Klíšťata – malí zabijáci

Klíšťata – malí zabijáci

Máme pech, že zrovna v našich zeměpisných šířkách se tak dobře daří těmto malým potvorám, které přenášejí závažné nemoci.

Zatímco státy západní a jižní Evropy jsou na výskyt klíšťové encefalitidy poměrně chudé – její výskyt zatím nebyl hlášen z Pyrenejského poloostrova, Řecka, Nizozemska, Velké Británie či Irska – naše země patří spolu s dalšími státy střední Evropy, Pobaltím a Ruskem k oblastem, které jsou infikovanými klíšťaty zamořené nejvíce. Téměř celé území ČR lze označit za endemické – to znamená, že tyto bestie se vyskytují prakticky všude, tedy nejen v lesích, jak se mnozí mylně domnívají, ale stále více také v městských parcích, horských oblastech či v okolí vodních toků. Tito malí členovci přenášejí klíšťovou encefalitidu, která může v horších případech skončit doživotním postižením nebo i smrtí, ale také lymeskou boreliózu, krymsko-konžskou hemoragickou horečku, Q-horečku a další závažná onemocnění. Zatímco proti těmto chorobám nebyla dosud objevena vakcína, proti klíšťové encefalitidě je naštěstí možné nechat se očkovat.

Češi očkování podceňují

Pravděpodobnost, že se očkovaný člověk nakazí, je vzhledem k vysoké účinnosti vakcíny přesahující 99 % minimální. Chránit očkováním je možné zpravidla již děti od jednoho roku věku. Je ovšem smutné, že u nás je očkovaná necelá třetina populace, přestože Česko je v počtu nakažených klíšťovou encefalitidou na prvním místě mezi státy EU. Například v sousedním Rakousku je proočkováno 80 % populace.

Proč chodit do lesa ve světlém oblečení?

Proti ostatním nemocem, kterými nás klíšťata mohou nakazit, vakcíny zatím neexistují. Proto se musíme v přírodě chránit vhodným oděvem a repelenty. Pokud se chystáte do lesa, nebo víte, že se budete pohybovat ve vysoké trávě, měli byste si vzít oblečení světlé barvy z lehkého prodyšného materiálu s hladkým povrchem. Právě ten totiž klíšťatům znesnadní šplhání, a omezí tak riziko jejich přisátí. Chce to triko nebo košili s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty a pevné boty. Ideální je, když je možné zastrčit nohavice do bot.  A proč oblečení světlé barvy? Je to ryze praktické opatření: klíšťata jsou na ní snadno k rozeznání a lze se jich zbavit dřív, než se přisají.

Účinný pomocník - repelent

Ani repelentem by se před procházkou do lesa nemělo šetřit. Přípravek si vezměte s sebou a oblečení si jím postříkejte pravidelně každé dvě až tři hodiny. Pokud je na obalu repelentu uvedeno dávkování a doba účinku proti komárům, počítejte s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční.

Po návratu z lesa zkontrolujte sebe i svého mazlíčka

Bakterií boreliózy se člověk nakazí zpravidla po 12 až 24 hodinách s klíštětem na těle, virům klíšťové encefalitidy stačí hodina. I proto je důležité nepodcenit večerní důkladnou kontrolu celého těla. Paraziti se mohou dostat také na zvířata, proto byste při výletech do přírody neměli zapomínat ani na jejich ochranu. Není dobré stříkat na ně stejné preparáty, jaké používáte vy. Pro zvířata byly vyvinuty zvláštní ochranné prostředky: speciální tablety, antiparazitní obojky, „spot-on“ pipety aj. S výběrem nejvhodnější varianty vám poradí veterinář.
 

Můj život 2

Můj život

  • Komplexní pojištění poskládané dle vašich potřeb a přání
  • Zajištění všech členů rodiny při nepříznivých situacích
  • Volba mezi čistě rizikovým a investičním pojištěním

Více informací

Můj život pro dospělé děti 2

Můj život pro studenty

  • Komplexní pojištění pro mladé s originálními benefity
  • Volitelné pojištění nastavené podle vašeho přání
  • Volba mezi čistě rizikovým a investičním pojištěním

Více informací