Kouzelný předvánoční čas 

Kouzelný předvánoční čas 

V slavnostní a tajuplné atmosféře adventu ožívají staré zvyky a tradice, po staletí neodmyslitelně spojené s očekáváním nejradostnějších svátků roku.

Česká pohádka

Tytam jsou doby, kdy jsme v době adventu záviděli sousedům nádherně nazdobená města, překrásné adventní trhy a spoustu nevšedních předvánočních akcí. Dnes patří vánoční trhy, jarmarky, koncerty a výstavy ke sváteční atmosféře našich měst a městeček, hradů i zámků.  
Největší vánoční trhy na vás čekají v Praze. Na Staroměstském náměstí a na Václavském náměstí začínají letos 2. prosince a potrvají až do 6. ledna 2018. Bohatá nabídka vánočních dekorací, dárků a laskomin na vás čeká i na Tylově náměstí, náměstí Míru, na Pražském hradě a řadě dalších míst.
Proslulé jsou rovněž vánoční trhy na brněnském Náměstí Svobody, v Ostravě či Olomouci. Až nadpozemskou atmosférou na vás dýchnou adventní trhy v ulicích malebných historických měst: v Českém Krumlově, Litomyšli, Třeboni, v Pardubicích či Domažlicích.


Advent v Bavorsku


Německo je kolébkou vánočních trhů, jejichž tradice se udržuje po celá staletí v téměř nezměněné podobě. Vše začíná první adventní víkend, kdy se na dveřích i stolech objeví typické adventní věnce a děti dostanou adventní kalendáře. Současně začínají ve všech městech i městečkách trhy s nezaměnitelnou pohádkovou atmosférou, se spoustou hudby, světel, chutí a vůní a s desítkami nazdobených stánků s nejrůznějšími řemeslnými výrobky a tradičními vánočními pochutinami.
V krásném historickém městě Řezně (Regensburg) začínají trhy letos 27. listopadu a končí 23. prosince. Nejstarší z nich je trh na náměstí Neupfarrplatz, jehož součástí jsou nejen pestré stánky, rozzářené vánoční ozdoby, vůně svařeného vína a pražených mandlí, ale i kolotoč. Proslulý řemeslný trh, kterému se podle staré tradice říká trh Lukréciin, se nachází na náměstí Haidplatz a Kohlenmarkt. Nabízené zboží má většinou daleko k obvyklému kýči, je originální a mívá i vysokou uměleckou hodnotu. Romantický vánoční trh se koná také u zámku knížat Thurn-Taxisů. Má podobu zasněžené vesničky, v jejímž středu se tyčí úžasně nazdobený vánoční strom.
Překrásný vánoční trh najdete také v Pasově (Passau). Koná se přímo v historickém jádru města, před dómem sv. Štěpána, v němž můžete také obdivovat největší varhany na světě. 


Náš tip před cestou:

I když se vypravíte „za humna" jen na  půl dne, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Nešťastnou náhodou můžete uklouznout a ošetření zlomené nohy vás třeba v Německu vyjde stejně jako nové auto - zhruba na 200 tisíc korun. Pojištění přitom stojí doslova pár korun a rozhodně se vyplatí.


Za Ježíškem do Rakouska


Zemí Vánoc je i horní Rakousko. Tak kouzelnou atmosféru jako v tamních městech Steinbachu či Steyru nikde jinde nezažijete. Malé náměstí Steinbachu se v prosinci promění ve velký adventní kalendář. Ze 7 místních domů a kašny se na 24 dní stane umělecké dílo. Skutečný adventní kalendář, jehož okna – za nimiž čeká překvapení – se každý den otevírají. Poprvé 1. prosince přesně v 17 hodin. A tak to pokračuje až do Štědrého dne. Zšeřelé uličky městečka osvětlují plamínky svíček a nazdobené výklady obchodů, vzduch je prosycen vůní tamní speciality, tzv. sedláckých koblih, vanilkových rohlíčků a svařeného vína. 
Jen 20 km od Steinbachu, na soutoku alpských řek Enns a Steyr, leží malebné historické město Steyr. Rakušané mu říkají „Ježíškovo město". To kvůli zázračné sošce Jezulátka, za kterou se můžete vypravit do působivého barokního kostela Christkindl Kirche. Kostel byl postaven jako důstojná schránka pro voskovou sošku Ježíška, která pro své údajné léčivé schopnosti přitahuje už celá staletí množství poutníků.Náš tip před cestou:


V jakékoli tísňové situaci se obraťte na asistenční službu své pojišťovny, která je k dispozici na telefonu 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Také v případě hospitalizace okamžitě telefonicky informujte asistenční službu.