6 tipů, jak bezbolestně ušetřit na dovolenou

6 tipů, jak bezbolestně ušetřit na dovolenou

Strach z půjček opadl, a kolotoč úvěrů se opět rozjíždí. Stále častěji si půjčujeme i na dovolenou.

Podle průzkumů utratí Češi za svou letní dovolenou v průměru 11 tisíc korun. Ještě nedávno nabízely cestovní kanceláře možnost koupit si dovolenou na splátky, ale kvůli malému zájmu ji většina z nich zrušila. Lidi si totiž radši vezmou bezúčelovou půjčku v bance nebo nebankovní společnosti. Nedá se proto úplně přesně určit, kolik lidí si na dovolenou půjčuje, mluví se ale až o 25 %. Přitom ušetřit na pobyt v zahraničí nemusí být takový problém.

1. Začněte včas

Když si v lednu začnete odkládat peníze na dovolenou stranou, budete překvapeni, kolik se vám jich v kasičce do léta nastřádá. Už díky tisícovce měsíčně si budete mo-ci v létě vyrazit autem k moři a nebudete si muset na relax půjčovat.

2. Každá koruna se počítá

Neexistuje částka, kterou by nemělo smysl odkládat stranou. V některých rodinách dospělí po příchodu z práce vysypou všechny mince do společné kasičky. Tu jednou ročně vysypou a peníze použijí na financování dovolené. Jeden by neřekl, kolik peněz se dá takhle ušetřit.

3. Zbytečně neutrácejte

Veďte si přehled výdajů v domácnosti. Budete se divit, kolik peněz doslova vyhodíte za zbytečnosti. I když je zapisování každé účtenky náročné, vydržte to aspoň dva měsíce. I ty stačí k tomu, abyste zjistili, kudy vám peníze utíkají nejvíc.

4. Nakupujte chytře

Existuje spousta vyhledávačů akcí v obchodech, tak je využijte. Proč platit za máslo 40 Kč, když ho vedle koupíte o 10 korun levněji? Letákové akce už dávno nejsou doménou seniorů. Když budete chodit do obchodu s nákupním seznamem v ruce a nebudete kupovat zbytečnosti, dokážete ušetřit slušnou sumu.

5. Nejezte venku

Za jídlo jsme schopni utratit nehorázné sumy. Přitom stačí tak málo, aby peníze zů-staly v peněžence. Vařte si doma a restauracím se vyhněte obloukem, nebo jejich návštěvy aspoň výrazně omezte. 

6. Prodejte staré věci

Máte plné skříně oblečení, které jste neměli už roky na sobě? Nevyhazujte ho, ale prodejte na internetu. Skříním se uleví, vaše peněženka se bude naopak tetelit blahem.
 

Jak ušetřit na dovolené

  • Peníze, které můžete utratit, si s sebou vezměte v hotovosti. A na kartě mějte rezervu, na kterou sáhnete jen v případě, že by se stal nějaký průšvih.
  • Pojistěte se. Cestovní pojištění dokáže zachránit spoustu peněz. Třeba návštěva lékaře nebo ztráta dokladů se může v cizině pekelně prodražit.
  • Když si kupujete zájezd, podívejte se, co všechno je v ceně zahrnuto. Třeba když se budete stravovat v hotelu formou polopenze, ušetříte celkem dost za restaurace.
  • Cestujte nalehko. Za kufry si nechává většina leteckých společností připlatit. Přitom vám stačí k moři jen kabinové zavazadlo, které je zdarma. 

Ušetřit můžete i na dovolené samotné. Tady je pár rad od protřelého cestovatele:

Zdroj: Youtube, TenDavidMrazek 

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si zimní cestovní pojištění s limitem 100 000 000 Kč. Jednoduše online během pár minut.

Více informací