Vánoční nehody aneb Když se nedaří

Vánoční nehody aneb Když se nedaří

Na Štědrý den chceme mít všechno krásně uklizené a voňavé. Někdy se ale na nás lepí smůla a nejkrásnější svátky v roce připomínají bojiště.

Určitě taky znáte písničku „Vánoce, Vánoce přicházejí“. V jedné sloce se zpívá: „Naše teta peče léta na Vánoce vánočku, nereptáme, aspoň máme něco pro kočku“. A někdy se tahle písnička stává realitou – zapomeneme na sporák a připálíme kapra nebo řízky, rybí polévka přes noc zkysne a štrúdl vytažený z trouby připomíná dlouhý černý škvarek. Tohle jsou nepříjemné nehody, ale dá se z nich vybruslit. Na novém oleji osmažíme další várku masa, místo rybí polévky uděláme nahonem hráškovou a místo štrúdlu se nacpeme vánočním cukrovím nebo koupenou štolou. Stávají se ale i horší věci.

„Bez prskavek tvrdil Slávek…

…na Štědrý den nelze být, a pak táta Minimaxem zavlažoval byt“.  Známá písnička upozorňuje i na tuto nepříjemnost. Většina z nás má dnes sice na stromečku elektrické a nikoli voskové svíčky, které bývaly příčinou mnoha požárů, jenže pozor. Velkou paseku dokážou nadělat i hořící ozdobné svíčky, které máme na štědrovečerním stole nebo na poličce. Pamatujte, že svíčka je vlastně otevřený oheň a mělo by se s ní zacházet velmi opatrně. Ještě ve vzdálenosti 8 až 10 cm od plamene svíčky přesahuje teplota 200 stupňů Celsia, což stačí k zapálení papíru, záclon nebo jiných textilií. Totéž platí o prskavkách. Pokud si chcete užít Štědrý den bez asistence hasičů, svíčky ani prskavky nikdy nezapalujte v blízkosti hořlavých povrchů a materiálů! Pozor také na adventní věnce. Pokud nejsou opatřeny nehořlavou podložkou, slouží jen jako dekorace a v žádném případě by se neměly zapalovat. Riziko, že věnec nakonec vzplane, je totiž opravdu velké.

Nechceme malovat čerta na zeď…

…ale určitě si zkontrolujte, zda máte platné pojištění domácnosti. To sice nemůže zabránit případným škodám, které vzniknou na majetku při požáru, ale může významně snížit škody, které v jeho důsledku vzniknou. Česká pojišťovna nabízí pět variant pojištění domácnosti. Stačí se podívat na její webové stránky a svou stávající pojistku si eventuálně aktualizovat. Co kdyby vám shořely zbrusu nové dárky od Ježíška – elegantní kožená sedací souprava nebo televizor s prohnutým displejem?

„Tyhle ryby neměly by míti maso samou kost…

…říká táta vždy, když chvátá na pohotovost.“ Ano, vánoční písnička naznačuje, že i tohle se může stát. Většina z nás na Štědrý den hladoví, aby večer spatřila zlaté prasátko (mimochodem, už jste ho někdy viděli?) a večer pak hltá jak o závod. A pak stačí jedna malá kostička a problém je na světě. Pokud se vám zapíchne v kořeni jazyka, můžete ji zkusit vyndat sami. Horší je, jestliže uvízne hlouběji v krku. V tomto případě zkuste sníst kousek chleba nebo brambory, což je recept, který znaly už naše babičky. V případě, že to nezafunguje, zajeďte na pohotovost nebo do nemocnice – každá kost, která uvízne v krku nebo v horším případě v jícnu, musí co nejrychleji pryč. Každopádně: prevencí je jíst v klidu a jídlo si vychutnat bez ohledu na to, jak moc vám kručí v břiše hlady.

Aby úraz tolik nebolel…

Kost v krku většinou nezanechává žádné následky, ale během Vánoc si můžete přivodit jiné úrazy. Jejich zdrojem může být obyčejné zdobení stromečku. Snažíte se zavěsit hvězdu na špičku stromku, podjede vám židle a malér v podobě zlomené ruky nebo nohy je na světě. Ošklivé zranění mohou způsobit také střepy ze skleněných vánočních ozdob při pádu stromku, zejména pokud se dostanou do očí. Také v kuchyni dochází k mnoha úrazům – řezným ranám, popáleninám a opařeninám.
Proto je dobré mít úrazovou pojistku, ve které se dá sjednat denní odškodnění za každý den léčby úrazu a také odškodnění pro případ, že úraz zanechá trvalé následky. U České pojišťovny si toto pojištění můžete sjednat online. Sami si stanovíte, jak bude vypadat a kolik budete platit, a hlavně: máte jistotu, že peníze dostanete na ruku ihned po stanovení diagnózy. Každopádně přejeme štědré Vánoce bez nehod!

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění

  • Pro dospělé i děti
  • Jistota peněz hned po stanovení diagnózy
  • Platí po celém světě

Více informací