Hody, hody, doprovody aneb Jak slaví Velikonoce ve světě

Hody, hody, doprovody aneb Jak slaví Velikonoce ve světě

U nás si Velikonoce neumíme představit bez pomlázky, kdy chlapci chodí dům od domu a vyšlehávají všechny ženy, aby je „pomladili“. Tato tradice přijde cizincům hodně drsná.

„Jak to, že bijete ženy?“ ptají se šokovaně lidé v zahraničí, když jim vyprávíme o naší velikonoční mrskačce. A také se diví, že se u nás tato tradice stále udržuje. Nám zase mohou přijít podivné zvyky, které o Velikonocích praktikují v jiných zemích.

V Německu věší kraslice na stromy

Na Boží hod Velikonoční si německé děti vyrábějí slaměná hnízda, která jejich rodiče schovají doma nebo na zahradě. Zajíček jim do nich přinese různobarevná vajíčka a děti je pak hledají. Němci si stejně jako my potrpí na pestře malované kraslice, ale zavěšují je i na stromy na zahradě. Pořádají také slavnostní průvody a na některých místech se dokonce konají „sportovní“ akce spojené s přenášením, házením či koulením vajec.

V Británii nosí děti velikonoční klobouky

Předzvěstí britských Velikonoc bývá už tradičně Masopustní úterý, které je známé jako „Pancake Day“ (Palačinkový den). Ženy napečou spoustu palačinek a všichni je poté konzumují se sirupem, ovocem či čokoládovou polevou. O Velikonocích se tu pak pořádá „Easter Egg Hunt“ neboli hon na vajíčka, která schoval velikonoční zajíc po domě a na zahradě. Britské školy udržují zase tradici doma vyráběných velikonočních klobouků (Easter Bonnets) a zároveň organizují i soutěže o nejkrásnější pokrývku hlavy.

Kdo ve Francii rozdává čokoládová vajíčka

Stejně jako u nás, i ve Francii zvou kostelní zvony každý den v roce ke mši. Oněmí pouze od Zeleného čtvrtku do Bílé soboty, kdy odletí do Říma, aby tam byly požehnány. I tento zvyk se u nás udržuje. Jenže ve Francii se zvony vracejí zpět se sladkostmi pro hodné děti. A všechna ta čokoládová vajíčka, kuřátka i zajíčky pak děti nacházejí na zahradě, kam je zvony při návratu domů upustily.

V Maďarsku se polévá

V Maďarsku se dívky polévají vodou, aby byly plodné. Potom je muži postříkají ještě parfémem a za odměnu dostanou vajíčka nebo sklenku něčeho ostřejšího.

Norové mají jiné starosti - řeší vraždy

V Norsku jsou symbolem Velikonoc sice také vajíčka, ale zároveň tu má velkou tradici i řešení vražd. Všechny televizní stanice vysílají o svátcích kriminální filmy a seriály. Také noviny nebo webové servery vydávají detektivní příběhy a čtenáři se zapojují do pátrání po pachatelích. Příběhy o vraždících monstrech si mohou v těchto dnech přečíst i na krabicích s mlékem.

Rusové jedí požehnaná vejce a „kulič“

V Rusku mají pravoslavné Velikonoce podle starého juliánského kalendáře, takže všechny církevní svátky se tu slaví se zpožděním. Rusové si nechávají v kostele požehnat vajíčka a pak je vařená konzumují k velikonočnímu obědu. Na stole nesmí chybět ani „kulič“ – velikonoční pečivo z kynutého těsta zdobené bílkovou polevou. Na důkaz vzkříšení se tu také přátelé vzájemně obdarovávají barevnými a zdobenými vajíčky a přitom se třikrát políbí na tvář.

V Řecku se konají bitky

Rovněž v Řecku slaví pravoslavné Velikonoce. Zde je zase zvykem pořádat vajíčkové bitvy. Účastníci se snaží házením svého vajíčka rozbít vajíčko protivníka. Při úspěšném zásahu se volá: „Christos anesti!“ (Kristus povstal).

Drastický filipínský zvyk

Nejpodivnější velikonoční tradici mají na Filipínách. Do zdejší vesnice San Pedro Cutud se o svátcích sjíždějí věřící, kteří po vzoru Ježíše Krista nesou kříž, a jako pokání se na něj nechají krátce přibít. Těmto scénám tradičně přihlížejí turisté. Katolická církev ale tento bizarní rituál kritizuje.

Dlouhodobé cestovní pojištění Dovolená a zábava

Dovolená a zábava

  • Cestujete častěji během roku?
  • Ušetříme Vám čas i peníze
  • V ceně rekreační sporty

Více informací

Krátkodobé cestovní pojištění individuál

Cestovní pojištění

  • Balíček si poskládáte podle sebe
  • Kryje všechna rizika
  • Územní platnost Evropa nebo Svět

Více informací

Krátkodobé cestovní pojištění eurovíkend

Eurovíkend

  • Pro vaše výlety po Evropě
  • Platné již za hodinu
  • Velmi rychlé sjednání

Více informací