Motorkářská sezóna začíná: Jak připravit motorku k provozu?

Motorkářská sezóna začíná: Jak připravit motorku k provozu?

Také už se těšíte, až „nakopnete“ svou mašinu a vyrazíte na první jarní vyjížďku? Tak ať jsou pro vás první kilometry radostí, a nikoli starostí.

Teploty stoupají, a tak je nejvyšší čas probrat jednostopého miláčka ze zimního spánku. Je totiž naprosto klíčové si ho správně připravit pro jízdu plnou skvělých zážitků. Na motorce se musíte cítit dobře a zvládat ji bezpečně v každé situaci. Ze všeho nejdřív ale musíte své krásce dopřát trochu péče.

Zkontrolujte pneumatiky

Před první cestou se na pneumatiky nemůžete jen tak podívat, říct si: „to bude dobrý“ a vyjet. Kromě nedostatečně výrazného vzorku u nich může být problémem příliš nízký tlak, takže je bude pravděpodobně nutné dofouknout na výrobcem předepsanou úroveň. S podhuštěnými pneumatikami motorka v zatáčkách „plave“ a je celkově hůře ovladatelná. Naopak pneumatika s příliš silným tlakem méně tlumí nerovnosti, takže pocítíte každý kamínek. Pokud najdete prasklinky nebo jiné poškození, vyměňte je za nové. Poškozená pneumatika by mohla být příčinou fatální havárie a na stroji, kterému musíte věřit i ve stokilometrové rychlosti, nejde o žádný banální detail.

Dobijte baterku

Baterie vašemu stroji vdechne život, a proto by měla být při prvním startu v dobré kondici. Před prvním startem ji připojte do nabíječky, aby se oživila, a dobila šťávu, kterou ztratila přes zimu. (Platí, že čím větší zima, ve které motorku skladujete, tím rychleji se vybije). Nabíječky dokážou samy nadávkovat potřebné množství proudu a některé dokonce ohlídají, zda jste připojili kabely ke správným kontaktům. Pro jistotu ale dejte sami pozor, jestli dáváte plus na plus.  

V jaké kondici je motor?

I když nejste odborníci, základní kontrolu motoru zvládnete. Předepsané servisní intervaly pro výměnu oleje a olejových filtrů se liší, vždy ale platí, že olej by neměl v motorce zůstávat přes zimu. Pokud se tak stalo, vyměňte ho. Propříště si pamatujte, že by se měl měnit vždy alespoň jednou za sezónu. Ruku v ruce s výměnou oleje jde samozřejmě i výměna olejového filtru. Podobné je to se vzduchovým filtrem. Při zanesení může nadělat velkou paseku, takže jeho důkladná kontrola, vyčištění, případně výměna je rozhodně namístě.

Jak jsou na tom brzdové destičky?

Zkontrolujte, zda nejsou příliš sjeté. Obložení by mělo být silné alespoň 1 mm, v opačném případě destičky raději vyměňte. Brzdové kotouče odmastěte, doplňte brzdovou kapalinu a odvzdušněte brzdový systém.

Mrkněte i na podvozek a řetěz

Tlumiče zimní odstávkou nijak netrpí, ale rozhodně není od věci zkontrolovat jejich těsnost. S podvozkem souvisí i kontrola řetězu, který nesmí být příliš vytahaný, ani moc napnutý. Řetěz zároveň musíte vyčistit a namazat.

Co vaše vlastní výbava?

Mašinu před první jízdou samozřejmě také umyjte. Nečistot ale zbavte i svou helmu, oblečení a obuv. Kůži po vysušení naimpregnujte, textil ošetřete speciálním sprejem. A nechtěli jste si před sezónou koupit nové rukavice? Nebo máte na přilbě prasklinu? I takové detaily by vám mohly první jarní výlet zkazit. Pozor také na to, že silnice teď nejsou prohřáté, a pneumatiky proto nebudou mít takovou přilnavost jako v létě. Počítejte i s tím, že na řadě míst se můžete setkat ještě se zbytky zimního posypu. A respektujte rovněž řidiče automobilů, kteří přes zimu pozapomněli, že se na silnicích mohou potkat s motorkáři.  
A teď už hurá na první spanilou jízdu!

Pojištění motocyklů

Povinné ručení pro motocykly

  • Bonus až 55 % za jízdu bez nehody
  • Sleva 20 % při online sjednání
  • Výběr ze tří variant povinného ručení

Více informací

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění

  • Postaráme se o váš poškozený vůz
  • Pečujeme o vás i vaše auto
  • Šetříme vaše peníze

Více informací

Krátkodobé cestovní pojištění individuál

Cestovní pojištění

  • Balíček si poskládáte podle sebe
  • Kryje všechna rizika
  • Územní platnost Evropa nebo Svět

Více informací