Jak se vypořádat se strašákem jménem škola

Jak se vypořádat se strašákem jménem škola

Základní školní docházka je u nás povinná od dob Marie Terezie. A už dávno neplatí, že musí být nutným zlem.

„Mami, příští týden je třídní schůzka.“ Věta, kterou jen málokteré dítě vysloví před rodiči bez skrytých obav. Bude ho učitelka před rodiči chválit nebo ho spíš pohaní? Co když praskne ta trojka za kotrmelec z minulého týdne? 
 
Byť se mohou obavy dětí z třídních schůzek zdát absurdní, neměli bychom je brát na lehkou váhu. Pro dítě, zvlášť, když doma nevládne úplně otevřená atmosféra, mohou být setkání rodičů se školou velmi stresovou záležitostí. Abyste v rodině zvládali školní povinnosti s nadhledem, zkuste zavést pár pravidel.

1. Pravda nebolí

Nenuťte žít svoje dítě ve lži a netrestejte ho, když se samo přizná k nějaké nekalosti. Rozbil syn při honičce na školní chodbě okno? Jestli přijde a sám to přizná, mávněte nad tím rukou a oceňte, že jedná na rovinu. Otevřeně přiznat svoje selhání nebo průšvih chce velkou dávku odvahy. Navíc tak svého potomka učíte, že se vám může svěřit s čímkoli. 

2. Zajímejte se

Ptáte se po návratu z práce, co bylo ve škole a dozvíte se, že „nic“, aniž by váš potomek odtrhl pohled od mobilu? Pak je na čase rázně zakročit. Třeba tak, že mobilní technologie nebudou smět ke stolu. Místo toho si u večeře můžete povídat o tom, co který člen rodiny ten den zažil. I když se váš puberťák bude zezačátku ošívat, uvidíte, že časem pookřeje a rád se do hovoru zapojí. A vy se při správně položených otázkách dozvíte, jak se mu daří ve škole, co mu tam jde a co už méně.

3. Pozor na přehnané nároky

Spousta rodičů se snaží do dětí projektovat svoje ambice a nesplněné sny. Nejde vašemu školákovi chemie? Smiřte se s tím, že Nobelovku za objev léku na AIDS nedostane a zaměřte se na to, co mu jde. Ulevíte jemu i sobě.

4. Komunikujte se školou

Popovídat si s kantory jen na třídních schůzkách nestačí. Kdykoli potkáte učitelku svého dítěte, rychle se optejte, jak si podle ní váš potomek ve škole vede. Máte tak šanci vyřešit problémy už v době jejich rozpuku a vyhnout se nepříjemným situacím. Navíc ukážete vstřícnost, a ta se také cení.
 

Pojistka na blbost

Dělat vylomeniny k dětství patří. Než abyste svoje potomky trestali za každou věc, kterou se jim podaří ve škole zničit, raději se nechte pojistit. Pojištění odpovědnosti občana, zjednodušeně také „pojistka na blbost“, stojí pár stovek ročně a stačí, když se pojistí jen jeden člen domácnosti. Ostatní jsou pojištěni automaticky také, a to po celé Evropě.

Nemusíte se zapisovat mezi Hujery, ale aspoň trochu zájmu o své dítě projevujte. Nejen na třídních schůzkách.

Zdroj: Youtube, Pajkir​

Pojištění odpovědnosti za škodu občana

Pojištění odpovědnosti občana

  • Jedna smlouva pro celou rodinu
  • Standardně bez spoluúčasti
  • Sleva 15 % při sjednání online

Více informací