Nejkrásnější ohňostroje světa

Nejkrásnější ohňostroje světa

Pět, čtyř, tři, dva, jedna… Hodiny odbijí půlnoc, začnou bouchat zátky, lidé se objímají a přejí si vše nejlepší. V řadě světových metropolí provázejí novoroční oslavy i velkolepé ohňostroje.

Jako první oslaví rok 2019 lidé na některých tichomořských ostrovech. Prvním velkým městem pak bude novozélandská metropole Wellington, kde oslavy propuknou o 12 hodin dřív než u nás.

Oslavy u protinožců

Ve 14 hodin našeho času se k oslavám připojí australské Sydney se svým grandiózním ohňostrojem. Podél nábřeží se tu shromáždí až 1,5 milionu lidí, aby sledovali velkolepou podívanou osvětlující slavnou budovu opery i most Harbour Bridge. Téma a motiv ohňostroje se každoročně mění - loni se připomínalo 40. výročí slavného Sydney Mardi Gras, což je největší festival gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů na světě. Co chystají pořadatelé na přelom roku 2018/2019, je zatím tajemstvím, ale určitě půjde opět o ohromující show. Celou podívanou přenášejí televize do celého světa, takže se na ni budete moci podívat i z pohodlí svého gauče.

Dubaj cílí na rekordy

Majestátní oslavy chystají tradičně i v Dubaji. Ve 21 hodin našeho času se tu rozsvítí nejvyšší mrakodrap světa - 828 m vysoká budova Burdž Chalífa, která každoročně nabízí jedinečnou světelnou i laserovou show. Loňské představení nazvané Light Up 2018 mělo ambice zapsat se do Guinnessovy knihy rekordů a i letos půjde jistě o úžasnou podívanou. Ohňostroji na přelomu let 2017/2018 předcházela fontánová show a celé to barevné pozdvižení trvalo až do jedné hodiny tamního času.

Londýn plný světel

Příchod Nového roku se slaví poslední prosincový den velkolepě také v hlavním městě Velké Británie. Obří světelná show vypukne tradičně o půlnoci na břehu Temže, a to přímo u Londýnského oka. V minulých letech bylo obtížné sledovat ohňostroj bez strkanic v davu a front. Proto je vstup na nábřeží od roku 2014 zpoplatněn a dostane se sem jen 100 tisíc lidí. Pro lepší představu: v roce 2000 se jich sem nacpaly 3 miliony. Takže je to hlavně kvůli jejich bezpečnosti a pohodlí. Pokud tou dobou budete zrovna v Londýně a lístky nemáte, nevěšte hlavu, vše budete moci zhlédnout alespoň na velkoplošných obrazovkách v okolí.

Rozzářený Funchal

Velmi okázale slaví Silvestra na Madeiře. Zdejší vítání Nového roku je proslavené i daleko v zahraničí a opravdu stojí za zhlédnutí. Jednatřicátého prosince v jedenáct hodin v noci se v hlavním městě Funchalu rozsvítí světla ve všech domech a všechna okna a dveře se otevřou dokořán. Celé město na svahu se tak naráz rozzáří. Lodě v přístavu navíc spustí své reflektory a pak už následuje velkolepý ohňostroj, na který nikdy v životě nezapomenete. Však se také půl roku předem konají náročná výběrová řízení, kdy různé společnosti předvádějí svá umění. Obyvatelé Madeiry tak mají možnost zhlédnout těchto parádních ohňostrojů hned několik, ještě dávno před příchodem Nového roku. Kvůli této jedinečné podívané sem každoročně míří aspoň na pár hodin také velké zaoceánské lodě.

Velký mejdan v Riu

Na fantastickou podívanou se mohou těšit také návštěvníci brazilského Rio de Janeira. Čtyři kilometry dlouhou pláž Copacabana navštíví poslední den v roce na dva miliony lidí, kteří sem každoročně míří za jedním z nejkrásnějších ohňostrojů na světě. Světelná show se odehrává nad mořskou hladinou a hosté ji mohou pozorovat i z palub lodí. Organizátoři se pravidelně snaží překonat sami sebe. Loni uspořádali 17 minut trvající ohňostroj, po jehož skončení vypukl přímo na pláži velký mejdan.

A co doma?

I v Praze nás čeká tradiční novoroční ohňostroj, nikoli ovšem o půlnoci, nýbrž až na Nový rok od 18 hodin. Ten, na který se nyní můžeme těšit, potrvá 10 minut 47 vteřin a jeho součástí bude i hudební doprovod. Hlavním tématem bude tentokrát svoboda a sametová revoluce. Světelná show ukáže pět obrazů (Modlitba, Holé ruce, Jednota, Zakázané ovoce a Svoboda), které znázorní vždy jednu etapu cesty ke svobodě v roce 1989. Ohňostroj bude odpálen z Letenských sadů v prostoru metronomu a bude dobře viditelný např. z Dvořákova nábřeží, Pařížské ulice, Mánesova, Čechova a Štefánikova mostu. Světelná podívaná vyjde pražský magistrát na 1,7 milionu Kč.