Bezpečně na jarní silnice

Bezpečně na jarní silnice

Zodpovědní řidiči věnují svému plechovému miláčkovi pozornost nejen před zimou, ale připraví ho i na jarní provoz.

 Vzpomínáte, jak rodinka Pařízkových kontrolovala ve filmu „Vrchní, prchni!“ před každou jízdou svou žlutou škodovku? „Stěrače stírají, ostřikovače stříkají…“ Je to určitě správná věc, ale před prvním jarním vyjetím musíte svému autu věnovat víc pozornosti. Správná údržba vozu totiž neznamená jen kontrolu ostřikovačů, dostatek benzinu nebo výměnu pneumatik. Prohlídka může odhalit mnohé skryté poruchy, které by mohly ohrozit nejen život řidiče, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

Pozor na nových letních pneumatikách

Po zimě je třeba vyměnit zimní obutí auta za letní. Vyjedete-li na zbrusu  nových letních gumách, odborníci doporučují jet prvních sto kilometrů velmi opatrně. Během této doby se mohou projevit případné skryté vady. Radí také, abyste si po zimě našli  místo na suché, málo frekventované silnici a auto si v klidu vyzkoušeli. Dobré je také nechat vůz umýt, včetně podvozku.

Aby vás auto nezradilo

Před první jízdou je také třeba zkontrolovat baterii. Jestliže se vám s autem podařilo přečkat zimní plískanice a námrazy, neměla  by vás až do příštích mrazů zradit. Přesto ale prověřte hladinu elektrolytu u všech článků a případně dolejte destilovanou vodu. Velmi důležitá je také kontrola brzdové soustavy, mj. množství brzdové kapaliny, účinnosti brzdového systému, řazení, spojky, volného chodu a činnosti nožní a ruční brzdy. Zaměřte se i na volant, zda se nechvěje a reaguje na pohyb rukou tak, jak má. Zaposlouchejte se rovněž do zvuků, jaké auto za jízdy vydává.
I přes veškerou snahu se samozřejmě občas stane, že auto odmítne poslušnost.  U starších vozů se  při usilovném spouštění startéru může motor přesytit pohonnou směsí. V tomto případě je rozumné nechat vůz přibližně půl hodiny odstavený a teprve poté znovu nastartovat.
Za jízdy můžete také zjistit, že vás řízení táhne k jedné či druhé straně, Nemusí jít nutně o špatnou geometrii kol -  může to být i vadou pneumatiky. Při nejbližší zastávce proto zkontrolujte každou pneumatiku, a pokud si všimnete vyboulení, nepokračujte v jízdě a kolo vyměňte.
Většina dovozců a výrobců aut v Česku nabízí na jaře motoristům speciální servisní akce za výhodných finančních podmínek. Odborně vám zde zkontrolují brzdovou soustavu, provozní kapaliny, olej v motoru, stav akumulátorů a pneumatik, seřízení světlometů i funkci již zmiňovaných ostřikovačů a stěračů.

Na co byste neměli zapomenout

Přesto si mnozí motoristé dělají jarní prohlídku sami. Pokud k nim patříte, nezapomeňte při ní i na výměnu pryžových lišt stěračů. Ta se má dělat dvakrát do roka, ideálně právě teď a pak znovu před zimou.
 A pozor - pokud nechcete mít problémy se silničními kontrolami, doplňte si všechny nutné náhradní díly, zejména žárovky, a zkontrolujte také, zda máte ve výbavě náhradní elektrické pojistky, výstražný trojúhelník, reflexní vestu, zvedák, klíč na matice, náhradní kolo a lékárničku. U té si hlídejte především datum trvanlivosti jednotlivých položek.

Co se ještě vyplatí vědět před první jarní jízdou?

Kvůli cenám pohonných hmot zapomeňte na systém brzda - plyn. Jezděte plynule a včas přeřazujte na vyšší rychlostní stupeň. Úsporu pocítíte po každé jízdě.
Jistě také víte, že musíte mít uzavřené povinné ručení. Jako doklad o jeho uzavření vám slouží zelená karta. Pokud se povinné ručení chystáte teprve uzavřít, rozhodující by pro vás neměla být nízká cena. Je dobré podívat se na to, co kromě povinného ručení pojistka obsahuje – v některých případech totiž supluje havarijní pojištění. K povinnému ručení si můžete sjednat i velmi užitečná doplňková připojištění, jako je pojištění skel, dále pro případ střetu se zvěří či pro poškození vozidla zvířetem. Rozhodně byste se měli zajímat také o asistenční služby, které vám pomohou při nesnázích jak doma, tak v zahraničí. Podívejte se na stránky České pojišťovny, kde najdete kompletní nabídku.

Povinné ručení Bez povinností

Povinné ručení

  • Volba ze 4 variant povinného ručení
  • Zajímavé benefity jako garance ceny nebo nadstandardní asistence
  • Sleva až 20 % při sjednání online

Více informací

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění

  • Postaráme se o váš poškozený vůz
  • Pečujeme o vás i vaše auto
  • Šetříme vaše peníze

Více informací