Proč se vyplatí přezouvat auto

Proč se vyplatí přezouvat auto

Špatné, staré nebo nevhodně nahuštěné pneumatiky mohou být příčinou dopravní nehody.

Zvlášť starší generace řidičů nad přezouváním pneumatik často mávne rukou. Jezdili na univerzálních odjakživa a bylo to bez problémů. Jaksi ale zapomínají na fakt, že provoz na silnicích zhoustl, zrychlil se a kvalita silnic bývá někdy hodně diskutabilní. Proč byste měli letos určitě přezout?

V zimě zimní, v létě letní

Zodpovědní řidiči svoje auto přezouvají, a to s ohledem nejen na dopravní značky, ale především počasí. Jakmile se dlouhodobě oteplí nad 7°C, je čas vyměnit zimní gumy za letní. Jsou pro teplé i horké počasí navrženy, a proto lépe brzdí, zatáčejí a zvládají deštivé počasí. Zároveň díky vhodně zvolenému typu pneumatik ušetříte za palivo a snížíte hlučnost.

Kdy je čas na výměnu

Je dokázáno, že jezdit na pneumatikách starších 8 let je hazard. Ve správném servisu vás vždy upozorní, kdy je čas koupit nové. Pokud se ale chcete řídit svým rozumem, měli byste vědět, že indikátorem je hloubka dezénu. Ta minimální pro běžný provoz je 1,6 mm. Jakmile to bude méně, koledujete si o pěkný malér, se kterým vám sice může aspoň trochu pomoci správně zvolené pojištění auta, ale lepší je mu předejít.

Jak nahustit

Tak akorát. Návod, jak by měly být pneu nahuštěné, najdete v manuálu auta nebo na karoserii (na dveřích u řidiče, pojistkové skříňce nebo vnitřní straně krytu palivové nádrže). Důležité je nepřehusťovat, ani nejezdit na příliš měkkých gumách. Obojí se projeví horšími jízdními vlastnostmi, zvyšováním spotřeby paliva a samozřejmě kratší životností pneumatik. Jestli máte nahuštěno správně, byste měli zkontrolovat alespoň jednou za čtrnáct dní.

Svépomocí nebo v servisu

Pokud máte pneumatiky i s disky, zvládnete výměnu sami. V opačném případě vždy zajeďte do servisu, kde gumy nejen vymění, ale také správně vyváží

Fakta o pneumatikách

  • Pokud budete chtít zastavit při teplotě 20° C na zimních pneumatikách, bude brzdná dráha při počáteční rychlosti 100 km/h o 6 metrů delší než u letních.
  • Čtvrtina českých řidičů jezdí celoročně na zimních pneumatikách. Údajně kvůli malému počtu najetých kilometrů.
  • Univerzální pneumatiky jsou kompromisem, který vlastně není vhodný ani do zimy, ani do léta.
  • Jízda na zimních pneumatikách v létě zvyšuje spotřebu vozu až o 10 %.
  • Podle zákona o silničním provozu je povinné jezdit na zimních pneumatikách od 1. 11. do 31. 3., pokud je na silnicích souvislá vrstva sněhu, ledu nebo to vyžaduje počasí. 

Víte, co je aquaplaning a jak se při něm chovat? Při jarních deštích by se vám pár rad mohlo hodit.

Zdroj: Youtube, Bezpečnost Provozu

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si zimní cestovní pojištění s limitem 100 000 000 Kč. Jednoduše online během pár minut.

Více informací

Povinné ručení Bez povinností

Povinné ručení

  • Volba ze 4 variant povinného ručení
  • Zajímavé benefity jako garance ceny nebo nadstandardní asistence
  • Sleva až 20 % při sjednání online

Více informací