5 tipů pro bohatou domácí úrodu

5 tipů pro bohatou domácí úrodu

Vypěstovat si doma vlastní bylinky nebo zeleninu nedá tolik práce, jak by se mohlo na první pohled zdát.

1. Kvalitní sazenice

Aby bylo vaše pěstování čehokoli úspěšné, budete potřebovat kvalitní sazenice. Nekupujte je v městských květinářstvích, kde rostliny často cestují, ale poohlédněte se buď po nejbližším zahradnictví nebo zapátrejte na internetu po domácích pěstitelích, kteří se rádi podělí o přebytky vlastních sazenic.

2. Zasaďte včas

Možná budete koupenými sazeničkami tak nadšeni, že je budete chtít hned zapíchat do země. Nejdřív se ale podívejte na předpověď počasí. Zelenina (kromě ředkviček nebo kedluben) je citlivá na přízemní mrazíky, kterými nás letos příroda obdarovává víc, než je libo. Do země tedy všechny sazeničky dejte až ve chvíli, kdy nebudou hrozit mrazy. Kdyby byla i pak předpověď nepříznivá, přikryjte rostlinky na noc bílou netkanou textilií, která je ochrání.

3. Starejte se

Rajčata, okurky nebo papriky zvládne vypěstovat opravdu každý. Počítejte ale s tím, že zelenina potřebuje k dobré úrodě péči, kterou vám při sklizni bohatě vrátí. Takže okopávejte, odplevelujte a zalévejte. Zvlášť v teplých dnech je zálivka hodně důležitá. Jakmile hlína kolem rostlin začne praskat, nezapomeňte jim dát vodu.

4. Usměrňujte růst

Pro bohatou úrodu rajčata a papriky zaštipujte. Jinak budou svou energii investovat do dalších a dalších výhonků a nedostane se jim na plody. U rajčat je důležité vyštipovat výhonky mezi dvěma stonky, u paprik pak zase redukovat květy. A okurkám (nakládačkám) nezapomeňte dát oporu, po které se budou moci plazit.

5. Sklízejte průběžně

Jakmile se na rostlinách objeví první dozrálé plody, hned je sklízejte. Okurky by vám jinak zhořkly a jiná zelenina bude plodit tím víc, čím víc budete plody sklízet.

Zahradníkův kalendář

Jestli jste ještě nevyseli semínka (např. ředkviček, mrkve nebo petržele), udělejte to co nejdřív. Obvykle se seje v dubnu, ale i při výsevu do poloviny května byste se měli dočkat úrody. Po květnových „ledových mužích“ a pominutí hrozby přízemních mrazíků zasaďte předpřipravené sazenice rajčat, paprik, okurek, cuket, lilků a ostatní zeleniny. Jestli jste si sazeničky hýčkali doma v teple, je dobré je před venkovní výsadbou nechat pár dní otužovat (přes den nahřívat venku, na noc je schovávat do tepla).

Vlastní zeleninu si dokážete jednoduše vypěstovat i na balkóně

Zdroj: Agro CS, Youtube0

Komplexní pojištění vaší domácnosti

Pojištění domácnosti

  • Komplexní pojištění vaší domácnosti
  • Nepřetržitá asistenční služba
  • Pojistíme věci ve sklepě i v garáži

Více informací