Nejbezpečnější automobily světa aneb Které automobilky vyrábějí nejbezpečnější auta?

Nejbezpečnější automobily světa aneb Které automobilky vyrábějí nejbezpečnější auta?

Co je na autě nejdůležitější? Rychlost? Design, který na ulici nikdo nepřehlédne? Anebo něco jiného?

Při koupi auta nejspíš každý hledí na něco jiného. Jedna věc ale zajímá všechny. Bezpečnost. Tu ovšem nezajišťují jen airbagy nebo bezpečnostní pásy. Dnes k ochraně posádky i chodců slouží sofistikované bezpečnostní systémy, z nichž mnohé dokážou kolizím předejít, nebo alespoň významně zmírnit jejich následky.

Nad řidiči bdí elektroničtí asistenti

Pověst nejbezpečnějšího auta si už řadu let drží švédská značka Volvo, ale konkurence nespí. Všechna nově vyráběná auta jsou proto dnes doslova prošpikována moderními technologiemi, které dovedou samovolně aplikovat brzdy, monitorují pohyb chodců, cyklistů, zvířat i jiných vozidel, hlídají odstup od auta před vámi a v neposlední řadě i sledují, zda nejste příliš unaveni.

Crash testy chrání životy

V roce 1997 přišel Euro NCAP (The European New Car Assessment Programme) s prvními nezávislými crash testy. Jejich veřejná prezentace byla pro automobilky impulzem k intenzivnímu vývoji, přičemž první výsledky jejich snažení spatřily světlo světa v roce 2000.  Firmy se přísným nárazovým testům sice zpočátku bránily, ale postupem času se rozšířily i do USA a Asie, a některé značky - kromě Volva například i Renault - si na nich dokonce vybudovaly pověst. Zavedení nárazových testů zachránilo během 20 let polovinu životů, které by byly jinak zmařeny při nehodách. Celkový počet úmrtí na silnicích v EU činil totiž v polovině 90. let více než 45 000, v současnosti klesl na 25 000.

20 let vývoje je znát

Mimochodem, společnost Global NCAP provedla loni simulovaný test Fordu Fiesta, který je jedním z nejprodávanějších evropských aut posledních 20 let. Poslala proti sobě vůz z roku 1998, který ve své době patřil mezi nejlépe hodnocená auta, a model vyrobený v roce 2018. Vozidla se srazila s 40% čelním přesahem v rychlosti 64 km/h. Zatímco kabina staršího vozu se prakticky zhroutila a především řidič by měl minimální šanci přežít, z nového auta by posádka vystoupila jen s drobnými poraněními.

Nejlepší ve své třídě

Organizace Euro NCAP také každoročně vyhlašuje ocenění „Best in Class”. To získá auto, které je nejbezpečnější ve své třídě. Na konci loňského roku byly ceny rozdány vždy třem modelům ve čtyřech kategoriích. 

1) Malá rodinná auta
První příčku obsadil Mercedes-Benz třídy A, který si odvezl pětihvězdičkové hodnocení za 96 % v oblasti ochrany dospělých, 91 % v oblasti ochrany dětí, 92 % v oblasti ochrany chodců a 75 % v oblasti bezpečnostních asistentů. Na druhé místo se dostal Ford Focus, na třetí pak Nissan Leaf.

2) Velká rodinná auta
V této kategorii uspěl Lexus ES. Odvezl si 91% za ochranu dospělých, 87 % za ochranu dětí, 90 % za ochranu chodců a 77 % za bezpečnostní asistenty. Druhá byla omlazená Mazda 6, o třetí příčku se podělily Peugeot 508 a Volvo S60/V60.

3) Velká terénní auta
V této kategorii došlo k velkému překvapení. Nevyhrál totiž vůz s tradičním spalovacím motorem, ale Hyundai Nexo na vodíkový pohon. Vozů s tímto pohonem je přitom na trhu zatím minimum. Korejské SUV si odvezlo 94 % za ochranu dospělých, 87 % za ochranu dětí, 67 % za ochranu chodců a 80 % za bezpečnostní asistenty. Za Nexem se umístil jeho stájový kolega z nové generace Santa Fe, na dalším místě pak skončil model BMW X5.

4) Hybridní a elektrická auta
V Euro NCAP vyhlásili nově i kategorii pro hybridní a elektrická auta. První příčku obsadil Lexus ES, nárazovými testy prošly ještě Nissan Leaf a Jaguar I-Pace.
 

 

Komplexní pojištění vašeho vozu

Komplexní pojištění vašeho vozu

  • Dobře se postaráme o váš poškozený vůz
  • Šetříme vaše nervy i čas
  • Vyšší sleva než při koupi jednotlivých produktů

Více informací

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění

  • Postaráme se o váš poškozený vůz
  • Pečujeme o vás i vaše auto
  • Šetříme vaše peníze

Více informací

Povinné ručení Bez povinností

Povinné ručení

  • Volba ze 4 variant povinného ručení
  • Zajímavé benefity jako garance ceny nebo nadstandardní asistence
  • Sleva až 20 % při sjednání online

Více informací