6 tipů na podzimní výlety po Česku

6 tipů na podzimní výlety po Česku

Říjen je se všemi svými barvami nesmírně fotogenický a za jasného slunečného počasí láká k procházkám a k výletům. Zkusíme vás trochu inspirovat.

Pohledy na barevné koberce, vytvořené listnatými stromy, nemají chybu a na své si přijde každá romantická duše. Naše republika nabízí spoustu míst, která teď rozhodně stojí za vidění, a určitě máte svá oblíbená místa, kam se chodíte kochat podzimními barvami. Třeba si ale vyberete některý z našich tipů.

Kde podzim čaruje

Překrásné podzimní kulisy nabízí České Švýcarsko. Čekají vás tu malebně zbarvené lesy, daleké výhledy, hřejivé sluneční paprsky a množství klidných míst bez davů turistů. Příběh tohoto území začal před mnoha miliony let, kdy se zde rozprostíralo moře a právě z jeho písčitého dna se po ústupu vody zrodil podivuhodný pískovcový svět. Pozornost návštěvníků si ale zaslouží i výjimečně zachovalá lidová architektura (tzv. domy s podstávkou). Bonusem jsou pak úchvatná Pravčická brána a kaňon řeky Kamenice.

Do kraje vína

Listy má i vinná réva, takže na podzimní výlet se můžete vypravit i do okolí Pálavy a Mikulova. Vycházku pak zakončíte v některém z mnoha vinných sklípků, kde si užijete koštování vína, což je obřad, během kterého se mluví, jí i zpívá.

Zámecké dýňování

Nádvoří zámku Nelahozeves se v sobotu 13. října zabarví již poněkolikáté sytou oranžovou barvou dýní. Děti i dospělí se budou moci kreativně vyřádit při vyřezávání a zdobení dýní a nejoriginálnější dílo bude odměněno.

Podzim na vesnici

O víkendu 20. – 21. října se v Muzeu lidové architektury v Zubrnicích (Ústecký kraj) koná oslava podzimu. Na vlastní oči tu uvidíte, jak se dříve mlátilo obilí cepy (a budete si to moci i vyzkoušet), předvedou vám zde také, jak se mele mouka ve mlýně, či jak se zpracovává len nebo mléko na máslo a tvaroh. Pánové se mohou těšit na výstavu historických traktorů, děti zase na soutěže s vodníkem.

Na Svatohavelské posvícení

Vypravte se do skanzenu v Kouřimi, kde zažijete tradiční Svatohavelské posvícení. Seznámíte se s tradičními zvyky, jako je „stínání kohouta“, budou tu připraveny dílny pro děti, jarmark v tradičním duchu, ochutnáte pravé posvícenské koláče, ale třeba i mětýnky nebo řepánky. Můžete si také vyzkoušet, jaké to je šlapat zelí s nejrozvernější panenkou ze vsi. Dozvíte se spoustu zajímavostí o jídle a hodování našich předků, poslechnete si posvícenské písničky, některé z nich budou pijácké, jiné škádlivé, další „v kostele i při stole", ochutnáte také likéry z Kouřimi, zatančíte si... Těší se tu na vás 21. října 2018.

Co takhle za strašidly?

Poslední říjnovou sobotu obsadí zámek Úsov v Olomouckém kraji strašidla, aby stejně jako minulý rok oslavila Halloween. I letos tu na vás čekají prohlídky podzemních prostor, strašidelná dílna v hradní kočárovně a další atrakce pro děti i dospělé.