Auto a zimní výlety: Na co nezapomenout?

Auto a zimní výlety: Na co nezapomenout?

Pokud se chystáte autem na hory či jen za zimními krásami naší přírody, měli byste myslet hlavně na své bezpečí. A nejde jen o kvalitní zimní pneumatiky a sněhové řetězy.

Rychlý nástup zimy nebývá v posledních letech ničím neobvyklým. Proto je nutné připravit se na mrazivé počasí s předstihem. Ještě během podzimu je vhodné ošetřit samotné pryžové těsnění dveří pomocí suchých mazadel, aby nedošlo k jejich poškození. Samozřejmostí je i výměna letních tekutin v nádržce ostřikovačů a doplnění nemrznoucí chladicí směsi chladiče. Při přezouvání zimních pneumatik v autoservisu požádejte také technika o kontrolu stavu akumulátoru a veškeré elektroinstalace. Aby vaše jízda byla bezstarostná, je důležité dodržet několik základních pravidel, díky kterým minimalizujete případná rizika. Na co dalšího by tedy neměl zapomenout žádný zodpovědný šofér?

Kvalitní zimní gumy a řetězy

Jak se říká, že boty dělají člověka, totéž by se dalo říct u pneumatik a automobilu. Pokud nemáte nové gumy, zkontrolujte jejich celkový stav a hloubku dezénu, která by měla být minimálně 1,6 milimetrů. Nicméně doporučuje se používat ještě vyšší. Zvlášť v případě, pokud v zimě hodně cestujete. A jestliže vyrážíte na hory, nezapomeňte na sněhové řetězy. A hlavně: naučte se je nasazovat ještě před tím, než se vydáte na zasněženou silnici.

Bez zimní výbavy ani krok

Komu by se chtělo škrábat přední sklo kreditní kartou? Předpokládáme, že nikomu. Proto nezapomeňte před zimou dovybavit své auto i nezbytnými pomocníky – tedy škrabkou na okna, smetáčkem na sníh, startovacími kabely, reflexní vestou a nemrznoucí směsí do ostřikovačů. Poslední roky nám ukázaly, že závěje mohou potkat i motoristy v nížinách. Proto se nebojte a do výbavy přibalte i skládací polní lopatu. Ta vám pomůže hlavně se zamrzlým sněhem. 

Výměna oleje a ostatních náplní

Před nastupující zimou je nutné zkontrolovat stav a množství oleje. Jeho hladina by se měla pohybovat v předepsaných mezích. Dále se doporučuje prověřit množství a stáří brzdové kapaliny, která by se měla vyměnit jednou za dva roky. Zhruba po třech letech je třeba nahradit i chladicí kapalinu.
Od poloviny listopadu seženete na benzinových pumpách i zimní naftu, která oproti klasické nezamrzá, a nemůže tak ucpat palivový filtr. Totéž platí i pro benzinový motor, kde zimní palivo funguje až do minus 40 °C.

Na silnici jen s funkčními stěrači

S vynechávajícími či nefunkčními stěrači na silnici ani nevyjíždějte. Prohlédněte zejména gumové lišty. Jestliže zanechávají šmouhy nebo se začínají drolit, vyměňte je za nové.

Důležitá jsou i světla

Se zimními dny je také neodmyslitelně spojená častá tma a celkově horší viditelnost. Kvůli tomu je nezbytné zkontrolovat světla a žárovky. A to jak u předních a zadních světel, tak u směrovek a mlhovek.

Co se ještě hodí?

V zimě byste si v autě měli vozit také teplou deku, nápoje a něco drobného na zakousnutí. Vzpomeňte na kalamitu na D1 z loňského prosince, která se vzhledem k nekonečným opravám této dálnice může během zimy ještě mnohokrát opakovat. A funkční baterka se hodí vždycky.