5 rad pro správný výběr letní dovolené

5 rad pro správný výběr letní dovolené

Letní sezóna klepe na dveře a vy nejspíš také uvažujete, kam se letos vypravíte. Jak se při výběru dovolenkové destinace nespálit?

Pokud si svou dovolenou organizujete sami, je všechna odpovědnost na vás a pak je každá rada drahá - každá země má svá specifika a vy si budete muset informace o případných rizicích dohledat sami. A pak si také sami vyřídíte letenky, ubytování a cestování po dané destinaci, takže je dobré sázet na zkušenosti lidí, kteří v místě již byli. Internet je plný rad a doporučení a je jen na vás, nakolik se jimi budete řídit.
Jestliže si ale svou dovolenou budete kupovat u cestovní kanceláře nebo u agentury, můžeme vám poskytnout pár tipů, abyste se při výběru nespálili.

Jaký je rozdíl mezi cestovní kanceláří a agenturou

Při výběru zájezdu byste měli mít v hledáčku renomované cestovní kanceláře nebo agentury. Jaký je mezi nimi rozdíl? Kancelář je pořadatelem zájezdu a musí být ze zákona pojištěna proti úpadku. Naproti tomu agentura je zprostředkovatelem (neboli prodejcem) zájezdu a není vaším smluvním partnerem. Smlouvu u ní můžete uzavřít, ale jako váš smluvní partner v ní už musí být uvedena pořádající CK. Cestovní agentura sice nemusí být pojištěna proti úpadku, ovšem v případě zájmu vám musí předložit doklad o pojištění cestovní kanceláře, která zájezd pořádá.

Kdy je možné odstoupit od smlouvy

Věnujte pozornost cestovní smlouvě, kterou budete při nákupu zájezdu podepisovat. Pár minut navíc je velmi rozumně investovaným časem. Je dobré také vědět, že pokud cestovní kancelář z objektivních důvodů před zahájením zájezdu změní podmínky smlouvy, může vám nabídnout změnu smlouvy (včetně ceny zájezdu), kterou buď akceptujete, nebo od smlouvy odstoupíte. Cena zájezdu smí být změněna maximálně 20 dní před zahájením zájezdu.

Nebojte se zeptat

Nejdůležitějším bodem při výběru rodinné dovolené je správný výběr místa. Při cestě letadlem berte v úvahu čas, který budete potřebovat pro cestu na letiště, odbavení, samotný let i cestu z letiště. Pro letní rodinnou dovolenou je také velmi důležité vybrat místo, které disponuje pláží s pozvolným vstupem do moře. U prodejce si také zjistěte, zda pláž poskytuje dostatečný servis (lehátka a slunečníky, sprchy, toalety apod.)  Čím více otázek mu položíte, tím větší naději máte, že nekoupíte zajíce v pytli. Nesmí vás uspokojit obecná prohlášení. U informace „Hotel je u moře“ chtějte vědět, co znamená ono „u“. Je to přímo na pláži?  Jaká ta pláž je? Písečná, nebo oblázková? Patří přímo hotelu? Nebo „u“ znamená, že je na útesu nad mořem? Nebo třeba za frekventovanou silnicí a další řadou hotelů?

Sledujte recenze

Vybíráte hotel výhradně podle počtu hvězdiček? Chyba! Díky nim si sice můžete udělat přibližný obrázek o tom, jak vypadá jeho exteriér a některé interiéry, ale o skutečné kvalitě ubytování a služeb vám to nic neřekne. Při výběru hotelu dejte raději na recenze návštěvníků, kteří v něm byli již ubytováni. Jedině tak budete mít konkrétní představu, co na místě můžete opravdu očekávat. 

Dobrý tip, jak ušetřit

Jestliže nemáte rádi přecpaná přímořská letoviska a necestujete s dítky školou povinnými, kdy jste závislí na letních prázdninách, vydejte se na dovolenou mimo hlavní sezónu. V červnu je už i na evropských plážích skvěle a ošklivého počasí se nemusíte obávat ani v září nebo na počátku října.
 

Krátkodobé cestovní pojištění individuál

Cestovní pojištění

  • Balíček si poskládáte podle sebe
  • Kryje všechna rizika
  • Územní platnost Evropa nebo Svět

Více informací

Dlouhodobé cestovní pojištění Dovolená a zábava

Dovolená a zábava

  • Cestujete častěji během roku?
  • Ušetříme Vám čas i peníze
  • V ceně rekreační sporty

Více informací

Dovolená s rodinou

  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi
  • Za památkami i zážitky
  • V ceně turistika do 3500 m.n.m.

Více informací