Už fouká ze strnišť… Jak zabavit děti na podzim?

Už fouká ze strnišť… Jak zabavit děti na podzim?

Pouštění draků je zábava, která je v našich končinách neodmyslitelně spojená s podzimem. A zároveň vám zajistí program na víkendové odpoledne.

I když u nás se draci pouštějí hlavně na podzim, mnozí tvrdí, že ideálním obdobím je jaro. V tomto ročním období totiž vanou příznivější větry a hlavně: odpoledne je déle vidět. Ale proč bourat zavedené tradice?

Kde ho sehnat?

Dříve draky vyráběli šikovní tatínkové nebo strejdové ze sousedství. Dnes se s jeho výrobou zpravidla už nikdo netrápí. Stačí zajít do papírnictví, hračkářství nebo hobby marketu, kde ho pořídíte za pár korun. Tedy pokud nechcete nějaký vychytaný model, který zvládá i akrobatické kousky. Takové kity, které velikostí někdy připomínají spíš padák, vyjdou i na desetitisíce korun.

Kde ho pouštět?

Pokud už se se svou ratolestí a s drakem vydáte někam ven, musíte ze všeho nejdřív vybrat  vhodné místo. Nejlepší je pouštět draka tam, kde nejsou velké nerovnosti - až budete za drakem běhat, určitě budete rádi, že nespadnete do nějaké díry nebo nezakopnete o  kámen. Také by tu nemělo být křoví nebo vysoké stromy, ve kterých se může drak potrhat. Na místě by také rozhodně neměly být dráty elektrického vedení. V Praze jsou ideální místa k pouštění draků například na Dívčích hradech, na Ladronce nebo na Vypichu, v Brně zase na letišti v Medlánkách nebo na Kraví hoře v parku u hvězdárny.

Jak to, že létá?

Vyberte si den, kdy svítí sluníčko a fouká mírný či střední vítr. Způsobů, jak dostat draka do vzduchu, je několik: například běžet proti větru až do chvíle, než drak vzlétne a poté odvíjet provaz, nebo zkusit hodit draka po větru… Chce to samozřejmě cvik. A jak to, že drak vůbec létá? Je to díky dynamickému vztlaku - drak vlastně pluje na proudnicích větru. 

S čím počítat?

Hodně se naběháte a unavíte, takže druhý den budete cítit celé tělo. A protože strávíte velkou část dne s hlavou zvrácenou vzhůru, dají o sobě vědět i krční svaly.