Tipy na nejlepší víkendové výlety za hranice Česka

Tipy na nejlepší víkendové výlety za hranice Česka

Jaro je tady, a tak je ideální čas vyrazit někam za poznáním. Co třeba nakouknout za humny k sousedům?

S jarem přichází nejen slunečné počasí, ale také více možností, jak využít volný čas. Přemýšlíte nad nějakým hezkým výletem? A rádi byste někam za hranice, jen tam nechcete být dlouho a utratit moc peněz? Máme pro vás dva tipy na ideální víkendové cesty k našim nejbližším sousedům.

Za lužickosrbskou kulturou do Budyšína

Hlavní město Horní Lužice Budyšín (německy Bautzen) najdete v německém Sasku kousek od českých hranic – je vzdálené pouhých 20 km od Šluknovského výběžku. Historie celé oblasti i samotného města je pro nás Čechy hodně zajímavá. Horní Lužice patřila totiž k českému území s přestávkami již od roku 1075, trvale od roku 1319 a Sasku připadla až za třicetileté války. Takže například zdejší radnici založil na počátku 13. století český král Přemysl Otakar I. a se stopami české kultury se zde sejdeme i na mnoha dalších místech. Samotné město vás okouzlí na první pohled – se svými 17 nádherně zrekonstruovanými věžemi připomíná tak trochu Prahu. Najdete tu také nespočet romantických zákoutí, magické výhledy, skryté průchody, kostely, muzea a hospůdky…
Co je ale hlavní: Budyšín je historickým centrem nejmenšího slovanského národa Lužických Srbů, kteří si stále uchovávají své jedinečné zvyky a tradice, jež obohacují kulturní program města během celého roku. Dnes tu sice dominuje německý vliv a všichni Srbové mluví německy, ale na srbštinu tu přesto narazíte, mj. v dvoujazyčných názvech ulic a občas i v řeči místních obyvatel.
Pokud se sem vypravíte v období Velikonoc, zažijete nádhernou lužickosrbskou tradici -slavnostní průvody koní zvané křižácké jízdy. Na první pohled vypadají sice jako křesťanská oslava, ale je to vlastně stará pohanská slavnost. Ještě před přijetím křesťanství se tady totiž na jaře objížděla pole na koních, aby se po zimě očistila od zlých duchů. A tato mnohasetletá tradice se uchovala dodnes. Na křižácké jízdě tak uvidíte slavnostně oděné muže s cylindry, jedoucí na koních a zpívající v srbštině. K písním přidávají i modlitby v tomto jazyce. Zážitek je to jedinečný a rozhodně stojí za vidění.

Polská strana Krkonoš má velké kouzlo

Většina z nás nebere příliš na vědomí, že Krkonoše mají také svou polskou stranu. Jistě - víme, že nejvyšší hora ČR Sněžka se dělí na českou a polskou polovinu, ale to je asi tak vše.
Takže vás asi překvapí, že severní (polská) strana hor je v lecčems malebnější než ta naše - najdete tu například velká ledovcová jezera - a je také méně zasažená civilizací. Nejvýznamnějším horským střediskem je Karpacz, jehož dominantou je dřevěný kostelík Wang, postavený bez jediného hřebíku, který sem byl přivezen z norského Vangu. Oblíbeným turistickým cílem je i Szklarska Poreba, která je také centrem polského sklářství.
Polská strana má oproti české jednu velkou výhodu - díky severní orientaci svahů je tu mnohem více ledovcových karů a jezer. Nejznámějšími jezery jsou Wielki a Maly Staw. „Staw“ znamená v polštině „rybník“, což je z věcného hlediska nesmysl, protože obě vodní plochy nejsou umělé výtvory lidských rukou. Jde o ledovcová jezera, tedy plesa. Označení „rybníky“ získala jen proto, že je někdejší majitelé panství využívali k chovu pstruhů. U Wielkieho Stawu, který je se svými rozměry 550 x 170 metrů a pětadvacetimetrovou hloubkou největším krkonošským jezerem vůbec, si budete připadat jako ve Vysokých Tatrách. Další zajímavostí na polské straně jsou opuštěné uranové doly Sztolnie Kowary, kde si můžete prohlédnout sbírky minerálů a ochutnat léčivou vodu „potencialku“.
 

Krátkodobé cestovní pojištění individuál

Cestovní pojištění

  • Balíček si poskládáte podle sebe
  • Kryje všechna rizika
  • Územní platnost Evropa nebo Svět

Více informací

Balíček Turistika a poznání

Turistika a poznání

  • Nejlepší pojištění pro cestovatele
  • Nepřetržitá asistenční služba
  • Turistika do 3500 m.n.m.

Více informací

Dlouhodobé cestovní pojištění Dovolená a zábava

Dovolená a zábava

  • Cestujete častěji během roku?
  • Ušetříme Vám čas i peníze
  • V ceně rekreační sporty

Více informací