Podle čeho vybrat vysokou školu?

Podle čeho vybrat vysokou školu?

VŠ diplom je při hledání zaměstnání stále velkou výhodou a u mnoha pracovních pozic patří mezi samozřejmé požadavky.

Končí vaše dítě letos střední školu a chce se hlásit na vysokou? Pak jistě víte, že většina VŠ chce mít přihlášky pohromadě do konce února. Mnoho mladých lidí ale stále nemá jasno, jaká škola by pro ně byla nejvhodnější. Budoucím studentům se hlavou honí zhruba tyto otázky: Ekonomie, práva, dějiny umění, mat-fyz…? V Praze, v Brně nebo v Ostravě? A prezenčně, nebo kombinovaně? Pokud vaše dítě nemá ještě jasnou představu, kam by se mělo hlásit, možná uvítáte několik rad, které vám i jemu trochu napovědí.

Každý má jiné vlohy

Při výběru vysoké školy hraje roli hned několik faktorů. Budoucí vysokoškolák by měl v první řadě studovat to, co ho baví a co mu jde nejlépe. Proto by se měl zaměřit na předměty, které mu jdou, a podle toho si také vybrat možné obory studia. Pokud se celou střední nervoval kvůli nepochopeným příkladům z matiky, neměl by se hlásit na žádný technický obor. A naopak, nedokáže-li se stále rozhodnout, jaké „i/y“ píšeme ve slově „míchat“, volba bohemistiky není zrovna namístě.

Záložní varianta

Váš student by měl realisticky zhodnotit své schopnosti a na základě toho posílat přihlášky. Může jich podat, kolik chce, ale za jednu se platí zhruba 600 korun. Kromě vysněného oboru by si měl připravit alespoň jednu záložní variantu pro případ, že u přijímacích zkoušek pohoří.  Naštěstí je z čeho vybírat, k dispozici je něco přes dvacet veřejných vysokých škol, dvě státní a víc než čtyři desítky soukromých.

Co je třeba také brát v potaz

Na „vejšku“ se dnes sice dostanou tři ze čtyř uchazečů a vaše dítě může vystudovat úžasně specializovaný obor, ale k čemu mu to bude, když poté nezavadí o místo? Ještě před odesláním přihlášky by se mělo proto zajímat o možnosti uplatnění v oboru. Statistiku nezaměstnanosti absolventů podle fakult zveřejňuje každý rok Středisko vzdělávací politiky UK.

Dostane se tam vůbec?

Školy pravidelně zveřejňují šance na přijetí. Nejnižší šance nabízejí nejprestižnější obory jako medicína a práva. Naopak dostat se na techniku není nic složitého, ale rozřazovací síto přijde hned v prvním ročníku. Na vysokou se dá dostat i bez stresu. Řada soukromých a regionálních veřejných vysokých škol totiž přijímačky nevyžaduje.

Jak se dá poznat úroveň školy

Úspěšnost u přijímaček by ale studenta zajímat měla. Jednak odráží šance na přijetí, ale může také vypovídat o náročnosti studia a kvalitě školy. Pokud totiž škola bere všechny uchazeče, svědčí to o tom, že jich buď mnoho nedostuduje  (jak tomu bývá u technických oborů), anebo o slabé úrovni školy, což zjistí ve chvíli, kdy si jako absolvent bude hledat práci. Vysoké školy naštěstí pořádají dny otevřených dveří, tak jste si o jejich úrovni mohli udělat obrázek sami.

Peníze jsou až na prvním místě

Pokud se váš potomek na školu dostane, musíte počítat s tím, že vás jeho studium bude něco stát. Mezi hlavní náklady patří:

 • případná platba za dojíždění nebo za ubytování
 • náklady na stravování
 • výdaje na městskou dopravu
 • případné školné (týká se VOŠ a soukromých VŠ) a další poplatky za studium (delší studium, další studium, studium programu v cizím jazyce)
 • náklady na nákup učebních pomůcek a skript, poplatky za knihovnu apod.
   

Dlouhodobé cestovní pojištění Student

Student

 • Určeno pro studijní pobyty v zahraničí
 • Také pro pracovní stáže
 • Vhodné i pro au-pair a brigády

Více informací

Můj život 2

Můj život

 • Komplexní pojištění poskládané dle vašich potřeb a přání
 • Zajištění všech členů rodiny při nepříznivých situacích
 • Volba mezi čistě rizikovým a investičním pojištěním

Více informací