Uvařte si sami: 3 tipy na domácí delikatesy

Uvařte si sami: 3 tipy na domácí delikatesy

Všechno se dá koupit. Ale to, co si vyrobíte sami, vám bude chutnat o něco víc. Zvlášť, když budete vařit s láskou.

Ještě před pár lety bylo vaření doma trošku za trest. Dnes povýšilo na umění a stává se koníčkem pro ženy i muže. Aby bylo jídlo kulinářským zážitkem, nemusí být jeho příprava nijak složitá. 

Domácí paštika

V obchodě do ní někdy semelou, co se dá a chuť pak ladí pomocí neblaze proslulých éček. Když si ji uděláte doma, budete ji potají chodit ujídat i v noci.

Ve velké pánvi rozpusťte lžíci másla, opečte na něm cibuli nakrájenou na kostičky, 3 prolisované stroužky česneku a lžíci tymiánových lístků. Přidejte 1 kg očištěných kuřecích nebo kachních jater a lehce opečte. Zalijte kapkou brandy a duste tak dlouho, aby se odpařila šťáva a játra byla upečená. Vše přendejte do mixéru, přidejte kostku másla a půl kelímku smetany. Rozmixujte do hladka. Pokud bude konzistence příliš hustá, můžete přidat ještě trošku smetany. Podle chuti dosolte, opepřete a směs přelijte do formy. Po zhruba 2 hodinách můžete začít ochutnávat. Nejlépe chutná s čerstvým domácím chlebem.

Chléb jako od mistra pekaře

Voňavý bochník chleba vytvoří rodinnou pohodu, ani nebudete vědět jak. A děti ten doma vyrobený stoprocentně upřednostní před tukovými rohlíky z obchodu. Nejjednodušší výroba je v domácí pekárně, ale zvládnete ho i bez ní.

Budete potřebovat 300 ml vody, 500 g hladké mouky (zhruba 200 g můžete nahradit celozrnnou nebo žitnou), po 2 lžičkách soli a cukru, 1 lžičku celého kmínu a ¼ droždí. Do mísy nasypte mouku se solí a kmínem. Z vody, cukru a droždí připravte kvásek a nechte vzejít. Vše zpracujte do hladkého těsta a nechte vykynout. Pak těsto vytvarujte do bochníku a nechte ve středně vyhřáté troubě upéct dozlatova. Při pečení v pekárně jen sesypete dohromady suroviny (nejdřív vždy tekutiny, pak suché ingredience a nakonec droždí) a čekáte na výsledek.

Nejlepší šunka ve vašem životě

Vyjde vás levněji, rozhodně bude bez chemických přísad a garantujeme, že i když jí vyrobíte kilo, do druhého dne záhadně zmizí. Za nezbytný předpoklad pro úspěch ale považujeme šunkovar, který pořídíte za několik stovek.

Očistěte 1 kg vepřové kýty a nakrájejte na malé (!) kostičky. Část masa pomelte, aby vytvořila pojivo. K masu přisypte cca 15 g soli a 5 g řeznické rychlosoli (ta je především pro barvu) a lžíci tekutého medu. Teď přichází na řadu ruce a důkladné hnětení. Po troškách přidávejte vodu a maso mačkejte rukama tak dlouho, dokud se nevyloučí bílkovina a nevznikne konzistentní lepivá hmota. Trvá to zhruba 30 minut. Pak dejte směs na 24 hodin odpočinout do chladu. Druhý den přendejte směs postupně do šunkovaru vyloženého potravinovou fólií nebo sáčkem. V průběhu plnění se snažte vždy vytlačovat vzduch. Hotovo? Zakryjte formu potravinovou fólií, přiklopte víkem a silně (opravdu silně) přitlačte. Před samotným vařením nechte ještě 2 hodiny odpočinout a potom vložte šunkovar na hodinu a půl do hrnce s vodou teplou na cca 80 °C. Po uplynutí času přendejte do ledové vody a nechte úplně vychladnout. Jakmile je šunka důkladně studená, můžete podávat.

Aby stál výsledek za to

Domácí vaření má svoje zásady, které se vyplácí dodržovat.
  • Suroviny používejte vždy co nejkvalitnější a hlavně čerstvé, zapomeňte na polotovary.
  • Když zkoušíte nový recept, vždy postupujte přesně podle návodu. Experimentovat můžete příště.
  • Dělejte si poznámky k surovinám i postupu, ať příště víte, co a jak vychytat.
  • Dodržujte zásady bezpečnosti. Zvlášť, když vaříte s dětmi, dbejte na to, aby si neublížily a pro jistotu si sjednejte i pojištění domácnosti
  • K jídlu pozvěte celou rodinu a udělejte z něj rituál. Všem bude chutnat ještě víc a podpoříte pocit sounáležitosti.

K hostině z domácí kuchyně patří i skvěle prostřený stůl. Oživit ho můžete i zajímavými dekoracemi z ubrousků, které nadchnou i děti.

Zdroj: Youtube, bastelnmitpapier

Komplexní pojištění vaší domácnosti

Pojištění domácnosti

  • Komplexní pojištění vaší domácnosti
  • Nepřetržitá asistenční služba
  • Pojistíme věci ve sklepě i v garáži

Více informací