Připravte se na maraton

Připravte se na maraton

Běh patří mezi jeden z nejpopulárnějších sportů u nás. Důvodem je i to, že ho můžete provozovat kdykoli a kdekoli.

Nejtěžší na běhání je překonat lenost a začít. S každým dalším výběhem se bude vaše forma zlepšovat a přímo úměrně tomu také poroste nadšení z pohybu. Jak na to, abyste si tento sport užívali a propadli mu stejně jako tisíce ostatních?

Nepřehánějte to s výbavou

Výmluvy, že nemáte vhodné oblečení a že u běhání vypadáte jak blázen, hoďte za hlavu. Jediné, co potřebujete k tomu, abyste si tento sport užili, jsou kvalitní boty. Při jejich výběru se neorientujte podle vzhledu, ale vybírejte boty vhodné do „svého“ terénu, spíš lehké a vždy takové, které nebudou nohu nijak omezovat.

Hlavně pravidelně

I bez běžeckých základů se dokážete na maraton připravit za tři měsíce. Je ale nutné mít sportovní základy. Tréninky zařaďte do svého plánu alespoň 3x týdně a ze začátku zvolte indiánský běh, kombinaci běhu a chůze, postupně pak chodící fázi zkracujte. Zanedlouho byste se měli dostat do stavu, kdy bez problémů uběhnete 10 – 15 km. 

Vylaďte formu

Kdo se chce postavit na startovní maratonskou čáru, měl by týdně naběhat alespoň 40 km a vzdálenost při jednom běhu by se měla týden od týdne zvyšovat o 10 %. Tělo ale potřebuje i regenerovat, proto musí být součástí tréninků měl i řízený relax. Klidně v podobě jiné pohybové aktivity.

Pozor na úrazy

Každý sport představuje zvýšené riziko pro zdraví, pokud ho provozujete unavení nebo nesprávně. Sjednejte si proto úrazové pojištění, vybavte se dobrými běžeckými botami a nesnažte se od začátku trhnout rekordy. Úspěchy se při pravidelných pohodových trénincích dostaví samy.

Porovnejte svou formu

Klasické tréninky si můžete zpestřit i menšími závody. Třeba se vám zalíbí Run Tour, seriál 8 kratších závodů po celé republice, z nichž nejdelší trať měří 10 km. Snadno tak otestujete svou formu a lehce zjistíte, co v tréninku ještě vypilovat.

Výhodou běžeckých závodů je skvělá atmosféra i šance potkat se s českými sportovními špičkami.

Zdroj: RunTour TV, Youtube

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si zimní cestovní pojištění s limitem 100 000 000 Kč. Jednoduše online během pár minut.

Více informací

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění

  • Pro dospělé i děti
  • Jistota peněz hned po stanovení diagnózy
  • Platí po celém světě

Více informací