Drsná fakta z českých silnic

Drsná fakta z českých silnic

„Dva roky jezdím bez nehod, s větrem se honím o závod…“ - tuhle veselou písničku pro motoristy určitě znáte, ale nehoda může někdy potkat i toho sebelepšího řidiče.

Situace na českých silnicích připomíná někdy Divoký Západ. Loni se sice zlepšila – policisté řešili přes 100 tisíc dopravních nehod, při kterých zahynulo 502 lidí. To je o 43 osob méně než v roce 2016, což je dobrá zpráva. Určitě také potěší, že šlo o vůbec nejnižší počet od roku 1961, kdy policie eviduje podrobné statistky. Jenže například letos v březnu zemřelo na našich silnicích 32 lidí, což je o dvě oběti více než loni. A za první čtvrtletí roku 2018 počet obětí dopravních nehod skončil na čísle 93, což je meziročně o sedm mrtvých více. Takže letos moc důvodů k radosti není…

Podaří se snížit počet obětí dopravních nehod?

Na počtu nehod se částečně podílejí i chodci - v roce 2017 jich zahynulo jedenáct. V autech, ať už na místě řidiče nebo spolujezdců, zemřelo loni 275 osob, což je sice méně než v roce 2016, zato svým zraněním podlehlo více motorkářů a cyklistů.
Statistiky se ale ani zdaleka nepřibližují tomu, co si policie před lety předsevzala v rámci Národní strategie bezpečnosti. Podle ní mělo na silnicích loni zahynout maximálně 427 osob. V roce 2020 by to mělo být nanejvýš 333 lidí. Podaří se tento cíl naplnit? V tuto chvíli to moc nadějně nevypadá.

Hlavní příčiny, proč bouráme

Zajímavé je, že nejčastější příčinou dopravních nehod nebyla rychlost, ale to, že se řidiči nevěnovali plně řízení. Loni se tak stalo v necelých 17 tisících případech. Druhou nejčastější příčinou bylo nesprávné otáčení nebo couvání (celkem 9000 nehod) a třetí nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem (8000 nehod). Co se počtu obětí dopravních nehod týče, prvenství za rok 2017 má nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky, které si vyžádalo celkem 70 mrtvých. Kvůli tomu, že se řidiči nevěnovali plně řízení, zemřelo loni 65 osob. Třetí nejčastější příčinou tragédií bylo vjetí do protisměru, které mělo za následek 61 mrtvých.

Agresivita a nebezpečné silnice

Podle policistů je velkým problémem také agresivní chování řidičů. Bezohlednost, předjíždění tam, kde se nemá, nebo vytlačování – to jsou aktuální největší hrozby na českých silnicích.  A samostatnou kapitolou jsou i naše vozovky, na kterých jde mnohdy opravdu o život. Nejnebezpečnější silnicí byl loni už podruhé za sebou úsek silnice I/11 mezi Žamberkem a Jablonným nad Orlicí a dále k Červené Vodě. Vyplývá to z rizikové mapy od sdružení EuroRAP, které přepočítává závažné dopravní nehody na množství projíždějících vozidel. V žebříčku 20 nejrizikovějších lokalit v Česku figurují některé regiony vícekrát. Nejhůře dopadl Středočeský kraj, který byl v letech 2014 – 2016 zastoupen hned čtyřikrát.

Je možné se nějak chránit?

Můžete být sebeopatrnější nebo sebezkušenější, ale nikdy nevíte, co vás na silnici může potkat. A není ani vyloučeno, že se také vy ocitnete na straně viníka, protože třeba při couvání ťuknete sousedovi do zaparkovaného auta, nebo špatně odhadnete, že se s oběma zrcátky na vytipované místo prostě nevejdete. Právě kvůli těmto případům je vhodné nepodceňovat havarijní pojištění. Povinným ručením chráníte ostatní, ale kdo ochrání vás? Ideální je komplexní pojištění vozu, které můžete u České pojišťovny uzavřít on-line. Získáte tak komplexní ochranu svého vozu, tedy povinné ručení i havarijní pojištění, dále rozsáhlé asistenční služby zdarma v případě nehody nebo poruchy a bonus až 50 % za jízdu bez nehod. V ceně je také úrazové pojištění pro řidiče i ostatní cestující v autě. Více zjistíte na https://www.ceskapojistovna.cz/p?komplexni-pojisteni-vozu.
 

Komplexní pojištění vašeho vozu

Komplexní pojištění vašeho vozu

  • Dobře se postaráme o váš poškozený vůz
  • Šetříme vaše nervy i čas
  • Vyšší sleva než při koupi jednotlivých produktů

Více informací