Vykročte do nového roku pravou nohou

Vykročte do nového roku pravou nohou

Konec roku 2017 klepe na dveře. Každý z nás si ale ideální oslavu Silvestra představuje jinak. Jak si užít bujarého veselí bez újmy?

Poslední den v roce si každý užívá po svém. Někomu stačí sedět s rodinou u televize a mít v dosahu mísu obložených chlebíčků, jiní chtějí slavit s přáteli u hořícího krbu v horské chatě a další zase raději protančí celou noc na večírku. Pokud chcete trávit Silvestra v nejužším rodinném kruhu nebo někde na náměstí, asi se nebudete zabývat tím, co si vzít na sebe. Pokud se ale chystáte někam do lepšího podniku, chce to samozřejmě společenský oděv. Dámy mohou být trochu odvážnější a nemusí se bát třpytek nebo flitrů. Jestliže se chystáte na hory, teplé oblečení je na ven bezesporu samozřejmostí, ale ve vytopené horské chalupě můžete pak klidně sedět v pohodlných domácích šatech nebo kalhotách.

Pálení žáhy je to nejmenší

Konec roku je tradičně spojený s alkoholem. Pokud nechcete odpadnout od stolu ještě předtím, než odbije půlnoc, myslete na to, že skleničky musíte prokládat jednohubkami, chlebíčky, kanapkami, „amuse-bouches“ a dalšími ňamkami. Na slavnostně prostřeném stole by proto neměly chybět nejrůznější pomazánky, majonézové saláty, salámy, šunka, sýry, oříšky, olivy a chipsy. Patří na něj také ryby a rybí pochutiny, ideálně uzený losos, kaviár, očka…
Jen pozor – lidé se slabším žaludkem nebo ti, kteří se na Silvestra napijí víc, než je zdrávo, mohou nakonec kombinaci česneku, majonézy, uzenin a alkoholu odnést ošklivým bolením břicha nebo přímo žlučníkovým záchvatem. Pokud nechcete Nový rok strávit na pohotovosti, netláskejte do sebe všechno, co vám přijde pod ruku. Jezte střídmě a hlavně to nepřehánějte s pitím.

Alkohol nemusí být zlý pán

Samostatnou kapitolou bývá i novoroční kocovina. Abyste se jí vyvarovali, nikdy nepijte s prázdným žaludkem, vždy se nejdřív najezte. Je také dobré, jestliže každou skleničku alkoholu, kterou vypijete, proložíte sklenicí vody. Nikdy nemíchejte různé druhy alkoholu, z toho by se vám žaludek houpal hůř než na horské dráze. Pozor si dávejte i na míchané koktejly, které svádějí k vypití většího množství, a kocovina po nich bývá opravdu hodně nepříjemná. Totéž platí o sektu a šampaňském. Bublinky totiž urychlují vstřebávání alkoholu do krve. Před ulehnutím do postele se rovněž doporučuje vypít sklenici vody s šumivým vitaminem C.

Aby s pyrotechnikou byla opravdu zábava

Možná také patříte k těm, kteří si říkají: Co by to bylo za Silvestra bez petard, dělobuchů, rachejtlí, světlic nebo světelných kaskád? Jestliže se bez nich neobejdete, měli byste být maximálně opatrní a pamatovat, že pyrotechnika v nesprávných (nebo opileckých) rukou může způsobit vážná zranění.
Zábavní pyrotechniku proto vždy nakupujte ve specializovaných obchodech. Základem bezpečnosti při její aplikaci jsou dodržované vzdálenosti. Pyrotechniku nikdy nenechávejte v dosahu dětí, podnapilých osob a lidí s handicapem. Nikdy ji neodpalujte v místech, kde jsou chodci a lidé se psy nebo dětmi a neodhazujte ji z oken, balkonů a teras.

Než odpálíte první letošní petardu

Zábavní pyrotechnika může přesto způsobit škody na majetku nebo úrazy. Však také s příchodem Nového roku pojišťovny každoročně registrují nárůst těchto případů. Jedná se převážně o okna, která rozbily petardy či dělobuchy, případně o požáry. Pokud někomu způsobíte škodu, ale máte sjednané pojištění odpovědnosti, máte vyhráno - pojišťovna ji poškozenému uhradí místo vás. Jen pozor, abyste s pyrotechnikou nezacházeli pod vlivem alkoholu! Naproti tomu: přistane-li ve vašem bytě zavřeným oknem například dýmovnice, škodu vám zaplatí viník (samozřejmě za podmínky, že ho chytíte a ten má tuto pojistku sjednanou).
Poslední den roku stoupá také počet případů, které zanechají trvalé následky. Jde např. o ztrátová poranění prstů nebo jejich částí, popáleniny či ztrátu sluchu způsobenou výbuchem petardy. Jakýmsi bolestným pro takovéto pojistné události může být plnění z úrazové pojistky. Pojišťovna je ale oprávněna snížit pojistné plnění, dojde-li k úrazu následkem požití alkoholu.
Přejeme vám, aby se vám nic podobného nestalo. Užijte si silvestrovskou oslavu a šťastně vykročte do nového roku!

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění

  • Pro dospělé i děti
  • Jistota peněz hned po stanovení diagnózy
  • Platí po celém světě

Více informací

Pojištění odpovědnosti za škodu občana

Pojištění odpovědnosti občana

  • Jedna smlouva pro celou rodinu
  • Standardně bez spoluúčasti
  • Sleva 10 % při sjednání online

Více informací