K lyžím patří ohleduplnost

K lyžím patří ohleduplnost

Jezdíte rádi lyžovat? A víte, že i na sjezdovkách platí určitá pravidla, podobně jako v silničním provozu?

Na horách se chumelí a mnohé z nás to láká na lyže nebo na snowboard.  Všechna zimní střediska v Čechách a na Moravě teď praskají ve švech a provozovatelé vleků mají žně. V pohotovosti jsou také pracovníci Horské služby, protože na sjezdovkách dochází bohužel i k četným úrazům. Řada z nich je přitom úplně zbytečná… Někteří lyžaři se totiž chovají doslova jako piráti a nedodržují základní pravidla slušnosti, podobně jako mnozí řidiči na silnicích. 

Nejčastější prohřešky

Mezinárodní lyžařská federace stanovila deset pravidel chování na sjezdovkách, která by měl znát každý lyžař a snowboardista. Ti, kteří o nich vědí, se na sněhu chovají ohleduplně. Jenže pro spoustu lidí jsou tato pravidla velkou neznámou a svým chováním pak ohrožují bezpečnost ostatních. A jaké jsou ty nejběžnější prohřešky? Lyžaři a snowboardisté často zastavují na nepřehledných místech, například za hranami cest či za zatáčkami. Mnohdy se také rozjíždějí bez rozhlédnutí, případně traverzují sjezdovku od kraje ke kraji. Také zapomínají dodržovat dostatečný odstup od ostatních lyžařů a nemají pak čas reagovat na náhlou změnu směru jízdy.

Proč dochází ke srážkám?

Dvanáct procent všech nehod na sjezdovkách je způsobeno srážkami. Není divu – podle průzkumů si téměř pětina lyžařů myslí, že na lyžích platí stejně jako na silnici přednost zprava! Tomu ostatně odpovídá každoročně i rostoucí počet zraněných. Takže pro upřesnění: pravidlo pravé ruky na sjezdovkách neplatí, přednost má vždycky pomalejší lyžař!

Pravidla, která byste měli dodržovat

 • OHLEDUPLNOST K JINÝM – Na sjezdovce se chovejte tak, abyste neohrozili jiného lyžaře a nezpůsobili mu škodu.
 • PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST – Dodržujte rychlost a jezděte v souladu se svými schopnostmi, podmínkami a počasím.
 • VOLBA SMĚRU – Máte-li možnost vybrat si směr jízdy, jeďte tak, abyste se vyhnuli nebezpečí srážky s lyžařem, který jede na svahu pod vámi.
 • PŘEDJÍŽDĚNÍ – Předjíždět se může zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, abyste mohli zareagovat na případný pohyb předjížděného lyžaře.
 • PŘEJÍŽDĚNÍ SVAHU A KŘÍŽENÍ CESTY – Pokud vjíždíte na sjezdovku nebo ji přejíždíte, musíte dávat pozor a sledovat vše nad i pod sebou, abyste neohrozili jiné lyžaře. Stejně tak byste se měli chovat i při každém zastavení.
 • ZASTAVENÍ – Pokud to není nevyhnutelně nutné, nesmíte zastavovat uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech bránících v dobré viditelnosti. Jestliže na sjezdovce upadnete, co nejrychleji se zvedněte a zastavte až na okraji sjezdovky.
 • STOUPÁNÍ – Při stoupání po trati smíte jít pouze po kraji sjezdovky. Totéž platí v případě, scházíte-li po ní pěšky.
 • RESPEKTOVÁNÍ SIGNALIZACE – Všichni lyžaři musí na sjezdovkách respektovat jejich označení a signalizaci.
 • V PŘÍPADĚ NEHODY – V případě nehody jste povinni poskytnout pomoc.
 • IDENTIFIKACE – Pokud se stanete účastníkem nebo svědkem nehody, jste zároveň povinni poskytnout údaje o své osobě. 

Co ještě by měl vědět každý lyžař?  

 • Předtím, než se vydáte do hor, zkontrolujte si stav svého lyžařského vybavení. Dejte si odborně seřídit vázání, nabrousit hrany lyží, případně vyspravit drobné nerovnosti na skluznici. Na sjezdovce se tak vyvarujete zbytečných problémů.
 • Nepřeceňujte své lyžařské schopnosti.
 • Během celodenního lyžování dělejte odpočinkové přestávky spojené s občerstvením.
 • Alkohol na sjezdovku nepatří.