Kouzelné Česko – tipy na jarní výlety

Kouzelné Česko – tipy na jarní výlety

Naše země je sice malá, ale nabízí spoustu malebných míst, která konkurují i světovým unikátům. Pojďme si některá z nich představit.

Česko je zemí mnoha přírodních krás. Nemáme sice moře, zato máme skalní města, termální prameny, rybníky, prosluněné vinice, ale také jeskyně, propasti, vodopády, pralesy, rašeliniště, písečné přesypy i step. Domluvte se s rodinou nebo s kamarády a vypravte se společně objevovat krásy Česka – jaro přímo vybízí k víkendovým výletům. Můžete se inspirovat našimi tipy.

Pravčická brána – symbol NP České Švýcarsko

Tento skalní oblouk je nejen naším, ale i světovým unikátem, který se před časem zcela právem dostal do semifinále ankety o sedm novodobých divů světa. Bránu najdete na území Národního parku České Švýcarsko poblíž Hřenska. Jde o největší pískovcovou bránu v Evropě, jejíž rozměry jsou opravdu úctyhodné - rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7 až 8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. Dříve bylo možné po oblouku brány volně chodit, což způsobovalo urychlování eroze, proto byl v roce 1982 vstup na její vrchol zakázán. To jí ale na atraktivitě nijak neubralo. Od místa vstupu do areálu se rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky, odkud můžete pozorovat samotnou Pravčickou bránu, nebo se kochat působivými pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí. K Pravčické bráně patří neodmyslitelně i výletní zámeček Sokolí hnízdo.

Ledovcová jezera na Šumavě

Šumava se může pochlubit průzračně čistými ledovcovými jezery. Na české straně pohoří jich je pět – Černé, Čertovo, Prášilské, Plešné a Laka. Nejnavštěvovanější jsou první dvě, ležící na svazích Jezerní hory (1343 m). Největší a nejhlubší Černé jezero získalo svůj název díky temným lesům, které se odrážejí na jeho hladině.

Tajemná propast Macocha a systém jeskyní

Největší a nejvýznamnější krasovou oblastí v Česku je Moravský kras se světoznámým jeskynním systémem a více než 138 m hlubokou propastí Macocha. Říčka Punkva, která turisticky vděčné podzemní prostory kdysi vyhloubila, se dnes líně plazí podél stěn zdobených monumentálními krápníky. Jeskynní systém, jenž se k ní pojí, navštíví ročně desetitisíce turistů. Z horního konce propasti vede stezka pro pěší k Punkevním a Sloupsko-šošůvským jeskyním. Nabízí tak jedinečnou romantickou procházku lesy mezi nejrůznějšími skalními útvary. 

Atraktivní Mumlavský vodopád

Kousek od Harrachova najdete Mumlavský vodopád, který patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům západní části Krkonošského národního parku. Tvoří ho až 8 m vysoké stupňovitě uspořádané žulové bloky, u jejichž úpatí se nachází tzv. Čertova oka. Mumlavský vodopád je nejbohatším vodopádem na vodu, která se řítí s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů.

Evropská rarita Soos

Nedaleko Františkových Lázní objevíte prazvláštní měsíční krajinu, rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí - národní přírodní rezervaci Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách - bahenních sopkách. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v r. 1964 na ploše 221 ha, ale přístupná je jen část, a to po 1,2 km dlouhé podlážkové naučné stezce, která vede po dně vyschlého jezera.

Český Grand Canyon

V těsné blízkosti obce Mořina na Karlštejnsku najdete místo, kde se filmoval Limonádový Joe - vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Velká Amerika, které se přezdívá český Grand Canyon, je asi 800 m dlouhý, 200 m široký, až 100 m hluboký zatopený lom. Na jeho dně jsou dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou, která zejména v létě lákají ke koupání. Brána do lomu je trvale zavřená, a tak řada lidí i přes zákaz slézá po skalách dolů, což je nebezpečné a rozhodně to nelze doporučit. Bezpečně si můžete Vekou Ameriku prohlédnout z vyhlídky přímo u parkoviště, nebo z pěšin vedoucích kolem celého areálu.

Aby výlet nebolel

Strážný anděl mívá občas padla, a tak se na cestách někdy nevyhneme nepříjemným úrazům. Pokud si u České pojišťovny sjednáte krátkodobé pojištění Tuzemsko, které je určeno pro rekreační a pracovní cesty po ČR, následky příliš bolestivé nebudou. Získáte totiž úrazové pojištění, pojištění zavazadel i pojištění storna cesty. Je to ideální pojistka nejen pro všechny běžné turisty a cykloturisty, ale také pro vodáky. Bohužel ji nelze sjednat on-line, jednoduše ji ale vyřídíte na kterékoli pobočce České pojišťovny.
 

Individuální cestovní pojištění do tuzemska

Tuzemsko

  • Pro odpočinek i aktivní dovolenou v ČR
  • Také pro děti na táboře a školy v přírodě
  • Včetně pojištění storna cesty

Více informací