupíte, když si uděláte zastávku u Kaple sv. Víta.

Putování za vínem

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Na vinařské magistrále, jež spojuje Znojmo s Uherským Hradištěm, poznáte region, který proslavilo víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi zdejšími vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Vzhůru na Radegast!

Vidět Beskydy z cyklistického sedla je snem mnoha turistů. Ovšem chce to nejen kvalitní vybavení, ale také kondičku, protože hned na začátku trasy vás čeká skoro šestikilometrové stoupání. Ovšem když ho zdoláte, odměna vás nemine. Čekají vás Pustevny a socha Radegasta, který na vás bude dohlížet i na zpáteční cestě do Frenštátu pod Radhoštěm.
 

Krátkodobé cestovní pojištění cyklo

Cyklo

  • Aktivní cyklistická dovolená
  • Ochrana všech cyklo rizik
  • Rekreační i turistická cyklistika

Více informací

Dlouhodobé cestovní pojištění Dovolená a zábava

Dovolená a zábava

  • Cestujete častěji během roku?
  • Ušetříme Vám čas i peníze
  • V ceně rekreační sporty

Více informací

Pojištění jízdních kol

Pojištění jízdních kol

  • Pojištění proti krádeži i živelné pohromě
  • Včetně kol uložených v ubytovacích či sportovních zařízeních
  • Výši pojistné částky si zvolíte sami

Více informací