Ať vás podzim na cestách nezaskočí

Ať vás podzim na cestách nezaskočí

V tomto sychravém období je na silnici třeba maximální opatrnosti, a jestli řídíte, měli byste být ještě obezřetnější než obvykle.

Pozor na lesní zvěř

Srážka se zvěří hrozí nyní víc než kdy jindy - vysoká zvěř je totiž v době páření v říjnu až prosinci mimořádně aktivní, přičemž ke srážce může dojít v kteroukoliv denní i noční dobu. Přesto je dobré vědět, že například vysoká zvěř má tendenci pohybovat se v blízkosti silnic především za svítání a za soumraku. Právě za šera nebo za tmy přitom hrozí oslnění zvířete a to pak zůstane stát strnule na silnici a neuteče. Je také běžné, že dřív spatříte záblesk očí než celé zvíře. Když už cítíte, že střet je nevyhnutelný, v žádném případě byste neměli strhávat volant nebo kličkovat. Schůdnější variantou je do zvířete najet, než se pokoušet o riskantní vyhýbací manévr. Velké procento nehod, kdy auto narazí do stromu, vzniká totiž proto, že se řidič snažil zvířeti vyhnout. Jaká je nejvhodnější prevence? Předpokládat, že na silnici se může znenadání objevit jelen, daněk, srnec nebo třeba zajíc…  

Nebezpečné mokro a mlha

Za deště se silnice stávají skutečnou pohromou. Nebezpečí v provozu přitom nevzniká samo od sebe, způsobují ho právě sami řidiči. Ať už bezohlednou jízdou, nebo tím, že neumí řešit krizové situace a zmatkují. Samostatnou kapitolou jsou nezvládnuté smyky. Víte, co dělat, když dostanete »hodiny«? Základní rada zní: uberte plyn, na brzdění je už v tu chvíli pozdě. Ovšem štěstí přeje připraveným, takže se určitě vyplatí absolvovat školu smyku, kde vás naučí, jak správně reagovat. A pamatujte, jestliže se někdy dostanete do krizové situace, nezmatkujte, vyvarujte se unáhlených reakcí, trhavých pohybů volantem a s pedálem brzdy i plynu zacházejte velmi obezřetně. 
A jak předejít nehodám v mlze? Je dobré vyrazit na cestu s dostatečnou časovou rezervou. Pokud mlha komplikuje jízdu ve dne, denní svícení rozhodně nestačí - auto musí být pro ostatní dostatečně viditelné ze všech stran. Je proto třeba zapnout potkávací světla a také myslet na povinnost rozsvítit zadní mlhovku. Pokud je vůz vybaven i předními mlhovkami, neváhejte a použijte je.

Zrádný aquaplaning

Aquaplaning vzniká, jakmile se pod pneumatikami nahromadí víc vody, než kolik dokáže drážkami odtéct na stranu. Pneumatika pak ztrácí kontakt s vozovkou a sklouzne po hladině vody, jejíž tlak jí v tom pomůže. Dobrou ochranou jsou správně nahuštěné pneumatiky a nesjetý dezén. Nezapomeňte ale za mokra zpomalit a vyhýbat se loužím. A co dělat, když už po vodě kloužete? 1) Pokud možno nebrzděte! 2) Sundejte nohu z plynu, dokud neucítíte, že auto je v kontaktu s vozovkou. 3) Jestli brzdit musíte, tak opatrně a přerušovaně!

Sváteční řidiči

Určitě to znáte - v období Dušiček a leckdy i v průběhu celého listopadu vyjíždějí na silnice i sváteční řidiči, kteří absolvovali autoškolu před x lety a od té doby jejich auto stojí v garáži. Tito nezkušení šoféři jsou naprosto nevyzpytatelní. Většinou zapomínají na blinkry, motají se uprostřed silnice a často nevědí, kam jet. Mnohdy také sedí špatně za volantem a nemají přehled o situaci kolem sebe. Při jízdě za takovým řidičem je třeba počítat se vším. Ideální je se mu úplně vyhnout. 

Jak vyzrát na záškodníky?

Nebojte se, že v případě nějaké škodní události zůstanete na všechno sami. S výhodným povinným ručením od České pojišťovny vás žádný »Karambolák« nezaskočí. Můžete volit ze čtyř variant povinného ručení, v nabídce jsou i nadstandardní asistenční služby a možnost připojištění havarijního pojištění včetně poruchy vozidla. A když už nastane nějaká »Mrcha porucha«, starosti s opravou porouchaného auta nechte na České pojišťovně, která vybere vhodný servis, zajistí diagnostiku vzniklé poruchy a zaplatí za vás opravu včetně náhradních dílů

Povinné ručení Bez povinností

Povinné ručení

  • Volba ze 4 variant povinného ručení
  • Zajímavé benefity jako garance ceny nebo nadstandardní asistence
  • Sleva až 20 % při sjednání online

Více informací