Jak zvládnout první třídu?

Jak zvládnout první třídu?

Před pár dny začal nový školní rok, a pokud máte doma prvňáčka, nejspíš se vám obrátil život vzhůru nohama. Celá rodina se musí vyrovnat s novým denním režimem a spoustou dalších povinností.

Zatím jste chodili jen do školky a to byla jedna velká zábava. Ráno se sice muselo také vstávat, ale od rozespalého mrňouse nikdo nečekal, že se bude hned po příchodu do třídy soustředit a vydrží pětačtyřicet minut sedět v klidu a sledovat výuku. Navíc, nebyl problém s „ulejváním“ – když se prckovi do školky nechtělo a někdo z rodiny měl možnost zůstat s ním doma, tak se prostě nikam nešlo. A pokud byla po ruce hodná babička, mohlo se ze školky odejít hned „po o“.

Hra na školu

Naštěstí většina rodičů dítě s předstihem připraví na to, co ho od září vlastně čeká. Důležité je mrňouse školou nestrašit, ale vysvětlit mu, jak to v ní chodí a co všechno se v ní naučí. Děti milují nové podněty, takže pokud jste si s nimi doma hráli na první třídu, určitě si ještě před nástupem do školy alespoň částečně osvojily některé dovednosti.

Důležitá je motivace a pochvala

Nástup dítěte do první třídy se někdy přirovnává k nástupu dospělého do prvního zaměstnání. Školní prostředí je totiž zcela nové a neznámé a ani poučené dítě přesně neví, co všechno se od něj vlastně očekává a co má dělat, aby s ním ostatní byli spokojení. Pro prvňáčka se změní spousta věcí - chodí do jiné budovy než dřív, tráví čas s jinými dětmi i dospělými a dělá jiné věci než ve školce. Musí víc poslouchat, víc se ovládat a soustředit. Každé dítě je jiné a na adaptaci potřebuje určitý čas. Na vás je, abyste své dítě motivovali a chválili. Dávejte mu najevo svůj zájem a společně se s ním učte. Brzy poznáte, v čem vyniká a můžete postupně posilovat i jeho sebevědomí. S délkou domácí přípravy to ale nepřehánějte, abyste ho zbytečně nepřetěžovali. A protože je to pořád ještě malý prcek, měl by mít i dost času na hraní. Dbejte také na jeho spánkový režim – nové povinnosti zvládne jen odpočatý žáček.

Někdy to může skřípat

Většina dětí se do první třídy těší, ale někdy jsou první dny provázeny slzičkami a bolavým bříškem. To se ale většinou brzy srovná. Pokud potíže přetrvávají, může to být i tím, že dítě je na školu nezralé. Proto je vhodné obrátit se na odborníky z pedagogicko-psychologické poradny, kteří vám poradí, jak můžete svému potomkovi nástup do školy ulehčit, případně vám doporučí dodatečný odklad. Na vině může někdy být i špatné prostředí ve třídě. Pak je rozumné prvňáčka převést do jiné třídy nebo ho přeložit na jinou školu.
Některé děti jsou hyperaktivní, neustále vyrušují a mají potíže se soustředěním. Jiným nejde čtení nebo psaní. Příčiny mohou být různé – pokud by ale váš prvňáček dlouhodobě nestačil tempu ostatních, je opět vhodné navštívit psychologa.

Co je ještě dobré vědět

Velmi důležitá je komunikace se školou. Třídní učitelka by vám na začátku školního roku měla na sebe dát potřebné kontakty a uvést, kdy má konzultační hodiny. Takže můžete být pravidelně informováni o všech úspěších (i dílčích neúspěších) svého prvňáčka a také o veškerých aktivitách školy. 
Pro každého školáčka je ale nejdůležitější, aby měl rodinu, která je schopna zajistit mu zázemí. Takže zodpovědní rodiče vědí, že důležitější než pojištění samotného dítěte je pojištění jejich příjmů. Například u České pojišťovny můžete uzavřít životní pojištění „Můj život pro děti“, které vám v případě nemoci či úrazu dítěte pokryje výpadek příjmu a zajistí i prostředky na kvalitní léčbu. Pojistku si můžete poskládat podle vlastních potřeb a přání. Bližší informace najdete na stránkách www.ceskapojistovna.cz.
 

Životní pojištění Můj Život

Životní pojištění Můj život pro děti

  • Variabilní pojištění podle vašich představ
  • Pojištění pro vaše děti při nemoci a úrazu

Více informací