Na hory nemusíte jen s lyžemi aneb 5 sportů, které musíte vyzkoušet

Na hory nemusíte jen s lyžemi aneb 5 sportů, které musíte vyzkoušet

Lyže, snowboard, běžky nebo sáňky zná každý. Jenže sníh a led umožňují i další sportovní aktivity.

Naše hory nabízejí nejen množství sjezdovek a terénů pro lyžování a další běžné zimní sporty, ale také prostor pro řadu netradičních radovánek - a to od těch adrenalinových až po ty, při nichž si pořádně zařádíte a užijete si spoustu legrace.

Už jste vyzkoušeli sněžnice?

V severských zemích je znají už po staletí, byly totiž nutné pro přežití v polárních končinách. Toto prastaré náčiní se teď vrátilo do módy a to je jen dobře. Jde totiž o druh sportu, který zvládne každý, a je tak dostupný všem. Nezáleží na šikovnosti, věku, pohybových dovednostech či kondici - prostě zvedáte zlehka střídavě nohy stejně jako při chůzi a posunujete se po sněhu. Ke sněžnicím navíc nepotřebujete žádné další vybavení. V zásadě postačí pouze běžné zimní oblečení, patřičná obuv a pár holí. Výhodou sněžnic je také to, že nezáleží na druhu sněhu, venkovní teplotě či protažení stop. Takže pokud je venku dostatek sněhu, můžete okamžitě vyrazit na výlet.

Zábava na skibobech

Historie skibobů sahá do 19. století, kdy se různí výrobci lyží a jízdních kol pokoušeli vytvořit vozidlo, které by umožňovalo jízdu na kole na sněhu. Skibob tak na první pohled vypadá jako dětské jízdní kolo, jenže místo koleček má vespod upevněné dvě lyže, a to v jedné stopě - tedy za sebou, přičemž přední se ovládá řídítky. Na skibobu se dá jezdit na sjezdových i na slalomových tratích. Ale pozor: nezatáčí se pomocí řídítek, ale náklonem. Pokud chcete skiboby vyzkoušet na vlastní kůži, jsou k dispozici v mnoha půjčovnách v horských střediscích.

Adrenalin na skútru

Na českých horách není tato zábava moc rozšířená, protože pro ni u nás nejsou úplně ideální podmínky. Přesto si na skútrech můžete zajezdit třeba po zasněžených pláních Krkonoš, kde je půjčují některé horské penziony - jinak je spíš využívá  horská služba, majitelé chat, policie či vlekaři. Můžete si na nich ale do sytosti užívat třeba v Alpách. Jízda na sněžném skútru je úžasná. Obrovský výkon si na sněhu žije vlastním životem a každou chvíli ignoruje vaše povely, přičemž rychlosti nad stovku nejsou žádnou výjimkou, takže sníh za vámi bude jen lítat. A pozor: chce to řidičák na malý motocykl.

Snowkiting pro odvážnější

Pokud si přejete vyzkoušet nějaký netradiční zimní sport a chůze na sněžnicích je pro vás jen slabý odvar, zkuste snowkiting. Krása tohoto sportu spočívá ve spojení snowboardingu a pouštění speciálního draka. Samozřejmě, že se nepoužívá papírový drak. Jezdí se za „kity” různých typů i velikostí, které připomínají spíš padáky vyrobené z pevných textilních materiálů. Draka musíte dostat do vzduchu a pak už se jen necháte táhnout po zasněžených pláních a kopcích. Rozpětí menších typů draků je něco kolem dvou až tří metrů, větších čtyři pět metrů. Nejjednodušší je řízení draka pomocí dvou šňůr: zatočíte prostě na tu stranu, za jakou šňůru zatáhnete.

Divoká jízda ve sněhovém člunu

Snowtubing je adrenalinová zábava, při které se nemusíte bát o své bezpečí. Prostě se jen položíte do speciálního kulatého gumového člunu, který vyplňuje bezpečnostní duše. Budou vám z něj čouhat ruce i nohy a pak už se jen budete řítit po svahu upraveným sněhovým korytem. Díky tomu je tato zábava poměrně bezpečná, ale pro jistotu si můžete vypůjčit i přilbu. U nás se s tímto sportem vyřádíte nejvíc v Zubří u Nového Města na Moravě, kde mají snowtubingovou dráhu dlouhou 350 m.