Chraňte své domácí mazlíčky před vedrem

Chraňte své domácí mazlíčky před vedrem

Léto je konečně tady. Jenže sluneční svit a vysoké teploty nepřinášejí jen radost, ale i starosti. A to nejen nám, ale také našim čtyřnohým kamarádům.

Máte doma pejska nebo kočičku? Pokud patříte ke zkušeným chovatelům, jistě víte, jak se o svého mazlíčka v letních vedrech starat, aby se cítil co nejkomfortněji. Jestliže jste ale začátečníci, naše rady vám jistě přijdou vhod.

Dbejte na pitný režim

Na prvním místě je třeba si uvědomit, že psi a kočky jsou během veder mnohem náchylnější k přehřátí, protože mají omezenou možnost pocení.  Co se pejsků týče, nejvíce ohrožená jsou plemena s krátkým nosem (tzv. brachycefalická), jako je třeba boxer, bostonský teriér nebo mops.  V horku trpí také obézní a nemocní jedinci a kardiaci, nicméně vysoké teploty vadí i zdravým zvířatům.

Tělo psa tvoří až ze 70 % voda, která je potřebným zdrojem pro přežití. Je proto nutné (a to nejen v letních vedrech) umožnit mu stálý přístup k vodě, aby mohl kdykoliv uhasit žízeň a předejít celkovému přehřátí organismu. Mějte na paměti, že kdykoliv s ním půjdete na procházku, měli byste sebou vzít i jeho misku a láhev s vodou.

V parných dnech je vhodné venčit pejska brzy ráno a později večer, kdy jsou teploty o něco nižší. Polední a odpolední procházky omezte jen na nezbytně nutnou dobu a snažte se vybrat trasu, která vede přes stinná místa. A také pozor na rozpálený asfalt nebo beton, kde hrozí popálení tlapek, které je pro zvíře nesmírně bolestivé. Nevystavujte ho ani extrémní zátěži, jakou je třeba běh do kopce nebo aportování. Pokud máte dlouhosrstého mazlíčka, vhodnou prevencí je ostříhání srsti. Naproti tomu bezsrstá plemena je třeba před pobytem venku ošetřit opalovacím krémem s vysokým UV faktorem.

Samostatnou kapitolou je jízda v autě. Připadá vám roztomilé, že váš psí kámoš vystrkuje za jízdy čumák z okna a ochlazuje se? Příště okénko raději zavřete. Silný proud vzduchu je pro psa vysoce rizikový a může skončit zánětem spojivek a uší. Nikdy také nenechávejte psa zavřeného v autě na parkovišti. Velmi rychle u něj dochází k přehřátí a k úpalu, na jehož následky může i uhynout.

Udržte kočku v klidu

Vedro nedělá dobře ani kočkám, zejména těm, které rády běhají venku. Brzy se vyčerpají a dehydratují se. Proto své kočičce dopřejte klidový režim a vytvořte pro ni odpočinkový pelíšek v domě na místě, kde je chládek a stín. Nehrajte si s ní, když vidíte, že je rozrušená a těžce oddechuje. Samozřejmě i kočka potřebuje svou misku s vodou, kterou musíte pravidelně doplňovat.
Pokud už jste preventivní opatření zanedbali a vidíte, že vaší kočičce vedro nedělá dobře, můžete ji lehce zchladit vlhkým hadrem nebo vodou z dlaně. Vypařování tekutiny způsobí ochlazení krve, která proudí v uších, a sníží celkovou tělesnou teplotu. Pozor – většina micek mokro nesnáší, takže ji nenamáčejte, jen ji vždy lehce potřete. Stačí 3x denně. Největší horko jim bývá na bříšku, v podpaží, na tlapkách, pod bradou a na vnější straně uší. Zchlazujte jim proto hlavně tato místa.

Co ještě udělat pro své mazlíčky?

Možná jste to nevěděli, ale své čtyřnohé kamarády můžete chránit i speciálním pojištěním. Jmenuje se Mazlíček a díky němu získáte komplexní ochranu pro své zvířátko. Navíc v případě jeho nemoci nebo úrazu se také výrazně sníží výdaje na jeho léčbu. Pro svého pejska nebo kočičku můžete sjednat pojištění léčení nebo úrazu, dále pojištění proti uhynutí nebo utracení, nebo pojištění odpovědnosti za škody. Více se dozvíte na stránkách České pojišťovny.
 

Pojištění psů a koček MAZLÍČEK

Pojištění psů a koček Mazlíček

  • Proti úrazu, nemoci a úhynu
  • Pro šampiony i obyčejné mazlíčky
  • Slevy pro zvířátka do 2 let věku

Více informací