Nedejte zlodějům šanci

Nedejte zlodějům šanci

Už vás sychravý podzim vyhnal z chaty? A postarali jste se o to, aby se jí nevítané návštěvy vyhnuly obloukem?

Drzost lupičů nezná mezí, a tak jsou na podzim a v zimě rekreační nemovitosti ohroženy dvakrát víc než během léta. Často se přitom stává, že majitelé zjistí škody až s několikaměsíčním zpožděním, protože na chatu či chalupu se opět vypraví až na jaře.

Na co si lapkové brousí zuby? 

Zloději se do objektu dostanou nejčastěji vypáčením dveří, oken či okenic, nebo rozbitím skleněných výplní oken a dveří. Největší zájem mají o spotřební elektroniku, ruční nářadí, starožitnosti, jízdní kola aj. Nejvíc ohrožené jsou chaty, které stojí na odlehlých místech nebo se ukrývají za vysokými zdmi, ale zároveň jsou dobře dostupné autem. 

Chata je druhý domov a měla by být chráněna

Vykradení nelze vždy zabránit, přesto je možné nezvaným návštěvníkům jejich rejdy znepříjemnit. Pořádný zámek na hlavních dveřích by měl být samozřejmostí, ale co zadní nebo boční vchod? Právě tudy se zloději dostávají dovnitř nejčastěji, protože zámky a kování na nich bývají méně kvalitní nebo zastaralé. Pokud je to i váš případ, raději investujte do zabezpečení těchto dveří, jinak byste mohli narazit i při případném jednání s pojišťovnou. Lapky, kteří jdou většinou cestou nejmenšího odporu, odradí také bezpečnostní okenní fólie, uzamykatelné okenice nebo ochranné mříže.  

Využijte chytrou elektroniku

Podle policistů je vhodné zabezpečit rekreační objekt i elektronickým záchranným systémem. K naprosté většině vloupání dojde právě překonáním vchodových dveří, a proto se vyplatí pořídit si minimálně detektor, který indikuje jejich otevření. K dostání jsou také detektory pohybu či rozbití skel a samozřejmě i řada dalších zařízení, s jejichž výběrem vám poradí odborníci.

Co je dobré vědět

Zabedněná okna či zatlučené dveře jsou především v chatových osadách pro zloděje jasným signálem, že je dům opuštěný. Neupozorňujte proto zbytečně na svou nepřítomnost. Naopak zkombinujte více bezpečnostních prvků - od kvalitních dveří a zámků přes bezpečností fólie na oknech po elektronický alarm. 

A také pozor na běžné nářadí, jako jsou šroubováky, kleště nebo pilky, které máte na chalupě. Na zimu je uzamkněte do samostatných zásuvek či beden, nebo je odvezte domů. Nechcete přece, aby vám zloděj přeřízl visací zámek vaší vlastní pilkou. Ani na zahradě nenechte nic povalovat - k páčení by se mohla hodit i vidlice na opékání buřtů. 

Jako  ochrana před nevítanými hosty pomůže i pravidelná návštěva. Pokud na chatu zajedete několikrát za zimu a odklidíte například sníh, bude to vypadat, že ji pravidelně kontrolujete a zloději se jí raději vyhnout.

A pokud už ke krádeži dojde, je důležité hned zavolat polici. Do jejího příjezdu rozhodně na nic nesahejte ani neuklízejte.

Myslete na pojištění

Zabezpečení je opravdu důležité, stoprocentně vás ale před zloději neubrání. Je chytré sjednat si také pojištění. Častou chybou chalupářů je, že bohužel ne vždy nastaví výši pojistné částky v souladu s hodnotou jejich majetku. Chalupy čile renovují a zvelebují, ale na zvýšení pojistné částky po takové rekonstrukci zapomínají. Při sjednávání pojistky proto dobře promyslete, jaká je skutečná hodnota vašeho vybavení. A určitě alespoň jednou za dva roky kontrolujte své pojistné smlouvy a aktualizujte je tak, aby plně chránily vaši nemovitost i její vybavení. 

Pojištění chaty a chalupy

Pojištění chaty a chalupy

  • Proti přírodním živlům i zlodějům
  • Včetně zahrady i skleníku
  • Včetně zahradní techniky

Více informací