Na hory bezpečně

Na hory bezpečně

Chystáte se autem na hory? Rozhodně nepodceňte přípravu!

Vyrazit na zimní silnici na letních pneumatikách může jen sebevrah. Zimní gumy snad ani nemusíme připomínat, ostatně když sněží a mrzne – což lze na horských silnicích očekávat - jsou od 1. listopadu do 31. března povinné.


Při přípravě auta na cestu do hor byste měli dát do pořádku i další věci, mj. zkontrolovat osvětlení, brzdy a stěrače (vyplatí se u nich vyměnit gumičky), doplnit nemrznoucí směs a připravit si i další věci, které se vám v zimě budou hodit. Určitě by to měla být škrabka nebo odmrazovací sprej. Pokud nemáte auto s dálkovým zamykáním, pak už jste asi zažili patálii se zamrzlým zámkem. Proto ho promažte silikonovým olejem. Od věci není ani lopatka na případné odházení sněhu a také deka, kdybyste v mrazu čekali na odtahovou službu.

Aby autobaterie nezradila

Zvláštní pozornost věnujte baterii. Zkontrolujte ji a v případě potřeby dobijte. Pokud si nevíte rady, zajeďte do servisu, kde vám ji většinou zdarma nebo za mírný poplatek otestují. Jestliže je baterie v provozu, dobře nabitá snese i teploty okolo -20 stupňů Celsia.

Bez řetězů ani ránu

Ve výbavě do hor by neměly chybět sněhové řetězy. Pokud s nimi dosud nemáte zkušenost, zkuste je premiérově nasadit ještě před cestou, třeba v garáži nebo před domem, tedy rozhodně ne ve vánici, v kopci nebo když už vám auto zapadne a navíc vás ohrožují projíždějící vozy - to už vám žádné sněhové řetězy nepomůžou. Moderní sněhové řetězy se nasazují jednoduše a jejich instalace zabere přibližně minutu.

Přizpůsobte svůj jízdní styl!

Nezapomínejte také, že jízda s plně naloženým vozidlem ovlivňuje jeho ovladatelnost a trvá určitou dobu, než si zvyknete. Navíc cestování s celou rodinou a množstvím zavazadel znamená více rušivých vlivů. Počítejte také s tím, že zcela naložené vozidlo bude vyžadovat delší brzdnou dráhu. Omezit vás může také horší viditelnost.

Abyste na horách nemrzli

Každý turista, který se chystá do zimních hor, musí počítat s náhlými výkyvy počasí. Základem je proto kvalitní oblečení, ve kterém se budete cítit jako v bavlnce. Vynikající je termoprádlo, které vás v zimě ochrání před chladem a naopak odvede pot při zvýšené námaze. Vhodnou obuví pro zimní turistiku jsou pevné terénní boty, nejlépe pohorky, které zajistí stabilitu na nerovných a kluzkých površích. Pro náročné ledovcové túry jsou nejvhodnější skeletové boty s vložkou.

Za hranice bez pojištění? Neriskujte!

Při lyžování a snowboardingu dochází bohužel k úrazům - nejčastěji jsou to zlomeniny bérce, zhmožděné kotníky či kolena, výjimkou nejsou ani vážná poranění hlavy. Jestliže se chystáte na hory do ciziny, měli byste vědět, že ošetření zlomeniny v soukromé nemocnici v Alpách se vám může pořádně prodražit, a když k tomu připočítáte třeba transport vrtulníkem, zbydou vám jen oči pro pláč. Pokud si totiž nesjednáte cestovní pojištění, budete hradit veškeré náklady spojené s léčením z vlastní kapsy.
Jestliže se tedy chystáte na lyže do zahraničí individuálně, uzavřete před cestou komplexní cestovní pojištění se všemi základními riziky, kterými jsou:
1) pojištění léčebných výloh v zahraničí včetně asistenční služby,
2) úrazové pojištění (trvalé následky úrazu, smrt úrazem),
3) pojištění zavazadel včetně ztráty dokladů (a případného pozdního dodání zavazadel leteckou společností),
4) pojištění odpovědnosti za škody (na zdraví, na majetku, náklady na advokáta a náklady kauce).
A v případě, že jedete s cestovní kanceláří, a k zájezdu máte možnost zakoupit si cestovní pojištění, ověřte si, která rizika kryje.

Krátkodobé cestovní pojištění na hory s rodinou

Na hory s rodinou

  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi
  • Za památkami i zážitky
  • V ceně turistika do 3500 m.n.m.

Více informací

Krátkodobé cestovní pojištění lyže a snowboard

Lyže a snowboard

  • Nejlepší pojištění na hory
  • Pro všechny zimní sporty
  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi

Více informací

Pojištění odpovědnosti za škodu občana

Pojištění odpovědnosti za škodu občana

  • Jedna smlouva chrání celou rodinu
  • Pojištění až do výše 20 mil Kč
  • Standardně bez spoluúčasti

Více informací