Bezpečně na kole i na bruslích

Bezpečně na kole i na bruslích

Jakmile vysvitne první jarní sluníčko, na stezkách se objeví množství cyklistů a in-line bruslařů. V této skrumáži je třeba dbát na svou bezpečnost i na bezpečnost ostatních.

Cyklistika a bruslení prospívají našemu zdraví i psychické pohodě. Kromě toho nás výlety do přírody osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Je však také třeba myslet na to, že tyto sporty mohou být i nebezpečné. Například cyklistu nechrání nic jiného než přilba a případný pád nebo dopravní nehoda pro něj může mít vážné následky.

Co se může stát?

Pádu z kola nelze zcela předejít – každý cyklista by měl ale předvídat. V zatáčce je možné předpokládat písek na cestě, při rychlé jízdě po silnici z kopce se v zatáčce může objevit protijedoucí autobus, z pole může vyběhnout nějaké zvíře, zpoza zaparkovaných aut dítě… Přilba, rukavice a chrániče mohou sice zabránit vzniku mnoha zranění, pro bezproblémové dojetí do cíle je však namístě nepřetržitá ostražitost.

Nejčastějšími úrazy souvisejícími s pádem z kola jsou odřeniny, velmi časté jsou také tržné rány a oděrky, které většinou vznikají nárazem na nějakou hranu, kámen nebo část kola. Vážnější případy končí pohmožděním hlavy a otřesem mozku či zlomeninami. Co byste proto měli vědět, než usednete na kolo?

Desatero bezpečné jízdy na kole

*Jezděte co nejvíce u pravého okraje silnice a stále sledujte pozorně provoz okolo sebe.
* Při každé změně směru jízdy dejte včas a zřetelně znamení paží. Před vybočením doleva se nezapomeňte ohlédnout.
*Nikdy nejezděte dva vedle sebe ani dva na jednom jízdním kole.
*Své úmysly dávejte najevo tak, aby je ostatní řidiči i chodci jednoznačně pochopili.
*Buďte ohleduplní ke všem účastníkům provozu. Nezdržujte ostatní zbytečně pomalou jízdou a nepřekážejte jim.
*Tam, kde je hustý provoz, sesedněte z kola a veďte je po chodníku.
*Na zebře i při odbočování vpravo nebo vlevo dejte přednost přecházejícím chodcům.
*Respektujte pokyny policistů, světelné signály a dopravní značky.
*Vždy noste přilbu, i když už je vám 18 let a výše.
*Pravidelně se starejte o údržbu svého jízdního kola i o jeho výbavu.

A co na bruslích?

Prvně, než vyrazíte na stezku, dbejte na svou bezpečnost. Stejně jako v případě kola je přilba samozřejmostí. Dalšími nezbytnostmi jsou chrániče zápěstí, loktů a kolen a reflexní prvky, které na vás upozorní na větší vzdálenost. I zde platí: předvídejte, sledujte provoz kolem sebe a buďte ohleduplní, na stezce nejste sami.

Myslete na zadní kolečka

Česká pojišťovna má řešení pro všechny aktivní sportovce. Můžete si u ní sjednat úrazové pojištění, které vám zajistí nonstop ochranu nejen doma, ale i v zahraničí. Výhodou je, že si můžete sami nastavit, jak bude vaše pojistka vypadat a kolik budete platit. Pokud se vám při sportování něco stane, peníze dostanete ihned po stanovení diagnózy. A s jistotou finanční injekce se pak případná zlomenina hojí mnohem příjemněji.
 

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění

  • Pro dospělé i děti
  • Jistota peněz hned po stanovení diagnózy
  • Platí po celém světě

Více informací