Aby Silvestr nebolel

Aby Silvestr nebolel

Ulice plné lidí, stejně tak i bary a restaurace, všude jídlo a pití… Takové jsou oslavy konce starého roku, které vrcholí přípitkem a rozzářením noční oblohy.

Konec roku - to nejsou jen radostné oslavy a veselice, spojené s pouštěním rachejtlí, petard a dělobuchů. Jsou to bohužel i amputované prsty, požáry a jiné úrazy, jako jsou popáleniny, tržné rány na rukou a poraněné oči, které si mnozí z nás způsobí při odpalování zábavní pyrotechniky vlastní nedbalostí nebo v opilosti.  A protože v médiích se každoročně objevují tragické zprávy a statistiky o počtu zraněných při silvestrovském veselí mluví za vše, je namístě připomenout, čeho se vyvarovat, aby se oslavy neproměnily v děsivou noční můru.Jestliže se chystáte zpestřit si konec roku práskáním a boucháním raket a nejrůznějších světelných efektů, vyplatí se dodržovat následující rady:

Kde a co kupovat

Nakupujte pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu, a je na ní návod v českém jazyce, kde se dočtete, jak ji bezpečně skladovat a používat. Ve stáncích a na tržnicích se smí prodávat pouze nejméně nebezpečná pyrotechnika I. třídy (prskavky, bouchací kuličky, vystřelovací konfety, malá ohňová kola a fontány apod.). Pyrotechnika vyšších tříd nebezpečnosti se může prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let.

Návod k použití

Než začnete odpalovat, přečtěte si návod k použití. Najdete v něm veškeré informace, které potřebujete jak ke správnému odpálení rachejtle, tak pro případ její bezpečné likvidace, pokud nevzplane. Návod musí být samozřejmě v češtině.

Dodržujte pravidla

Řiďte se tím, co je uvedeno na obalu výrobku. Nikdy nenechte malé děti, aby samy manipulovaly s pyrotechnikou. Dětem ale do rukou nepatří ani zápalky, svíčky nebo prskavky.

Pozor na závady

Objevíte-li nějaké vady (vlhkost, mechanické poškození), světlici nebo jakoukoli jinou „hračku“ raději nepoužívejte. Závada by se totiž mohla projevit ve chvíli, kdy s ní budete manipulovat. A pozor: pyrotechniku, která již jednou selhala, nikdy nezkoušejte odpálit znovu. Naopak ji bezpečně zlikvidujte podle návodu k použití (např. ji prolijte vodou a zakopejte do země).

Pozor, kde budete odpalovat

Důležitý je výběr místa, na kterém svůj silvestrovský ohňostroj odpálíte. Musí to být na volném prostranství v dostatečné vzdálenosti od dalších budov, aby rachejtle nemohla vletět například do okna nebo někomu zapálit střechu. Pamatujte, že čím rozsáhlejší efekt, tím víc prostoru budete potřebovat. Počítejte také s tím, že na zem budou dopadat zbytky odpálené rachejtle.

Vyhněte se alkoholu

Lehko se to řekne, hůř plní, ale pyrotechniku byste neměli nikdy odpalovat pod vlivem alkoholu nebo jakýchkoli omamných látek, které snižují vaši pozornost. Snad se ve vaší společnosti najde nějaký dobrovolník, který vydrží být střízlivý až do půlnoci…

Nebezpečné jsou i svíčky

Především o adventu a Štědrém dnu lidé zapalují svíčky nebo prskavky na vánočním stromku. Je nutné přitom ale pamatovat na to, že v obou případech jde o otevřený oheň a podle toho by se s nimi mělo zacházet. Dávejte hlavně pozor, aby v blízkosti svíček nebo prskavek nebyly hořlavé předměty, jako jsou záclony nebo koberce. A nezapomeňte zhasnout svíčky pokaždé, když odcházíte z domova nebo jdete na kutě.

Přejeme Vám krásné vánoční svátky a bezpečné silvestrovské oslavy.