Jak vybírat nové kolo

Jak vybírat nové kolo

Šlápnout pořádně do pedálů a užívat si okolní přírodu z bicyklu, je pocit k nezaplacení.

Co Čech, to cyklista, chtělo by se říci, když se nyní člověk podívá na silnice a polní cesty. Jestli si plánujete pořídit nový bicykl, mohlo by se vám hodit pár tipů, jak na to.

Do terénu nebo na silnici

Univerzální kolo pro každý terén neexistuje. To je potřeba si uvědomit hned na začátku. Pečlivě proto zvažte, jestli budou vaše výlety po hladkém asfaltu nebo spíš po polních a lesních cestách. I kdyby měla druhá možnost platit jen z dvaceti procent, volte horské kolo. Na silnici sice bude o něco těžkopádnější, ale o to víc si ho budete vážit v terénu. Se silničním kolem naopak do terénu vjet v podstatě nemůžete.

Kde a za kolik

Nepodlehněte nátlaku e-shopů a velkých řetězců a vydejte se do cyklo speciálky. Odborníci (ve specializovaných prodejnách pracují převážně zkušení cyklisté) vám poradí, jaké kolo vybrat pro váš styl jízdy, pomohou s velikostí a nabídnou rozumné rozpětí ceny. Nemusíte kupovat nejdražší model na skladě (pokud nepotřebujete okolí ukázat, že na to máte), ale nejlevnější modely vás budou velmi rychle limitovat, takže budete chtít velmi rychle pořídit jiný, lepší.

Nezbytná výbava

Podle toho, kam a jak často se chystáte jezdit, volte i doplňkovou výbavu. Za nezbytnost z hlediska bezpečí se dá považovat dobře padnoucí helma, sada nářadí, náhradní duše, pumpička a sada samolepicích záplat. Určitě ale oceníte i kvalitní oblečení, které vás bude chránit a větrat zároveň, rukavice a samozřejmě lahev na pití.

Správné zabezpečení

Na cesty se vybavte zámkem na kolo, ať se o svůj dopravní prostředek nemusíte strachovat, až si budete chtít skočit koupit zmrzlinu. Doma mu najděte důstojné místo, kde se mu bude mezi výlety dobře odpočívat. Klid v duši může nastolit i pojištění kola.  

Proč si nasazovat helmu

Cyklistické přilby jsou povinné do 18 let, ale vyjíždět bez ní se nevyplatí nikomu. 
  • Pokud nenosíte cyklistickou helmu, podstupujete 19x větší riziko úmrtí než ti, kdo svou hlavu chrání.
  • Když dojde k těžkému zranění cyklisty, bývá v 75 % případů zasažena hlava přesně v místech, která může chránit helma.
  • Nejvíce ohroženými částmi těla cyklisty jsou po hlavě hrudník, ruce, břicho a páteř.

Jízda na kole by měla být příjemným a odpočinkovým zážitkem. Občas se však mohou najít mezi cyklisty i vyznavači adrenalinu a rychlé jízdy.

Zdroj: DannyCZ, Youtube

Pojištění jízdních kol

Pojištění jízdních kol

  • Pojištění proti krádeži i živelné pohromě
  • Včetně kol uložených v ubytovacích či sportovních zařízeních
  • Výši pojistné částky si zvolíte sami

Více informací