Užijte si svátky jara

Užijte si svátky jara

Hody, hody, doprovody… Kde strávíte Velikonoce? Doma? Na chalupě? Nebo se vypravíte na poslední letošní lyžovačku?

Velikonoce vnímá většina lidí jako svátky jara - ostatně do tohoto nejkrásnějšího ročního období také časově spadají, protože Boží Hod velikonoční se slaví vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Pro křesťany jsou Velikonoce dokonce důležitější než Vánoce. Jsou totiž spojovány se vzkříšením Ježíše Krista, čímž vystihují samou podstatu křesťanství. Pro mnohé z nás jsou ovšem Velikonoce především záležitostí čokoládových zajíčků, vajíček, pomlázky a alkoholu tekoucího proudem.
Na vesnicích a v menších městech jsou velikonoční svátky stále ještě významnou kulturní a společenskou událostí, při které se baví všichni bez rozdílu věku. Jejich nedílnou součástí jsou nejrůznější zvyky a tradice a je jen dobře, že se stále udržují.

Koleda a pomlázka

Pomlázka by měla být vlastnoručně pletená z vrbových proutků a ozdobená stuhami. Na Velikonoční pondělí s ní chodí koledníci dům od domu za děvčaty, šlehají je a vinšují. A proč je pomlázka z vrby? Traduje se, že mladé vrbové proutky přinášejí zdraví a mládí každé ženě, která s nimi dostane našleháno. Počet stuh pak označuje, kolik žen a dívek pomlázka při koledě takzvaně „pomladila“. 

Vajíčka

Odměnou za vyšlehání jsou vajíčka, která představovala plodnost a nový život. Mohou být
obarvená, malovaná, vyškrabávaná, barvená v cibulových slupkách, leptaná, kovaná, drátkovaná, perforovaná… Vzhled vajíček velmi často vychází z regionálních a místních zvyklostí a svůj význam mají i barvy. Kromě vajíček se ale v našich končinách ujal i zvyk pohostit koledníky skleničkou alkoholu, takže když obejdou více domácností, bývají kolem poledne náležitě „upraveni”.

Beránek

Dalším symbolem svátků je beránek. V křesťanské tradici byl vnímán jako mírné stvoření, personifikující samotného Ježíše Krista, kterého Bůh obětoval za spásu lidstva. Ovšem beránek je také symbolem všech mláďat, představuje počátek nového života i jara probuzeného po dlouhé zimě. V dnešní době už nad touto symbolikou většinou nepřemýšlíme a beránka vnímáme hlavně jako piškotovou dobrotu.

Řehtačky

K tradičním Velikonocím také patří řehtačky, mlýnky, drkačky a další nástroje, které mají jediný úkol - jejich rámus nahrazuje kostelní zvony, které vždy na Zelený čtvrtek umlkají a odlétají do Říma. Než se zvony na Bílou sobotu při zpěvu Gloria opět rozezní, využijte příležitosti a vydejte se na obchůzku s tradičním řehtačkovým průvodem!

Kdy a kde je oslavíme?

Velikonoce jsou pohyblivé svátky. Letos nás čeká prodloužený velikonoční víkend od 30. března do 2. dubna, školáci ale mají velikonoční prázdniny už od čtvrtka 29. března 2018. Pokud rádi lyžujete, svátky bývají často poslední příležitostí v sezóně, kdy je možné užít si sněhu. V tuto chvíli těžko říct, zda ho na našich horách bude dost – pokud ne, můžete se vypravit do rakouských nebo italských Alp, určitě nebudete zklamáni. Velikonoční lyžování na vás čeká například na rakouských ledovcích Pitztal nebo Stubai či v italském středisku Cervinia, kde díky nadmořské výšce 2050 m trvá sezóna od listopadu až do začátku května.
Pokud pojedete na Velikonoce do zahraničí, určitě si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Je to jednoduché, jde to on-line. A víte, že u České pojišťovny můžete dostat rodinnou slevu až 50 %? V ceně pojištění je i turistika až do 3500 m n. m, tak toho využijte, vyplatí se to.

Krátkodobé cestovní pojištění lyže a snowboard

Lyže a snowboard

  • Nejlepší pojištění na hory
  • Pro všechny zimní sporty
  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi

Více informací