10 důvodů, proč mít rád podzim

10 důvodů, proč mít rád podzim

Nesnášíte podzim? Chlad, který zalézá za nehty, plískanice, že by psa nevyhnal, časté mlhy a časnou tmu? Zkuste ho poznat z jeho lepší stránky.

Podzim je sice předzvěstí zimy a dlouhých tmavých večerů, ale zároveň má své kouzlo a je nesmírně fotogenický. Takže pokud nejste vyložení škarohlídi, určitě si ho můžete užít a radovat se ze všech jeho darů.

Barevné stromy

Nejen každý malíř a fotograf zaplesá, když vidí zalesněné stráně plné barev: od zelené přes žlutou a oranžovou až po sytě červenou. Procházky podzimní přírodou jsou přímo pastvou pro oči a užijí si je nejen zamilované dvojice, ale i rodiny s dětmi. Barevné podzimní listí je navíc nádhernou dekorací a krásně vyzdobí váš příbytek. Na svých toulkách si můžete nařezat také větvičky s různobarevnými bobulemi, které budou ve váze přímo zářit.

Plný košík

Ani listopad neznamená konec houbařských žní. V lesích na vás čekají čirůvka fialová nebo havelka, hlíva dubová a ústřičná, některé druhy bedel, holubinek a sem tam se dá narazit i na pěkný hříbek. Tak proč nezkusit štěstí?

Brzké stmívání

Ano, s téměř všudypřítomnou tmou je to trochu otrava. Přijdeme z práce domů v pět odpoledne a všude musíme svítit. A protože je černočerno, ani se nám do ničeho nechce. Leda tak do pyžama a do postele. Proč to nevyužít? Lenošení v domácím pohodlí u televize také není k zahození.

Za kulturou

Podzim má jednu velkou výhodu - začala nová divadelní sezóna, takže si můžete užít kulturní zážitky plnými doušky. Nebo sledovat program v oblíbených klubech a vyrážet s partou na koncerty. Jsou tady samozřejmě také kina a listopad je doslova nabitý filmovými novinkami.

Dámy a pánové, zadejte se

Začala také plesová sezóna, takže můžete provětrat společenské šaty a stát se králi tanečního parketu.

Čas na čtení

Dlouhé podzimní večery přímo vybízejí ke čtení si v křesle pod lampou, zachumlaní do deky, s hrnkem čaje či něčeho silnějšího na stolku opodál. Můžete se vrhnout na silnější knihy, na které jste neměli odvahu během léta, kdy jste večery trávili venku.

Svatomartinské hody

Jedenáctého listopadu přijede možná Martin na bílém koni, ale pokud se náhodou nedostaví, nevěšte hlavu a zaměřte se na požitky. K tomuto dni patří totiž také dokřupava upečená svatomartinská husa s červeným zelím s jablky a bramborovým či kynutým knedlíkem. A bonusem jsou pak svatomartinská vína - svěží ovocitá první vína nového ročníku.

Firemní večírky

Vánoce jsou sice ještě v nedohlednu, ale mnohé firmy pořádají vánoční večírky už teď v listopadu. Pobavíte se s oblíbenými kolegy, zdrbnete neoblíbené nadřízené a k tomu se nadlábnete a napijete, aniž by vás to něco stálo. S konzumací alkoholu to ale raději nepřehánějte. V opojení byste mohli říct něco ošklivého svému šéfovi, nebo se nějak ztrapnit a o nějakou ostudu přece nestojíte.

Těšení na Vánoce

Ježíšek k nám přijde až 24. prosince, to ale neznamená, že se na něj nemůžeme těšit už od listopadu. A vůbec nemusíme šílet kvůli velkému úklidu, pečení cukroví či nákupu dárků. Blížící se advent by měl být především časem zklidnění a nadějí. A ačkoli letos začíná až v prvním prosincovém víkendu, adventní náladu můžete mít už od listopadu.

První sníh

Snad se svatý Martin smiluje a zasype nás konečně prvními bílými vločkami. Víc šancí mají lidé žijící na horách, česká a moravská města jsou o sníh v posledních letech většinou ochuzena. A tak se na sněhovou nadílku můžeme aspoň těšit a doufat, že se jednoho dne probudíme do bílého rána.