Láká vás adrenalin?

Láká vás adrenalin?

Mrazení v zádech, mravenčení v nohou, husí kůže, napětí… a úžasný pocit, když se zbavíte strachu a uděláte krok do neznáma.

Toužíte si vyzkoušet bungee jumping, tandemový seskok padákem nebo sjet nějakou divokou řeku? Žádný problém - agentur, které nabízejí nevšední zážitky, je u nás velké množství.  Co ale lidi vede k tomu, aby skákali z výšek, potápěli se do neznámých vod a riskovali kvůli netradičnímu sportovnímu zážitku své zdraví? Zřejmě to, že v běžném životě nás svazuje spousta zákazů a předpisů, kterými se musíme řídit. Adrenalinové sporty pak mohou nabízet vítané vybočení z každodenní šedi, možnost překročit a posunout své vlastní hranice a objevit v sobě skryté rezervy.
Je tu i další důvod. Při extrémním sportování se do těla uvolní endorfiny, které přispějí k dobré náladě a pohodě. Pokud vás adrenalin láká, mnozí o vás budou sice tvrdit, že jste blázni, kteří si neváží vlastního života, ale vy budete mít přesto dobrý pocit, protože jste si dokázali, že na „to“ máte.

Zážitky nejsou za hubičku

Měli byste vědět, že adrenalinové zážitky nejsou levnou záležitosti a že si sáhnete hlouběji do kapsy. Skok na laně, kdy se budete jako netopýr pohupovat nad vodní hladinou, stojí od 1000 Kč výš, seskok padákem přijde zhruba na 4000 Kč a hodinový let balonem vyjde přibližně na 3500 Kč. Odvážnější se mohou proletět i stíhacím letounem v plné rychlosti, tady ale počítejte s tím, že 15minutový adrenalin začíná na 22 000 Kč. Nabídka extrémních sportů je dnes velice rozsáhlá, můžete vyzkoušet prakticky cokoli, například zlézat skalní stěny, spustit se do stísněných prostor jeskyní, užít si kiteboarding nebo freediving – fantazii se meze nekladou.
Je ale dobré vědět, že extrémní sporty podnikáte na vlastní nebezpečí. Adrenalin a hazard jdou totiž ruku v ruce. Riziko, které s sebou tyto aktivity nesou, by se proto mělo udržovat v rozumných mezích. Což znamená, že pokud se chcete věnovat extrémním sportům, měli byste být také fyzicky zdatní a velmi dobře připravení. V některých případech je nutným předpokladem i trénink, pravidelné lékařské prohlídky, kvalitní vybavení a potřebné know-how. Samozřejmostí je pak dodržování bezpečnostních pravidel, abyste zbytečně neohrozili sami sebe ani druhé.

Pojistěte se!

Neprohloupíte, když se předem pojistíte. U České pojišťovny můžete uzavřít například životní pojištění, které vám ušijí doslova na míru podle vašich potřeb a přání. Můžete přitom volit mezi čistě rizikovým a investičním pojištěním. Cena pojistky není vysoká a rozhodně se vyplatí. Vždy je ale důležité prostudovat si podrobně pojistné podmínky.
Měli byste také vědět, že obecně se pojišťovny do individuálního pojištění adrenalinových sportů příliš nehrnou a běžné úrazové pojistky se na některé z těchto sportů nevztahují. Uzavřít pojištění na seskok padákem či let balonem není problém, horší je to s dalšími adrenalinovými sporty, jako je třeba paragliding nebo bungee jumping.  Všichni zájemci o extrémní sporty by se měli předem zajímat také o to, jaké pojištění má uzavřené organizátor adrenalinových zážitků. Mělo by to být nejen úrazové pojištění, ale určitě i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě.

Jak vznikl bungee jumping?

A na závěr zajímavost: víte, že bungee Jumping má své kořeny ve starobylé legendě, kterou uchovává v paměti domorodý kmen na ostrově Pentecost v souostroví Vanuatu v Jižním Tichomoří? Existuje několik různých verzí této legendy, ale ta nejznámější zmiňuje ženu, která se rozhodla uniknout před zlým manželem. Vyšplhala na vysoký strom, kde si uvázala ke kotníkům liánu. Manžel vylezl za ní, ale než se mu podařilo manželku chytit, vrhla se střemhlav hlavou dolů. Muž skočil také, ale zabil se. Žena přežila jen díky liáně přivázané ke kotníkům.
 

Životní pojištění Můj Život

Životní pojištění Můj život

  • Poskládáte si pojištění podle svého přání
  • Kvalitní zajištění celé rodiny
  • Flexibilní nastavení investic na míru

Více informací