Road trips aneb 3 oblíbené silniční trasy po Evropě

Road trips aneb 3 oblíbené silniční trasy po Evropě

Silnice slouží k tomu, abychom se po nich dostali (nejen) do cíle dovolené. Cílem ale může někdy být i samotná cesta.

Asi každý milovník romantiky by chtěl alespoň jednou v životě projet „matku“ silnic, legendární Route 66 v USA. Tuto 3940 km dlouhou dopravní tepnu, která v roce 1926 spojila Chicago s Los Angeles, v roce 1963 nahradila nová dálnice a na historickou Route 66 dnes míří především motorkáři a milovníci nostalgie. Na některých místech se tu totiž doslova zastavil čas, a nebýt elektrického vedení a moderních motorek a aut, nepoznali byste, že je rok 2019. Naštěstí i v Evropě jsou silnice, které skvěle „okoření“ vaši cestu na dovolenou či za zážitky.

Atlanterhavsveien (Atlantická silnice), Norsko

Tato silnice, která v roce 1989 propojila sedmnáct rybářských ostrůvků mezi městečky Vevang a Kårvåg na západě Norska, měří sice jen něco málo přes osm kilometrů, ale podle mnohých je zárukou toho nejkrásnějšího road tripu na světě. Její kouzlo tkví v tom, že vypadá, jako by ji spolu s fjordy vymodelovaly kdysi dávno přírodní síly. Mezi kousky pevniny se linou ladné oblouky jejích osmi mostů, které se často téměř dotýkají mořské hladiny, takže za silnějšího větru bičuje projíždějící auta příboj. Nejvyšší a zároveň nejdelší je most Storseisundet, tyčící se do výše 23 metrů, který se kroutí v dramatických křivkách. Projížďka po této silnici je nezapomenutelná nejen díky členitému pobřeží a malebné krajině, ale i díky adrenalinu – při jízdě v některých úsecích si budete připadat jako na horské dráze.

Transfăgărășan (Transfagarašská silnice), Rumunsko

Mezi nejpopulárnější evropské silnice patří bezesporu i Transfăgărășan v Rumunsku. V jedné epizodě seriálu Top Gear o ní slavný moderátor Jeremy Clarkson dokonce řekl, že je to nejlepší silnice světa. Vše začalo v roce 1968, kdy Sovětský svaz napadl Československo. V obavách, že by jeho zemi mohl potkat stejný osud, nechal diktátor Ceaușescu postavit silnici, která by obyvatelům umožnila prchnout do nejvyšších rumunských hor, tedy do Fagaraše (mimochodem, jejich nejvyšší vrchol Moldoveanu měří 2544 m n. m). A tak se zrodila Transfagarašská silnice, která začíná na okraji města Curtea de Argeş, asi dvě hodiny cesty od Bukurešti. Silnice měří necelých 120 km a po celé její délce najdete množství turistických pozoruhodností, které stojí za zastavení. Připravte se ale také na bezpočet zatáček, s nimiž teprve přichází ta pravá zábava. Zatáčky jsou široké a otevřené do krajiny, což umožňuje pozorovat všechny krásy, které trasa nabízí.

Route Napoléon (Napoleonova cesta), Francie

Tato silnice kopíruje jednu etapu Napoleonova tažení proti králi Ludvíkovi XVIII. z roku 1815. Začíná ve Vallauris Golfe-Juan a protíná regiony Provence-Alpes-Côte d’Azur a Rhône-Alpes. Sto padesát km dlouhá dopravní tepna, která byla otevřena v roce 1932, nabízí mimořádně bohatou kombinaci fantastických scenérií. Ze silnice můžete sjet i ke Gorge de Verdon, což je takový francouzský Grand Canyon, který se táhne v délce 50 km od městečka Castellane až k nádhernému jezeru Sainte-Croix. Strmé skály kolem něj dosahují výšky až 700 m! Zkrátka a dobře, na své si tu přijdou všichni milovníci jedinečných výhledů a extrémně fotogenické krajiny.
 

Krátkodobé cestovní pojištění individuál

Cestovní pojištění

  • Balíček si poskládáte podle sebe
  • Kryje všechna rizika
  • Územní platnost Evropa nebo Svět

Více informací

Dovolená s rodinou

  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi
  • Za památkami i zážitky
  • V ceně turistika do 3500 m.n.m.

Více informací

Dlouhodobé cestovní pojištění Dovolená a zábava

Dovolená a zábava

  • Cestujete častěji během roku?
  • Ušetříme Vám čas i peníze
  • V ceně rekreační sporty

Více informací