Léto končí? Ale zdaleka ne!

Léto končí? Ale zdaleka ne!

Klasické letní prázdniny už sice opravdu skončily, ale vůbec nemusíte věšet hlavu. Je spousta destinací, kam právě teď v září můžete vyrazit.

Výhodou září je kromě nižších teplot i fakt, že většina školních dětí je už zase zpátky v lavicích. Takže pokud si chcete užít klidnou dovolenou, teď máte spoustu možností.

Neznámá kráska – Albánie

Velké množství českých turistů jezdí stále k moři do Chorvatska. V pořádku – je tam hezky, jakž takž se tam domluvíte, ale co pláže? Většinou kamínky nebo přímo šutry, a v moři hrozí, že šlápnete na ježka. Pokud ale máte rádi slunce a koupání a sjedete o kousek jižněji do Albánie, užijete si písečné pláže, teplé moře, ve kterém o ježka nezavadíte, a hlavně - nebudou tu davy turistů. Albánii začínají čeští (i další) turisté objevovat až v poslední době a rozhodně ji lze jen doporučit. Z Prahy doletíte přímo do hlavního města Tirany a odtud je to jen 30 až 40 km k mořskému pobřeží. A to vás opravdu uchvátí. Pokud se chcete válet na Dračské riviéře, je z čeho vybírat. České cestovky už si tady našly kontakty a je jen na vás, který z hotelů si vyberete. Překvapí vás tu nejen přívětivost obsluhujícího personálu (i když anglicky se domluvíte jen s mladými zaměstnanci, s ostatními použijete ruce, nohy a grimasy, a ono se to také zvládne), ale i pestrá nabídka služeb, výlety, dobré jídlo a pití. Počítejte samozřejmě s tím, že Albánci si na turistický průmysl teprve zvykají, takže to občas může trochu skřípat, ale rozhodně se tam budete cítit skvěle. Samotný Durrës (Drač) je jedním z nejstarších albánských měst a určitě stojí za návštěvu. Ohromí vás velkolepé městské hradby, které zde po sobě zanechali Byzanťané, a později je zpevnili Benátčané. Po Turcích zde zase zůstala mešita Fatih. Ovšem jednou z nejkrásnějších památek města je největší římský amfiteátr na Balkáně, který pochází z 2. století, a kdysi pojal až 15 tisíc diváků.

Do Velkého jablka – New Yorku

Největší americké město si buď na „první dobrou“ zamilujete, anebo vás zklame. Ale i kdybyste patřili k té druhé skupině, pokud máte rádi hollywoodské trháky, můžete aspoň vidět místa, kterými procházeli (nebo prolétali) vaši oblíbení filmoví hrdinové. Vyjmenovávat hlavní newyorské památky je nošením dříví do lesa - každý asi ví, co by tam měl nebo chtěl vidět. Každopádně, pokud máte hlouběji do kapsy, vyplatí se stravovat se v bufetech, které mají v názvu slůvko DELI. Výběr jídel je v nich ohromující (a vážně nejde jen o hamburgery), a co si nandáte na podnos, to pak podle váhy zaplatíte. A moc to nestojí. Na ulici si ale dávejte pozor na konzumaci alkoholu. Z filmů známe, že hrdinové tam běžně popíjejí z lahví, schovaných v papírovém sáčku. Jenže to se nesmí – neboli NO WAY, jak by vám řekli místní policisté. Pozor by si měli dát i nikotinoví zhýralci, kteří by si měli svou neřest odepřít i v nádherném Central Parku, kde platí přísný zákaz kouření.

Co takhle na sever do Tallinnu?

Už jste byli v Tallinnu? Hlavní město Estonska má opravdu velké kouzlo, i když zlomyslní Pražané možná řeknou, že je to taková hodně malá „Malá Strana“. Toto nepříliš velké město sice opravdu zvládnete projít pěšky během jediného dne, nicméně i zdejší malebné historické centrum je okouzlující.  Je to vlastně taková změť uliček a věží ze 14. a 15. století a středověk na vás dýchne v každém koutě, přičemž pýchou centrálního Radničního náměstí je stále funkční lékárna, která byla založena už v roce 1415.

Možná byl tento článek pro vás inspirací. Každopádně, ať už se v září chystáte kamkoli, nikdy byste neměli zapomenout na cestovní pojištění. Představte si, že si při svých toulkách zlomíte nohu nebo vás třeba postihne zánět slepého střeva či jakákoli jiná nepříjemnost. S pojistkou od České pojišťovny jste ale „za vodou“ a všechno za vás vyřídí její asistenční služba. A to se za těch pár korun, které před odjezdem zaplatíte, opravdu vyplatí. No, a kdyby se vám náhodou zpozdil či zrušil let, je tu také služba click2claim, kdy můžete dostat odškodnění za problémy s odletem. Více na stránkách https://www.click2claim.eu/.

Krátkodobé cestovní pojištění individuál

Cestovní pojištění

  • Balíček si poskládáte podle sebe
  • Kryje všechna rizika
  • Územní platnost Evropa nebo Svět

Více informací