10 věcí, které do příručního zavazadla nepatří!

10 věcí, které do příručního zavazadla nepatří!

Chystáte se letět na svou vytouženou dovolenou a řešíte, co všechno si vzít do příručního zavazadla? Mějte na paměti, že ne vše je na palubě letadla povolené. Je to především z bezpečnostních důvodů, aby nikdo z cestujících neohrozil posádku letadla. Co mezi tyto zakázané předměty patří?

S ostrými předměty budete na nože


Zapovězeny jsou jak nůžky a nože, tak i další špičaté předměty jako pletací jehlice či obyčejný příbor. Do příručního zavazadla nepatří ani lední brusle, šipky, žiletky a pilníčky na nehty - ty si opilujte předem.

Zbraně nechte doma


Teď si z vás nestřílíme, to je snad jasný. Přesto zmiňujeme, že v letadle nejsou povoleny žádné bodné a sečné předměty, zákaz se týká i střeliva. Vojáci a myslivci, vás se to taky týká.

Makety zbraní jakbysmet


Na palubě letadla jsou samosebou zakázány i napodobeniny zbraní, hračky, které připomínají pistoli, nůž či jinou zbraň - to vše v letadle zkrátka nemá co dělat. Letadlo není přece žádný cirkus, ani hračkárna.

Vše co hoří a bouchá


Do této skupiny předmětů patří jakékoliv hořlaviny, výbušniny a pyrotechnika, ale také jednorázové zapalovače či samozápalné sirky bez škrtátka. Pozor, i sirky v KPZetce! Omezení se týká i tlakových nádob, jakými jsou například slzné a pepřové spreje.

Navoňte se před, protože spreje ne


Neberte si do příručního zavazadla ani lak na vlasy či deodorant ve spreji. Veškeré spreje jsou hořlavé a jsou brány za potenciální nebezpečí. Zabalte je raději do kufru, tam nikomu vadit nebudou.

Tekutin ani o kapku víc


V případě tekutin platí striktní omezení. Mezinárodní regule určuje, že všechny tekutiny musí být uzavřeny v obalech do 100 ml. Tyto lahvičky pak musíte naskládat do uzavíratelného průhledného plastového sáčku o maximálním objemu 1 l a rozměrech 20 x 20 cm. Pozor, za tekutiny bývají považovány i spreje, pěny, deodoranty, pasty, dokonce i rtěnky či balzámy na rty!

Sportovní náčiní leda na vlastním sedadle


Počítejte s tím, že činky nebo medicinbal pravděpodobně skončí v zavazadlovém prostoru. Nicméně, pokud vaše sportovní náčiní není nikterak ostré či jinak nebezpečné a ceníte-li si ho natolik, že jej odmítáte dát jinam, můžete mu zakoupit sedadlo vedle sebe. Tomu říkáme úlet.

Hudební nástroje hrají druhé housle


Podobné jako se sportovním náčiním je to i s hudebními nástroji. Své milionové stradivárky si prostě můžete posadit vedle sebe. Za tento luxus si ale budete muset zaplatit. Většinou stejnou částku jako za to své.


Skateboard na board nepatří


Nemilá zpráva pro všechny skejťáky a prkýnkáře. Jejich skateboard bude muset zůstat v zavazadlovém prostoru. Na palubu letadla nepatří. Ještě by na něj mohla šlápnout letuška a to by bylo rodeo.

Letadlo není chemická laboratoř


Sem patří rtuť, žíraviny, jedy či drogy. Ale i viry či bakterie. A co léky? Můžete mít ty, které nezbytně potřebujete. Jen je předložíte kontrole, poté vám je vydají zpátky. U většího množství léků doporučujeme mít i lékařskou zprávu.
 

UPOZORNĚNÍ: Nutno dodat, že tento výčet není úplný, zmínili jsme v něm pouze to nejdůležitější! Raději se předem informujte, co platí v které zemi a jaké podmínky si určuje dopravní společnost.


Obáváte se, že se vašim věcem něco během přepravy či pobytu stane, či že se vám dokonce ztratí? Sjednejte si pro sichr Cestovní pojištění, abyste mohli zůstat v klidu a užili si dovolenou bez starostí.

 

Krátkodobé cestovní pojištění K moři

K moři

  • Až 50 % sleva pro rodiny s dětmi
  • Zdarma asistenční služba
  • Kryje všechna běžná rizika

Více informací

Dlouhodobé cestovní pojištění cestovatel

Cestovní pojištění

  • Plánujete dlouhodobý trip?
  • Pojistíme Vás až na rok
  • Bez podmínky jezdit zpět do ČR

Více informací