Jak se připravit na první zaměstnání

Jak se připravit na první zaměstnání

Střední a vysoké školy vypustí ročně do života ke sto tisícům absolventů, kteří hledají uplatnění na trhu práce.

První práce je větším životním krokem než maturita nebo státnice. I když za sebou už asi máte brigádnické zkušenosti, zaměstnání je trochu jiná káva. Čtěte, na co byste se měli připravit, abyste nepohořeli.

Zkušební doba

Ani s podepsanou pracovní smlouvou v kapse nemáte úplně vyhráno. Čekají vás ještě tři měsíce námluv v podobě zkušební doby. Toto období slouží k tomu, abyste si se zaměstnavatelem otestovali, jestli se k sobě hodíte. Ve zkušební době můžete dát i dostat výpověď bez udání důvodu a skončit s prací ze dne na den. 

Ukazujte se v nejlepším světle

Zatímco ve škole vám možná tolerovali občasné záškoláctví, v práci se cení spolehlivost, dochvilnost a slušné chování. Ti, kdo si přenášejí školní manýry do zaměstnání, často narazí už ve zkušební době. V prvních dnech se neptejte na dovolenou, neodcházejte domů před koncem pracovní doby a rozhodně si nevyřizujte soukromé telefonáty.

Učte se

Ze začátku se možná budete cítit úplně mimo. Spousta nových lidí, úkolů a pravidel, která nejste schopni pojmout… Abyste do firmy zapadli, zaujměte pozorovací strategii. Sledujte, jaká je v práci atmosféra, pečlivě si prostudujte interní pravidla i podklady, které od šéfa dostanete, a hlavně se hodně ptejte. Raději dvakrát než vůbec. Než svého chlebodárce dobře poznáte, může to trvat klidně i půl roku.

Najděte si mentora

Velké firmy vám v rámci adaptačního procesu nabídnou mentora. Jde o zkušeného kolegu, který vás seznámí s fungováním firmy, představí vás kolegům a poradí, když nastane nějaký problém. Jestli váš nový zaměstnavatel mentorským programem nedisponuje, najděte si ho sami nebo s pomocí nadřízeného.

Na co si dát pozor

Je normální, že ve svém prvním zaměstnání uděláte spoustu chyb. Tento seznam by vám mohl pomoci se těch nejčastějších chyb vyvarovat. 
  • Do nové práce nikdy nenastupujte bez podepsané pracovní smlouvy. K jejímu podpisu by mělo dojít nejpozději první pracovní den.
  • V pracovní smlouvě si pohlídejte, zda obsahuje vše, co podle vaší dohody se zaměstnavatelem má. Pozor si dejte i na uvedenou mzdu. Minimální je 11 000 Kč hrubého a nikdy nepřistupujte na to, abyste část výplaty dostávali „na ruku“.
  • Sjednejte si tzv. pojistku na blbost. Minimalizujete tak ztráty, když se vám v práci podaří něco zničit nebo způsobíte zaměstnavateli jakoukoli újmu. 
  • Nenechte se zatahovat do politických hrátek uvnitř firmy. Dokud ji dobře nepoznáte, nedokážete rozlišit, která strana je dobrá a která špatná. 

Čeho je moc, toho je příliš. Ani s aktivitou by se to v práci nemělo přehánět. 

Zdroj: Youtube, TIVIKO

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si zimní cestovní pojištění s limitem 100 000 000 Kč. Jednoduše online během pár minut.

Více informací

Pojištění odpovědnosti za škodu z výkonu povolání

Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání

  • Hradí škody vzniklé zaměstnavateli
  • Pro všechny profese bez omezení
  • Platí po celém světě

Více informací