Aby slunce nebolelo

Aby slunce nebolelo

Většina z nás se ráda hřeje v paprscích letního sluníčka. Aby opálení bylo nejen krásné, ale i zdravé, je dobré vědět, jak se před sluncem chránit.

Slunce nás nabíjí energií, jenže lékaři před opalováním varují a upozorňují na jeho škodlivost. A pokud se jeho paprskům vystavujeme dlouhodobě a nechráněně, koledujeme si o malér, který může skončit i zákeřným kožním nádorem. Celková ochrana je přitom velmi jednoduchá: neopalovat se v poledních hodinách, používat krémy s ochranným faktorem, chránit oči kvalitními slunečními brýlemi, kontrolovat si mateřská znaménka a jednou ročně zamířit pro jistotu k dermatologovi. 

Honba za bronzovou kůží

Opálená kůže vypadá sexy, ale ne každý z nás může této barvy dosáhnout. Záleží totiž, zda jste I., II., III. nebo IV. fototyp. Platí, že nejsnáze se opalují tmavovlasí lidé IV. fototypu, jejichž olivově zbarvená pokožka je odolná proti slunečnímu záření, téměř nikdy nezrudne a snadno hnědne. Se sluněním to má nejtěžší I. fototyp, což jsou světlovlasí nebo zrzaví lidé s bílou pletí. V jejich případě je třeba přistupovat k opalování velmi opatrně a slunci se moc nevystavovat. A to i přesto, že vzhled zaměstnance cementárny není zrovna in.
Podle fototypu kůže pak volíme nejen potřebnou ochranu před intenzivním slunečním zářením, ale také celkovou péči o pokožku. Jaké jsou tedy druhy opalovacích krémů? Ty s nejnižší ochranou mají faktor 6 – 10, střední ochrana je 10 – 30, vysoká nad 30. Nejvyšší bezpečí poskytuje faktor 50+, který je vhodný k moři a také pro malé děti. Kvalitní opalovací krém by měl mít ochranu před UVB i UVA zářením, některé obsahují i složky proti stárnutí pleti.

Patero zásad, jak bezpečně čelit slunci:

V poledne se schovejte

V poledních hodinách to „peče“ nejvíc, takže mezi 11. a 15. hodinou se důsledně zdržujte ve stínu. Pokud jste na pláži, nezapomínejte, že ani pod slunečníkem nejste chráněni stoprocentně. Možná vás to překvapí, ale UVA záření proniká také sklem, takže se chraňte krémem i tehdy, pokud za slunečného počasí cestujete autem nebo sedíte u okna. A pozor – před slunečním zářením vás nechrání ani oblačná obloha nebo vysedávání ve stínu stromů.

Chraňte si zrak

Nejen pokožka, ale i oči potřebují ochranu. Proto byste se neměli bát investovat do koupě kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem. Vybírejte takové obroučky, které zakrývají velkou plochu kolem očí, aby vám do nich ze strany nesvítilo slunce.

Nezbytná pokrývka hlavy

Určitě nechcete, aby vám slunce pražilo na nechráněnou hlavu. Jako ochranu používejte vzdušné čepice nebo klobouky, ideálně bílé barvy, která sluneční paprsky odráží. Chráníte se tak před úpalem a přehřátím organismu.

K plavkám patří tunika

Pamatujte, že ramena, záda a bříško jsou velice citlivé partie. Pokud se tedy chystáte do dovolenkových destinací, kde rtuť teploměru atakuje čtyřicítky, nezapomeňte si do kufru přibalit i vzdušné letní pončo, tuniku nebo pareo.

Pít, pít, pít

V létě byste měli vypít minimálně dva litry tekutin denně. Počítají se i tekutiny v potravinách, například v polévce. Pamatujte, že káva a alkohol vodu z těla naopak odvádějí.

Před cestou k moři

Jestli vyrážíte za sluncem k moři, nezapomeňte si kromě plavek, krémů, klobouku, tuniky a slunečních brýlí přibalit také cestovní pojištění. Nechceme strašit, protože se jistě nic nepřihodí, ale přece jen - s pojistkou se cestuje vždycky lépe. Navíc máte jistotu, že případné nečekané výdaje nebudete hradit ze své kapsy. Například balíček „K moři“ od České pojišťovny obsahuje pojištění léčebných výloh do výše 3 milionů Kč, úrazové pojištění, trvalé následky (200 tisíc Kč), smrt úrazem (100 tisíc Kč), dobu nezbytného léčení (20 tisíc Kč), pojištění odpovědnosti (3,5 milionu Kč) a pojištění zavazadel (10 tisíc Kč).

Krátkodobé cestovní pojištění K moři

K moři

  • Až 50 % sleva pro rodiny s dětmi
  • Zdarma asistenční služba
  • Kryje všechna běžná rizika

Více informací