Kam na lyže – na naše hory, nebo do Alp?

Kam na lyže – na naše hory, nebo do Alp?

Vášnivé diskuse, zda je výhodnější lyžování v Alpách nebo v české kotlině, se vedou mezi lyžaři už od roku 1989, kdy se otevřely hranice.

Sezóna zimních dovolených i jarních prázdnin je tu, a tak teď mnohé rodiny řeší otázku: Kam jet na lyže? Zvolit levnější české hory, nebo si připlatit za lepší lyžařské podmínky v zahraničí? Letošní sněhová nadílka je bohatá i u nás, ale kde je lépe - v Krkonoších, nebo v Alpách? Pokud máte raději domácí pohodu, jednoduchost, schopnost se bez problémů domluvit a jste rodina s malými dětmi, která netouží po stovkách kilometrů sjezdovek, pak určitě volte české hory. Ovšem pokud hledáte adrenalin, chcete si užívat na ledovcích a netlačit se u vleků, pak je pro vás vhodnější některé z alpských středisek.

Proč zůstat doma

Jsou tady i další aspekty. V Česku sice nemáme velehory, ale zase je tu všude blízko. Do nejbližšího lyžařského střediska dojedete z místa svého bydliště obvykle do dvou hodin, a tak se české hory vyplácejí i na jednodenní nebo víkendové lyžování. Výhodou je také levnější ubytování než v cizině, a pokud vám nevadí stát ve frontách a vozit se pořád na té samé sjezdovce, pak jsou pro vás naše skiareály to pravé ořechové. A kromě toho se tu všude bez problémů domluvíte a nemusíte se příliš omezovat v jídle ani v pití nebo v zábavě.

Proč vyrazit za humna

Lyžování v zahraničí je výhodnější v případě, že plánujete týdenní pobyt s dopravou, ubytováním a skipassem. V Alpách si užijí především milovníci velkých areálů, kteří nechtějí stát fronty na lanovky. Navíc v nich najedou každý den padesát až sto kilometrů za den, zatímco v Česku jsou rádi za každý kilometr.

Rakousko, Itálie, nebo Francie?

Rakousko je nejblíž, ale má dost drahé skipassy. Sice nabízí vysokou úroveň kvality lanovek i skibusů, ale samotné propojení jednotlivých lanových drah je horší. Co se ubytování týče, můžete vybírat od nejluxusnějších hotelů přes horské chaty a penziony až po netradiční ubytování na statku.
Co se samotného lyžování týče, Itálie je o trochu levnější. Zase je tu ale dost drahé ubytování, které se navíc v řadě případů nachází ve větší vzdálenosti od sjezdovek.
Docela levně vychází Francie, a to díky výrazně nižším cenám za nocleh, což je dáno obrovskou rozlohou lyžařských areálů postavených hned u sjezdovek.

Každá rada drahá

Lyžování v alpských centrech má řadu výhod - tamní sjezdovky jsou ve srovnání s kopečky v našich pohraničních hvozdech docela »jiný kafe«, nabídka ubytování je tu mnohem rozmanitější a služby o něco solidnější. Kdo si chce užít sportovní lyžování, jede do Francie, slunečnou pohodu si vychutná v Itálii a na sjezdovkách či běžkách se vyřádí nejvíc v Rakousku.
Jenže i tuzemské skireály mají své plusy. Mnohé se svými službami přibližují západnímu standardu. Někde se už rolbaři naučili starat o sjezdovky lépe než Italové, vlekaři jsou přívětiví jako Rakušané a dostatek sněhu zaručují sněžná děla. Takže oříšek, kam se vydat, si stejně budete muset rozlousknout sami.
 

Krátkodobé cestovní pojištění na hory s rodinou

Na hory s rodinou

  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi
  • Za památkami i zážitky
  • V ceně turistika do 3500 m.n.m.

Více informací

Krátkodobé cestovní pojištění lyže a snowboard

Lyže a snowboard

  • Nejlepší pojištění na hory
  • Pro všechny zimní sporty
  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi

Více informací