Jak se zbavit strachu z létání?

Jak se zbavit strachu z létání?

Ačkoliv se dlouhodobě letecká doprava řadí mezi ty zcela nejbezpečnější, je mezi námi spousta takových, kteří mají jen při slově letadlo a představě toho, že sedí téměř kilometr nad zemí ve stroji, který se pohybuje 800 km/h, panický strach.

Aviafobie, jak se strach z létání odborně nazývá, patří spolu se strachem z výšek, pavouků, uzavřených prostor a hadů mezi jednu z nejrozšířenějších fobií a trpí jí přes 7 % populace.

Dalo by se říci, že existují 3 skupiny lidí. První skupina létání doslova miluje a během cesty si užívá pohled na zemi z ptačí perspektivy, druhá skupina je k létání více skeptická, při turbulenci chytá za ruku svého spolucestujícího a místo u okénka raději přenechá jinému, ale let v rámci možností v poklidu zvládne. Pak je zde ale třetí skupina. Pokud se vůbec rozhodne let absolvovat, bude to velká zkouška ohněm. Bez dávky léků na uklidnění nevstoupí ani do letištní haly a sebemenší pohyb letadla vyvolá vzpomínky na filmy o leteckých katastrofách a představu, že se letadlo bezpodmínečně řítí k zemi.

Pokud i vy patříte ke 3. skupině, ale chcete, aby pro vás byla cesta na dovolenou zážitkem a ne utrpením, přečtěte si několik bodů, které jsme pro vás připravili o tom, jak se strachu z létání zbavit. 

1. Buďte realisté

Zjistěte si, jak bezpečná je letecká doprava. Pády letadel vždy přitahovaly velkou pozornost, proto v nás vyvolávají obavy. Ve skutečnosti je tomu ale naopak. Letadlo dlouhodobě patří mezi ty zcela nejbezpečnější dopravní prostředky. Pokud se podíváme na čísla, tak v letadle na miliardu zdolaných kilometrů připadá 0,05 úmrtí, v autě jsou to 3,1 a na motorce dokonce 108,9 úmrtí. Existuje dokonce větší šance, že zemřete po zásahu bleskem, než při letecké katastrofě.

2. Připravte se na zvuky a pohyby, které letadlo dělá.

Cesta v letadle samozřejmě obnáší jistá specifika. Těmi jsou zejména turbulence, které provází prakticky každý let a v lidech většinou způsobují velmi nepříjemné pocity, je důležité si ale uvědomit, že pro let nepředstavují žádnou bezpečnostní hrozbu a pro piloty se jedná o zcela běžnou záležitost, se kterou si hravě poradí.

3. Myslete pozitivně a dýchejte!

Při zvládání jakéhokoliv stresu hraje nejdůležitější roli naše mysl. Určitě znáte ten pocit, když vás hned při vstupu do letištní haly přepadá panika a váš mozek okamžitě začíná vytvářet katastrofické scénáře. Snažte se je potlačit! Zkuste myslet na cíl vašeho letu, na to, jak si dovolenou užijete, jaké výlety podniknete a jak si odpočinete od všech starostí. Během letu hlavu co nejvíce zaměstnejte. Vezměte si na palubu knížku, časopis nebo luštěte křížovky. Určitě nezapomeňte na sluchátka s vaší oblíbenou hudbou - nebudete tolik vnímat hluk letadla a pomůže to k rozptýlení negativních myšlenek. Pokud nic z výše uvedeného nepomůže a budete mít pocit, že přichází panika - DÝCHEJTE! Položte si ruku na břicho a nadechněte se nosem. Pořádně. Poté vydechněte a počítejte do deseti, až budete mít pocit, že ve vašem břiše žádný vzduch není. Opakujte 4 - 5 krát.

4. Požádejte o pomoc odborníka.

Pokud jste vyzkoušeli vše, ale pořád let bez obav nezvládáte, nebojte se říct si o pomoc a obraťte se na odborníky. Existuje celá řada psychologů, kteří vám pomohou se vašeho strachu z létání zbavit. V dnešní době již také fungují kurzy, které se na zbavení strachu z létání specializují.

Snižte stres na minimum

Abyste během letu a celé dovolené mohli být co nejvíce v klidu, nezapomeňte si před cestou sjednat naše cestovní pojištění. Budete si tak moci užít volné dny naplno a bez stresu, vše potřebné totiž zařídíme za vás. Balíček cestovního pojištění obsahuje pojištění léčebných výloh s doporučeným limitem 100 000 000 Kč, pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti a pokud si pojištění zařídíte on-line, dostanete od nás slevu 10 %. A to za klid v duši přece stojí.
 

Dovolená s rodinou

  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi
  • Za památkami i zážitky
  • V ceně turistika do 3500 m.n.m.

Více informací