Na lyže k sousedům

Na lyže k sousedům

V Česku velehory bohužel nemáme, co si ale zajet na lyže k našim nejbližším sousedům: na Slovensko nebo do Rakouska?

Báječné Tatry

Už pětadvacet let nejsou Vysoké Tatry našim nejvyšším pohořím, blízké nám ovšem zůstaly. Nejen vzdáleností…  Slovensko, kdysi součást společného státu, je pro Čechy asi nejoblíbenější zahraniční destinací. Důvodem není jen nostalgie a téměř nulová jazyková bariéra – Slovensko je prostě krásné. Nejvíce turistů směřuje tradičně do Vysokých Tater, a to v létě i v zimě. Tamní lyžařská střediska prošla v posledních letech velkou rekonstrukcí a nyní nabízejí moderní evropský standard. Kromě ideálních podmínek pro sjezdové i běžecké lyžování lákají návštěvníky i dalšími možnostmi, jak aktivně strávit volný čas.

Hlavní hřeben Vysokých Tater je dlouhý 26 km a málokdy klesne pod 2000 m. Často se jim přezdívá „malé Alpy", protože kromě ledovců mají vše, co turisté tak obdivují v alpské oblasti: majestátní skalnaté štíty, hluboké doliny, morény a plesa. Nejvyšší horou je Gerlachovský štít (2654 m). Jen o 20 m nižší je Lomnický štít, na který vede lanovka.  

Nejnavštěvovanějším lyžařským centrem celé oblasti je Štrbské Pleso. Nejvýše položená slovenská osada leží na jižním břehu stejnojmenného horského jezera, ve výšce 1355 m n. m. Lyžařské středisko patří ke komplexu Snow Park Vysoké Tatry a zahrnuje i areál Interski se skokanským můstkem a běžeckými tratěmi.

Vyhledávaným lyžařským centrem jsou Smokovce (Starý, Nový, Dolní a Horní) s areálem Hrebienok. Nový Smokovec překvapí svou krásnou architekturou – právě tady chtěl kdysi švýcarský lékař Nikolaus Szontagh vybudovat druhý Davos. Obdivovat tu můžete třeba stará sanatoria s nádherně zdobenými balkony.

Vyhledávaným zimním střediskem je i Tatranská Lomnica. Tato nejsevernější slovenská obec je citlivě zakomponována do rozsáhlého parku s úžasnou kulisou Lomnického štítu.

Na hory do Rakouska

Také Rakousko se právem pyšní nejen svými nádhernými horami a skvělými lyžařskými středisky. Kouzelná jsou i rakouská města, jako třeba Innsbruck, hlavní město spolkové země Tyrolsko, které leží v údolí řeky Innu pod hřebenem Nordkette. Je obklopeno dvoutisícovými horskými štíty a právě kvůli tomu se mu odedávna přezdívalo „srdce Alp". Díky unikátní poloze se Innsbruck stal už dvakrát hostitelem zimních Olympijských her: v letech 1964 a 1976. Starobylé historické město láká turisty nejen jako skvělé výchozí místo k četným lyžařským střediskům, vybudovaným v jeho bezprostředním okolí.

Z Innsbrucku si můžete vyjet zalyžovat i na blízké svahy Patscherkofelu, do střediska Nordkette nebo center oblasti Axamer Lizum. Daleko není ani proslulý Stubaitalský ledovec nebo špičkové terény v oblasti Zillertalského údolí.

Lyžování pod Dachsteinem


Největším lyžařským regionem Rakouska je ale Ski Amadé ve spolkové zemi Salcbursko, který svým východním cípem zasahuje i do sousedního Štýrska. Patří do něj celkem 5 lyžařských oblastí s více než 860 km sjezdovek: Salzburger Sportwelt, Gasteinertal, Grossarltal, Hochkönigs Winterreich a Dachstein-Tauern. Výchozím místem do všech oblastí je překrásné město Salcburk, rodiště geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Právě po něm byl pojmenován i celý lyžařský region. Žádné ze středisek není od Salcburku vzdáleno více než hodinu a půl jízdy. Všechny části regionu Ski Amadé jsou vzájemně propojeny a pro všechny platí jeden skipas. Snad nejoblíbenější oblastí je Dachstein. Už v 60. letech 19. století si ho zamilovali turisté, na jeho svazích se později objevili i první rakouští lyžaři.

Nezapomeňte na cestovní pojištění!

Klidnou dovolenou v zahraničí vám pomůže zajistit cestovní pojištění. Vyúčtování zranění v zahraničí se totiž může pěkně prodražit. Při převozu helikoptérou se za jednu minutu platí okolo 75 eur, letecký transport domů může v přepočtu vyjít i na statisíce korun.

Existuje několik typů cestovního pojištění vztahujícího se k zimním dovoleným. Je to jednak klasické cestovní pojištění, dále pojištění rizikových sportů, ale třeba i celoroční cestovní pojištění. Při výběru cestovního pojištění se ujistěte, že jste vybrali takové, které opravdu pokryje vaše aktivity, a to na místech, kde se budete pohybovat. Existují totiž určité výluky z pojištění, na které je třeba se připojistit, nebo je pojišťovny vůbec nepojišťují. (To jsou například místa s extrémními klimatickými nebo přírodními podmínkami). Ověřte si také, zda aktivitu, kterou plánujete, pojišťovna neřadí mezi rizikové či nebezpečné sporty. Ty je nutno si připojistit zvlášť, některé ale nelze pojistit vůbec.

Krátkodobé cestovní pojištění lyže a snowboard

Lyže a snowboard

  • Nejlepší pojištění na hory
  • Pro všechny zimní sporty
  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi

Více informací

Krátkodobé cestovní pojištění na hory s rodinou

Na hory s rodinou

  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi
  • Za památkami i zážitky
  • V ceně turistika do 3500 m.n.m.

Více informací