7 tipů pro správný běh

7 tipů pro správný běh

Jak si běhání neznechutit a zaručit, že bude opravdu prospívat vašemu zdraví? Není to zas tak těžké, ale je potřeba dbát na pár pravidel správného běhu. Eliminujte zdravotní rizika běhání a užívejte si všech jeho výhod pro zdraví. Tady jsou naše tipy!

1) Alfou a omegou je správné dýchání

Býváte při běhání často zadýchaní? Kromě toho, že nemáte fyzičku, může to být způsobené také chybným dýcháním. Platí tři základní pravidla pro dýchání při běhu - dýchejte pravidelně (ať máte dostatečný přísun kyslíku), dýchejte do břicha (tím totiž objem přijímaného kyslíku zvýšíte) a dýchejte nosem (při něm méně namáháte srdce).

2) Pozor na to, jak dopadáte

Jedno z nejzákladnějších pravidel je snažit se při běhu dopadat spíše na špičku než na patu. Má to široké množství zdravotních benefitů. Zátěž na tělo je při pravidelných dopadech na patu daleko větší. Jmenujme třeba zatížení holenních a lýtkových svalů, Achillovy paty, či zvýšenou intenzitu nárazů na kolena, kotníky a kyčle. Ne pokaždé je možné dopadat na přední část chodidla, ale měli byste na to myslet, především při běhu po rovince na kvalitním terénu. V takovém případě není důvod pro dopadání na zadní část chodidla.

3) Dodržujte pitný režim

Že nemáte ideálně při běhání pít vůbec, aby se ještě víc nezatěžoval váš organismus? Tak na tuhle fámu okamžitě zapomeňte! Už dávno bylo dokázáno, že by i rekreační běžci měli během výkonu zvýšit i příjem tekutin. Samozřejmě není dobré vypít “na ex” dvoulitrovou lahev, ale pravidelné doplňování tekutin po malých dávkách je žádoucí. Nezapomínejte na to!

4) Chybou jsou příliš dlouhé kroky

Dlouhý krok může způsobit zdravotní problémy s kolenem, které je při takovém stylu běhání moc zatížené. Pokud neumíte určit, jestli děláte spíše delší, či kratší kroky, zkuste se na to jednou zaměřit a spočítat, kolik jich za minutu běhu uděláte. Jako obecně doporučený počet se udává číslo 180.

5) Důležitá je také pozice těla

Při běhání byste měli být narovnaní a dávat si pozor na prohlá záda. Mírně dopředu (nikdy však dozadu) nakloněná pozice těla zaručí správné těžiště v přední části hrudníku. Dávejte si také pozor na vychylování těla do stran a vystrčený zadek. Obojí jsou chyby, které vám mohou způsobit do budoucna zdravotní problémy.

6) Nezapomínejte na ruce

Hodně lidí se o lepší pocit z běhání či rychlejší časy připravují špatnou prací paží. Ty by měly být v loktech ohnuté do pravého úhlu. Rovnoběžně s tělem se pak jejich kmitání řídí našimi kroky. Jistě víte, že když jde dopředu pravá noha, jde spolu s ní levá ruka, a naopak. Někteří lidé chybují, když rukami kmitají pod špatným úhlem, s příliš malou četností, či naopak příliš. Ruce během běhání slouží k navigaci a vedení kroku. Při rychlejším běhu tak kmitáte logicky rychleji.

7) Protažení je nedílnou součástí běhu

Proč zmiňujeme protažení jako bod číslo 7 a nikoliv 1? Mnoho lidí totiž neví, že by se stejně jako před výběhem měli protáhnout i po doběhu. Často se pak diví, že mají druhý den stuhlé a rozbolavělé svaly, i když se před běháním rozcvičili. Dělají však tu chybu, že po doběhu už se svým tělem nijak nepracují, což je velká chyba. Závěrečné protažení je totiž pro tělo obdobně důležité jako to úvodní.

8) Otestujte se

Držte se našich pravidel při tréninku a správně se připravte na vytyčený cíl. Tím může být některý ze závodů stále populárnějšího běžeckého turné Česká pojišťovna Run Tour. Z osmi českých měst si jistě vyberete to své, ve kterém se budete tohoto běhu pro dobrou věc moci zúčastnit. Hodně štěstí!