Aktivní dovolená

Aktivní dovolená

Při výběru dovolené se lidé nejčastěji dělí na dvě skupiny. První skupina vyhledává all inclusive pobyty u moře, kde je o vše postaráno a jediné, co musí řešit, je v kolik hodin půjdou na pláž a v kolik na večeři. V poslední době ale přibývá lidí, kteří nechtějí svůj volný čas jen pasivně proležet na pláži s knížkou v ruce, ale chtějí se hýbat, objevit kus světa a být aktivní.

Cestovní kanceláře nabízejí velké množství dovolených v zahraničí, během kterých bude pohyb na prvním místě. Za aktivním odpočinkem ale nemusíte cestovat daleko. Česká republika je pro takovou dovolenou ideálním místem. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak takovou rekreaci strávit. 

Na kolo

Dovolená na kole je jednou z nejvyhledávanějších u nás. Kolo je ideální dopravní prostředek, pokud chcete během vaší rekreace vidět a navštívit co nejvíce míst. V ČR je celá řada oblíbených destinací pro cykloturistiku. Jednou takovou je Třeboňsko. Tato lokalita je vhodná kvůli svému rovinatému terénu i pro začínající a rekreační cyklisty. Za den tady dokážete bez velké námahy ujet několik desítek kilometrů. Jižní Čechy nabízí opravdu hodně k vidění - krásné rybníky, úchvatné zámky a přírodní památky. Druhá lokalita, která rozhodně stojí za zmínku, je Jižní Morava. Oblast Pálavy nebo Národní Park Podyjí nabízí stovky kilometrů cyklotras. Z Brna dokonce vede trasa až do Vídně. Cesta prochází oblastí Jižní Moravy a rakouskou oblastí Weinvierte. Obě patří ke známým vinařským centrům, takže se pyšní nádhernými vinicemi a rovinatým terénem. Cesta, která spojuje tato dvě města, měří 146 kilometrů a rozhodně se vyplatí ji zdolat. Pokud budete vyrážet za hranice nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Není žádný problém, pokud se pro výlet do Vídně rozhodnete až na poslední chvíli. Cestovní pojištění od České pojišťovny si on-line sjednáte do hodiny.

Na vodu

Vodáctví patří v Čechách spolu s houbařením takřka k národním sportům. Každé léto vyrazí na vodu tisíce lidí a v posledních letech se toto číslo stále zvyšuje. V naší krajině jsou pro vodácký sport ideální podmínky. Nejčastěji se vodáci vypravují na Vltavu. Řeka je splavná z Vyššího Brodu, přes nádherný Český Krumlov, Zlatou Korunu až do Boršova. Oblíbenost řeky si ale postupně začíná vybírat svou daň. Během letních prázdnin je koryto řeky plné lodí a někdy se dokonce stojí několikahodinové fronty na sjezd jezu. Proto určitě doporučujeme se Vltavě vyhnout a vyzkoušet některou z dalších řek. Velmi krásná je řeka Otava, která je v jarních měsících splavná až z Čeňkovy pily na Šumavě, nejčastěji ale lodě vyjíždí ze Sušice, kterou si zřejmě většina z vás spojí s výrobou sirek, pokračuje přes Horažďovice, až do Strakonic, místa konání tradičního dudáckého festivalu. Dále můžete vyrazit na Lužnici, která Vltavě dříve v oblíbenosti konkurovala nebo na Berounku, jejíž klidná hladina je vhodná i pro dovolenou s dětmi. 

Za turistikou 

V České republice má turistika mnohaletou tradici a patří k jednomu z nejoblíbenějších sportů. Důkazem toho je i fakt, že se na našem území nachází nejlepší a nejrozsáhlejší síť značených turistických tras. Vytváření turistických značek má již od roku 1889 na starost Klub českých turistů. Češi za turistikou již tradičně nejčastěji vyráží do Krkonoš nebo Českého Švýcarska. Na našem území se ale nachází velké množství míst, která jsou pro turistiku jako stvořená. Jedním takovým je Národní park Šumava, který leží v jihozápadních Čechách a je se svou rozlohou, 68 064 ha, největším národním parkem u nás. Míst, kam můžete na Šumavě vyrazit je opravdu celá řada. Mezi nejnavštěvovanější místa patří šumavská jezera jako je Plešné, Prášilské, Laka nebo Černé a Čertovo jezero. Část Šumavy leží také v Německu a její nejvyšší vrcholy tvoří hraniční stezku. Za návštěvu určitě stojí Velký Javor, Ostrý, Třístoličník nebo Plechý. 

Aktivní dovolená s sebou na rozdíl od týdenního ležení na pláži přináší spoustu rizik a nebezpečí. Proto myslete na své zdraví a buďte maximálně opatrní. Nezapomeňte si také sjednat krátkodobé turistické pojištění od České pojišťovny pro případ úrazu a užijte si vaše letní aktivity bez starostí.

Krátkodobé cestovní pojištění individuál

Cestovní pojištění

  • Balíček si poskládáte podle sebe
  • Kryje všechna rizika
  • Územní platnost Evropa nebo Svět

Více informací