K moři „loďák“ nepotřebujete

K moři „loďák“ nepotřebujete

Patříte k dovolenkářům, kteří si na týdenní pobyt u moře zabalí obrovský kufr plný oblečení a bot? Na místě pak zjistíte, že jste půlku věcí brali zbytečně.

Slunce a tropy si poslední dobou užíváme každoročně i u nás. Snažíme se zchladit v bazénech a v rybnících nebo řekách, ale co si budeme povídat – moře je moře. Do roku 1989 jsme moc možností cestovat neměli. Mohli jsme jet na Rujanu nebo Usedom ve východním Německu, ovšem Baltské moře nás ani tak nezchladilo, jako spíš zmrazilo. Za teplem jsme jezdili do Bulharska nebo do Rumunska a šťastlivci, kteří dostali devizový příslib, se mohli slunit u moře v Jugoslávii.  Těmto omezením je naštěstí dávno konec a dnes si můžeme užívat na prosluněných plážích celého světa. Pořád ale řešíme stejný problém: jaké oblečení si máme zabalit?

Buďte soudní

Zkušení turisté vědí, že k moři stačí jen malý kufr, do kterého se pohodlně vejde veškerá garderoba včetně obuvi. Ovšem jsou mezi námi i tací, kteří si na týdenní pobyt berou „loďák“, ve kterém stěhují prakticky celou šatní skříň. V dovolenkové destinaci nakonec zjistí, že se s většinou věcí vláčeli úplně zbytečně. Pokud se tedy chystáte na týden k moři, kde většinu času stejně strávíte v plavkách, buďte soudní a zabalte si jen to, co budete opravdu potřebovat.

Chce to minimálně dvoje plavky

Prvořadé jsou pochopitelně plavky a je vhodné vzít si aspoň dvoje. Kdyby vám totiž jedny přes noc neuschnuly, nemusíte se do nich ráno soukat a vezmete si ty suché. Plavky navíc v kufru zaberou minimum místa. K tomu si vezměte vhodné boty na pláž, klobouček a samozřejmě sluneční brýle. Pokud se stydíte za své špíčky, přibalte vzdušný šátek, tuniku nebo pareo, ve kterém je schováte.

Dress code u večeře

Do kufru dále patří spodní prádlo, které je také velmi dobře skladné. Na cestu letadlem si vezměte tričko a sukni nebo kraťasy – vybírejte kousky, které vás nikde neškrtí, a cítíte se v nich pohodlně. Do příručního zavazadla přihoďte i ponožky, od klimatizace někdy táhne na nohy. Určitě se vyplatí zabalit si i šaty (pánové by si měli vzít košili a dlouhé kalhoty) – v kvalitních hotelových resortech jsou u večeře považovány za povinný dress code. I v případě, kdy by ho zrovna váš hotel nevyžadoval, slušný člověk dodržuje etiketu a nepřijde na večeři do hotelové restaurace v propoceném tílku a uválených kraťasech. Pokud máte v plánu nějaký výlet, stačí tričko, tunika nebo košile a k tomu kraťasy nebo sukně. A pochopitelně i pohodlné boty. Do kufru můžete přibalit i mikinu nebo lehkou bundu, večer se může ochladit. 

Co určitě nesmíte zapomenout

Veškeré oblečení na dovolenou u moře by mělo být z co nejlehčích materiálů kvůli skladnosti. Kvůli snadné údržbě by měly být nemačkavé. Volte co nejsvětlejší barvy, které dobře odrážejí sluneční světlo. O tom, co by ve vašem kufru nemělo v žádném případě chybět, jsme psali v článku „Jak se sbalit k moři“. Jen pro jistotu připomínáme, že za hranice byste nikdy neměli vyjíždět bez cestovního pojištění, které vás v případě nouze může ochránit před spoustou nepříjemností a hlavně před zbytečnými výdaji. Balíček „K moři“, který nabízí Česká pojišťovna, obsahuje pojištění léčebných výloh, úrazu, zavazadel a odpovědnosti i nonstop asistenční službu v českém jazyce. Rodiny dostanou slevu, takže pro děti do 6 let je pojistka zdarma a za děti mladší 18 let zaplatíte jen 50 % ceny. Další výhodou balíčku je, že online pojištění může platit už za hodinu.

Krátkodobé cestovní pojištění K moři

K moři

  • Až 50 % sleva pro rodiny s dětmi
  • Zdarma asistenční služba
  • Kryje všechna běžná rizika

Více informací