K Ježíšku potěší nejvíc dárky vyrobené z lásky

K Ježíšku potěší nejvíc dárky vyrobené z lásky

Dneska si může člověk koupit cokoli. Jenže peníze nejsou všechno. Největší hodnotu mají totiž drobnosti, které svým blízkým vyrobíte pod stromeček vlastnoručně.

Určitě jste viděli film „Pelíšky“, ve kterém otec Kraus v podání Jiřího Kodeta řekne, že nejcennější jsou ty vánoční dárky, které uděláte sami. Své dceři dá sice velblouda, který podle ní vypadá jako pejsek, a manželce věnuje nalakovaný samorost, jenž má sloužit jako váza, na což jeho paní kouká dost rozpačitě, ale… Je zjevné, že je tvořil někde potají v domnění, že obě budou mít radost. Otcem Krausem se ale inspirovat nemusíte, jsou tu i jiné dárečky, kterými své blízké zahřejete u srdce. S chutí do toho, je nejvyšší čas!

Nejlépe jsou na tom šikulové

Pokud umíte plést, máte po starostech, protože ručně upletené rukavice, čepice, šály nebo ponožky přijdou teď v zimě vhod každému. A jestliže jste na vánočních dárcích začali pracovat už v létě, je možné, že někoho ze svých blízkých potěšíte i originálním svetrem. No a ti, kteří umí háčkovat, určitě své starší příbuzné nadchnou patchworkovou dekou z různobarevných čtverečků, která ozdobí každou postel nebo sedačku.  

Něco sladkého na zub

Láska prochází žaludkem, takže s vlastnoruční výrobu vánočních dárků jsou na tom dobře i ti, kteří rádi pečou. Kolegům z práce nebo kamarádům můžete věnovat vánoční cukroví – v některých případech budou stačit vlastně jen vzorky pečiva, které budete připravovat pro vlastní rodinu. Nedávný výzkum zjistil, že u nás frčí nejvíce vanilkové rohlíčky, na druhém místě je pak linecké cukroví a na třetím vosí hnízda. Je samozřejmě na vás, co napečete, ale jako dárce budete bodovat. 

Pro štěstí i na stromeček

Samostatnou kapitolou vánočního pečení jsou perníčky. Máte-li dost invence, můžete se při přípravě opravdu vyřádit, a to nejen v jejich tvarech, ale i v nápisech, které na ně napíšete. Jde o velmi osobní dárky, ze kterých bude mít radost každý příjemce.

Pro mlsné jazýčky

Pokud pečení nepatří k vašim oblíbeným činnostem, ale rádi vaříte, připravte jako dárek třeba některý z mnoha receptů na domácí játrovou paštiku či na marmeládu z citrusů (a na různé další pochutiny, které nějakou chvilku vydrží). A jestliže máte v příbuzenstvu někoho, kdo je „polévkový“, mile ho překvapíte, když mu vlastnoručně vyválíte a nakrájíte nudle, které patří do každého dobrého hovězího vývaru. Myslete také na to, že dárky musí být hezky zabaleny. Vánoční cukroví dejte do hezké plechové dózy, paštiku a marmeládu do designové sklenice s víčkem přikrytým kouskem dekorační látky z kanafasu, a nudle do celofánového sáčku, na který pověsíte cedulku s osobním věnováním.

Čím udělat radost ženám?

Každou slečnu i paní potěší domácí ručně vyrobené mýdlo. Zkušeným výrobcem mýdla se sice člověk nestane přes noc, ale na internetu je velké množství receptů, které by vás mohly inspirovat. 

A co ti méně zdatní?

Bohužel, ne všichni jsou šikovní. Kromě toho řada z nás nemá ani čas, aby něco pletla, pekla nebo vařila, natož vyráběla mýdlo. Stačí ale, když svým blízkým vyrobíte dekorační svícny na štědrovečerní stůl. Je to velmi jednoduché. Vezměte nižší skleněnou dózu nebo sklenici s širším dnem, nakapejte do ní vosk a zapíchněte do něj tenkou dlouhou svíčku. Místo, které kolem ní v nádobě zůstane, pak zaplňte různými vánočními dekoracemi - kousky skořicové kůry, plátky sušeného pomeranče, malými šištičkami, drobounkými vánočními kouličkami… Pokud dáte do sklenice silnější svíčku, můžete ji navíc omotat i šňůrkou s LED světélky. I s touhle maličkostí budete mít úspěch!